Zvýšené poplatky za rozhlas a televizi zaplatí víc domácností, vyhne se jim málokdo

6. 9. 2023 12:06 | , Finance.cz
DANĚ

V úterý představená novela zákona o České televizi a Českém rozhlasu a zákona o rozhlasových a televizních poplatcích výrazně zvyšuje počet lidí, potažmo domácností, které je budou muset zaplatit. Nově se totiž budou odvádět i za chytré mobilní telefony nebo počítače. 

Podle návrhu, který představil ministr kultury Martin Baxa spolu se zástupci pěti koaličních stran, stoupne od ledna 2025 koncesionářský poplatek za Českou televizi o 25 korun na 160 Kč měsíčně. Na vysílání Českého rozhlasu má každá domácnost přispět místo dosavadních 45 korun nově 55 Kč za měsíc. 

Vládní strany teď musejí nepopulární opatření protlačit legislativním procesem. Kolem poplatků za veřejnoprávní média a následně kolem činnosti těchto médií je vždy vzrušená debata, tentokrát by se ale mohla týkat hlavně okruhu dotčených poplatníků. 

Nově se totiž jen těžko vyhnou placení ti, kteří dosud čestně prohlašovali, že rozhlasový ani televizní přijímač doma nemají. 

"Nově půjde o jakékoli zařízení, které může přijímat a reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání, tedy například chytrý telefon či počítač. V případě, kdy je v domácnosti více takových zařízení, bude poplatek odváděn pouze za jedno," uvedlo v tiskové zprávě Ministerstvo kultury. 

Tip: Jak a kde se přihlásit, nebo odhlásit z plateb za televizi a rozhlas?

A tak zatímco zřejmě každý může znát někoho, kdo doma nemá televizor, najít domácnost bez televizoru a zároveň bez chytrého mobilu nebo počítače už tak snadné nebude.

Změní se také platby právnických osob: nebudou se dotýkat malých firem do pěti zaměstnanců a živnostníků. Větší firmy pak budou odvádět koncesionářský poplatek podle počtu zaměstnanců. 

V současné době přispívá 3,3 milionu koncesionářů České televizi a 3 miliony koncesionářů Českému rozhlasu. Předpokládané zvýšení příjmů po navýšení poplatku a rozšíření okruhu poplatníků bude u České televize o 1,412 miliardy korun, u Českého rozhlasu o 626 milionů korun ročně, stojí v tiskové zprávě ministerstva.

Zdroj: Shutterstock

Články ze sekce: DANĚ