Letos již bylo zrušeno téměř 150 tisíc živností! Končí podnikatelé i v jiných zemích EU?

23. 3. 2023 14:48 | , Finance.cz
FIRMY

Masivní rušení živností nepolevuje ani v březnu a dá se předpokládat, že do konce března bude přesáhne počet letos zrušených živností 150 tisíc. Proč živnostníci hromadně končí?

Do poloviny března 2023 zrušilo své živnostenské oprávnění přes 146 000 podnikatelů, což je více než za poslední dva roky dohromady.

Proč živnostníci končí?

Hlavní důvod, proč se živnosti ve velkém ruší je povinné zřizování datových schránek od začátku roku 2023.

Z převážné části se jedná o tzv. spící živnosti, což jsou lidé, kteří své živnosti již dlouho neprovozují, jen je doposud oficiálně nezrušili nebo nepozastavili.

Masivní rušení živností stále nepolevuje. Pravděpodobně se již ale pohybujeme v blízkosti vrcholu nebo mírně za ním, uvedla Petra Štěpánová z poradenské společnosti Dun & Bradstreet. Od začátku letošního roku je celkový počet fyzických osob podnikatelů o 135 000 nižší než koncem roku 2022.

Aktuálně má v České republice živnostenský list 2 044 396 osob.

Jaký byl počet zrušených živností mezi roky 2020 až 2023

Rušení živností

Autor: Dun & Bratstreed

Ve kterých krajích se nejvíce ruší živnosti?

Nejvíc podnikatelů letos živnost zrušilo ve Středočeském kraji, Praze, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji (13 401, 9 %).

Opravdu jsou za rušením živností pouze datové schránky?

Za rušením živností podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) zřejmě nestojí jen povinné datové schránky.

Nejdřív covidová opatření, pak skokový růst cen energií, v poslední době třeba ne právě citlivé zavádění povinných datových schránek. To vše postupně vedlo k vracení živnostenských listů ve velkém a ke krachům těch, kdo podnikali ve větším měřítku a zaměstnávali další lidi, uvedl předseda AMSP Josef Jaroš.

Tento trend není jen v ČR, ale týká se všech ostatních zemí EU. Podnikatelé „zavírají krám“ všude. Nejhorší situace je zřejmě v oblasti ubytování a pohostinství, dopravy a skladování.

Nicméně na druhé straně vznikají i nové živnosti, za necelé tři měsíce roku 2023 přibylo 19 073 nových podnikatelů.

Zdroj: Shutterstock

Články ze sekce: FIRMY