Dotační program Oprav dům po babičce začíná přijímat žádosti

26. 9. 2023 08:33 | , Finance.cz
BYDLENÍ

Ode dneška mají majitelé domů znovu možnost žádat o peníze z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na snižování energetické náročnosti budov. Týká se to také nového podprogramu Oprav dům po babičce, který přináší některé výhody, ale také omezení. 

Akci Oprav dům po babičce ministerstvo životního prostředí představilo v létě a my jsme ji podrobněji popsali v tomto textu. Stát jejím prostřednictvím rozdělí až 40 miliard korun. 

Novinkou na rozdíl od dosavadních dotací tohoto typu je, že ekonomicky aktivní žadatelé dostanou zálohově peníze na komplexní zateplení a další opatření, jako je nový kotel nebo fotovoltaika. Domácnost žadatele ovšem nesmí vlastnit jiný dům či byt a její členové musejí mít trvalé bydliště v opravované nemovitosti a dalších deset let ji využívat k bydlení (neplatí pro odrůstající děti).

Čtěte také: Kdy můžete začít žádat o dotace na zateplení v projektu „Oprav dům po babičce“?

Znovu se po letní přestávce otevírá také základní program Nová zelená úsporám, kde mohou o dotace žádat všichni majitelé domů. 

„Minulý týden v úterý jsme spustili část NZÚ pro bytové domy. Za prvních šest dnů evidujeme žádosti za téměř 128 milionů korun od 119 žadatelů,“ uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Petr Hladík.

Ten upozorňuje také na nové možnosti výhodnějších úvěrů od stavebních spořitelen, které se mají do programu zapojit po Novém roce. Detaily, jako například úrokové sazby, zatím zveřejněny nebyly. 

Čtěte také: Do stavebních spořitelen půjdete pro peníze a radu k zeleným úsporám, slibuje memorandum

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: BYDLENÍ