Regulované ceny elektřiny a plynu už jsou známy. A nepotěší vás

1. 12. 2023 09:35 | , Finance.cz
BYDLENÍ

Zajímá vás, kolik si v příštím roce připlatíte anebo naopak kolik ušetříte? Pojďme se podívat, jak na tom bude regulovaná složka ceny plynu a elektřiny.

Dozvíte se:

Co je regulovaná složka ceny energií?

Částka, kterou platíte za plyn nebo elektřinu, se skládá z regulované a neregulované složky. Neregulovaná složka obsahuje cenu za samotnou komoditu, která se předně odvíjí od situace na trhu s energiemi. O regulované složce pak předně rozhoduje stát. Jsou v ní totiž zahrnuty veškeré poplatky na dopravu elektřiny nebo plynu ke spotřebitelům čili zákazníkům.

Každoročně pak o její výši rozhoduje Energetický regulační úřad. Ten své stanovisko představil včera 30. listopadu 2023.

Regulovaná cena plynu a elektřiny 2024

Zdroj: Depositphotos

Jak vysoká bude regulovaná cena elektřiny v roce 2024?

Regulovaná složka, tedy ta část, o které rozhoduje ERÚ, bude v roce 2024 stále tvořit menšinový podíl z celkové ceny elektřiny. V případě domácností a malých podnikatelů (na hladině nízkého napětí) to bude 39,2 %, u velkoodběratelů na hladině vysokého napětí 29 % a na hladině velmi vysokého napětí 21 %.

Čtěte také: Na elektřině v roce 2024 neušetříte. Co se na vás chystá ve vyúčtování? (příklady)

Jaká bude regulovaná cena plynu v roce 2024?

Regulovaná složka bude v roce 2024 tvořit přibližně pětinový podíl z celkové ceny plynu pro domácnosti a maloodběratele (19,6 %). U středních a velkých odběratelů půjde přibližně o desetinu (11 %).

Články ze sekce: BYDLENÍ