Žádat o důchod půjde i online, novelu schválili poslanci

13. 9. 2023 16:37 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která umožní podat žádost o důchod elektronicky. Od kdy půjde žádat online? A jaké další změny novela přináší?

Žádost o důchod půjde podat elektronicky od 1. prosince 2023

Schválená novela zavádí možnost elektronického podání žádosti o důchod.

Podávání elektronických žádostí o důchod by mělo být spuštěno 1. prosince 2023. Žádat by mělo jít o všechny typy důchodů, jak starobních, tak i invalidních a pozůstalostních (vdovských, vdoveckých i sirotčích).

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) schválení novely komentoval následovně: „Jde o další velký posun v digitalizaci v rámci celého resortu MPSV. To je naší dlouhodobou prioritou. Lidé budou moci vyřídit celou žádost o důchod velmi pohodlně – bez nutnosti osobní návštěvy úřadu. Jsem rád, že se nám konečně daří ve velkém digitalizovat státní správu a usnadnit tak život občanům. I nadále chceme zlepšovat služby pro klienty ČSSZ.“

Tip: Důchody se změní až od října. Jak vysoká bude předčasná penze přiznaná v září 2023?

Žádat o důchod půjde skrze ePortál ČSSZ

Formulář on-line žádosti o důchod bude dostupný na ePortálu ČSSZ.

K přihlášení bude možné využít některý ze způsobů elektronické identity, jako je například Bankovní identita, MojeID, eObčanku či datovou schránkou .

Jedná se o bezpečný a ověřený způsob, jak klienta na dálku ztotožnit. Po vyplnění formuláře bude žadatel vyzván opět elektronicky k případnému doplnění údajů.

Žadatel o důchod si zde bude moci dohodnout i případnou osobní schůzku na pobočce.

Podávání žádostí na OSSZ zůstane zachováno

Pro ty, kdo nebudou chtít využít podání žádosti o důchod on-line, zůstane zachována možnost sepsání žádosti přímo na okresní správě sociálního zabezpečení.

Novela redukuje počet výplatních termínů důchodů

Novela dále redukuje počet výplatních termínů důchodů, které jsou nyní se vypláceny od 2. do 24. dne v měsíci.

Během dvou let bude postupně zúžen jejich rozsah přibližně do jednoho týdne.

Tip: Jak svátky v roce 2023 posouvají výplaty důchodů?

V současné době jsou důchody ze strany ČSSZ vypláceny na tzv. klouzavý měsíc, tedy na období počínající vždy stanoveným datem splatnosti důchodu. Na základě novely budou od července 2025 důchody nově vypláceny na běžný kalendářní měsíc. „Sjednotí se tak výplata důchodů všem příjemcům a systém bude srozumitelnější,“ vysvětlil ministr Jurečka.

Tip: Kalkulačka vašeho věku odchodu do důchodu

Zdroj: Shutterstock

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY