Využijte 50 000 Kč od Úřadu práce na vzdělání dříve, než bude pozdě

10. 6. 2024 13:00 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

Dle statistik se zájem o rekvalifikace zvýšil oproti loňskému roku až o více než 83 %. Úřady práce zaplatí zájemcům až 50 000 Kč za rekvalifikace nebo vzdělávací kurzy, avšak jen do září 2025.

Letní měsíce jsou dle Úřadu práce ideální pro absolvování rekvalifikace. „Letos nastoupilo na rekvalifikace 17 019 lidí, přičemž ke konci května se jich účastnilo 4 689, což je meziročně nárůst o 83 %. Od spuštění e-shopu jsemvkurzu.cz jsme úspěšně schválili žádost o digitální kurz nebo rekvalifikaci více než 23 tisíc lidem. Absolvování kurzu v letním období může lidem pomoci vydělávat víc, ale také zvýšit šance najít lepší zaměstnání na podzim, kdy je k dispozici víc pracovních pozic,“ upozorňuje generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. 

Rekvalifikace a kurzy na rozvoj digitálních kompetencí začal Úřad práce nabízet v loňském roce. Žádost o vzdělávací kurz může podat jak zaměstnaný, tak například OSVČ. Stačí se stát pouze zájemcem nebo uchazečem o zaměstnání na Úřadu práce. Kurzy a rekvalifikace Úřad práce proplatí až do výše 50 000 Kč. Rekvalifikace ÚP proplatí celé, u kurzů je pak nutná spoluúčast zájemce ve výši 18 %. Proplácení rekvalifikací a kurzů však již skončí během příštího roku. Z toho důvodu by si zájemci o zvýšení dovedností měli pospíšit.

Tip: Dotované rekvalifikace a vzdělávací kurzy naleznete zde: www.jsemvkurzu.cz.

 „Pro dnešní dobu je nezbytné vzdělávat se celoživotně, a ne pouze první třetinu života. Trh práce se mění pod rukama a je třeba neustále sledovat, jaké dovednosti a zkušenosti budou oceňované v dalších letech. Tomu musíme přizpůsobovat jednak formální vzdělávací systém, kde je třeba rozvíjet dovednosti jako je adaptabilita, komunikace a práci s lidmi. Zároveň je stále potřebnější nad rámec uživatelské dovednosti rozumět strojům a chápat systém, jakým umělá inteligence pracuje. Vedle školství ale musíme rozvíjet příležitosti vzdělávání a rekvalifikace pro dospělé, kteří se už do škol, jak je chápeme dnes, nevrátí,“ vysvětluje Dita Formánková, zakladatelka a členka správní rady organizace Czechitas.  

U rekvalifikace ÚP posuzuje, zda je pro daného zájemce vhodná a smysluplná, vzdělávací kurzy schválí téměř každému žadateli, co splní podmínky.

Zdroj: Úřad práce


Čtěte také:  

Tři chystané změny, kterými chce stát dostat rodiče malých dětí rychleji do práce

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY