ČNB dál uvolňuje parametry po přidělení hypoték, dostupnější ale díky tomu nebudou

5. 12. 2023 10:46 | , Finance.cz
BYDLENÍ

Od Nového roku 2024 přestane Česká národní banka po poskytovatelích hypoték požadovat posuzování ukazatele DTI, tedy celkové zadluženosti žadatele. V praxi to však nebude mít příliš velký vliv, protože dnes si mohou hypotéku dovolit jen dobře situovaní lidé. 

"Bankovní rada ČNB deaktivovala s účinností od 1. ledna 2024 horní hranici ukazatele DTI. Toto rozhodnutí bylo založeno na posouzení vývoje finančního cyklu, zranitelnosti bankovního sektoru a ostatních faktorů, které ovlivňují jeho odolnost," uvádí tisková zpráva po posledním jednání bankovní rady. Zápis z něj bude zveřejněn v polovině prosince. 

Ukazatel DTI (Debt to Income) hodnotí celkovou zadluženost. Banka nesmí půjčit více, než činí 8,5násobek vašeho ročního čistého příjmu (pokud je vám nad 36 let). Jste-li mladší, pak se vás týká 9,5násobek ročního čistého příjmu

„Vyšší úrokové sazby a utlumená hypoteční aktivita výrazněji omezují rizika související s úrovní příjmů žadatelů a řízení těchto rizik ponecháváme plně na poskytovatelích,“ komentovala rozhodnutí členka bankovní rady Karina Kubelková.

Úrokové sazby hypoték jsou už řadu měsíců tak vysoké a nemovitosti tak drahé, že si hypotéku beztak mohou dovolit jen bohatší lidé s vysokými příjmy. U nich se předpokládá, že si ohlídají riziko, aby se nedostali do platební neschopnosti. Navíc to, že vymáhání ukazatele "vypíná" centrální banka, ještě neznamená, že poskytovatelé hypoték nebudou k tomuto parametru přihlížet. Umožní jim to však k vybraným klientům přistupovat benevolentněji. 

Podrobnosti si přečtěte v článku na serveru Měšec.cz.

I nadále zůstane v platnosti posuzování ukazatel LTV (Loan To Value), což je poměr mezi cenou nemovitosti a výší hypotéky. Tento ukazatel kontroluje ČNB kvůli nadměrným cenám nemovitostí na trhu. Horní hranice ukazatele jsou na 80, respektive 90 procentech. 
 
Jak popisuje Měšec.cz, ukazatel LTV zjednodušeně říká: Jestliže jste ochotni zaplatit prodávajícímu za nemovitost o 20 % více, než je její odhadní cena, pak si tedy těchto 20 % zajistěte ze své kapsy. Pokud je vám 36 let a více, banka vám půjčí jen 80 % ceny nemovitosti, zbytek si musíte sehnat sami (anebo dát bance do zástavy ještě další nemovitost). Jestliže jste mladší 36 let, banka vám může půjčit až 90 % z kupní ceny nemovitosti.

Už letos v létě ČNB deaktivovala ukazatel DSTI, který hodnotí váš procentuální poměr zadlužení vzhledem k vašemu čistému měsíčnímu příjmu. 

Zdroj: Shutterstock

Články ze sekce: BYDLENÍ