Majitelé povinných datových schránek mohou zdarma vyzkoušet Datový trezor

25. 4. 2023 16:55 | , Finance.cz
Spotřebitel

Pokud i vy patříte k podnikajícím fyzickým osobám, kterým byla od začátku roku povinně zřízena datová schránka, nebo ji máte na starost třeba v bytovém družstvu, možná právě v těchto dnech vypršel standardní limit pro uložení prvních obdržených zpráv.   

Datové zprávy zůstávají standardně v datové schránce 90 dnů od doručení přihlášením uživatele. Dobu uložení přímo ve schránce je možné prodloužit pomocí služby Datový trezor, která je ovšem placená. Aby si ji noví uživatelé mohli vyzkoušet, správce poskytuje na zkoušku tříměsíční trezor zdarma

A nováčky o tom informuje v jedné z datových zpráv. "Abychom používání datové schránky usnadnili a pomohli seznámit se s funkcionalitami, uložíme datové zprávy na 3 měsíce zdarma. Nemusíte nic dělat, zprávy budou uloženy automaticky," píše se v ní.

Zdroj: Shutterstock

Prodloužené uložení bude aktivní ode dne, kdy první zpráva v datové schránce dosáhne 90 dnů od doručení. Od této chvíle bude také možné službu modifikovat nebo vypnout. Takto je možné uložení 20 zpráv na 3 měsíce zcela zdarma. Využívání služby lze kdykoli ukončit nebo prodloužit.

Běžně je pak datový trezor je zpoplatněn podle počtu datových zpráv, které jsou v něm ponechány. Minimální cena za 20 zpráv činí 120 Kč včetně DPH ročně, za 100 zpráv 360 Kč, dalším možnostem se podrobně věnovali kolegové se serveru Podnikatel.cz

A jak upozorňuje Lupa.cz, Datový trezor není jedinou možností, jak zprávy uchovávat. Kdo používá externí nástroje pro ovládání datovek, nic řešit nemusí, jelikož aplikace datovou zprávu stáhnou jako celek do počítače. Využít můžete také archiv na Portálu občana, kde je každému vyhrazena kapacita až 1 GB.

Štítky:

Články ze sekce: Spotřebitel