Optimismus je pryč, česká ekonomika klesla víc, než se zdálo

30. 5. 2023 10:19 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU

Zpřesněná čísla z Českého statistického úřadu (ČSÚ) hasí optimismus ohledně vývoje hrubého domácího produktu v úvodu letošního roku. Namísto oživení růstu ekonomiky potvrdila stagnaci a meziroční hlubší pokles, než se ještě před pár týdny zdálo. 

"Podle zpřesněného odhadu se hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně nezměnil a meziročně klesl o 0,4 %. Meziroční pokles HDP byl ovlivněn zejména nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob, naopak pozitivně působila zahraniční poptávka," uvedl v aktuální zprávě ČSÚ

Na začátku května přitom z předběžných odhadů vycházelo, že mezičvrtletně už se ekonomika zvedá, konkrétně o desetinu procenta. Meziroční pokles pak statistici predikovali na úrovni 0,2 procent HDP. 

Podle zpřesněného odhadu ovšem česká ekonomika v prvním čtvrtletí mezičtrvtletně stagnovala, přičemž meziročně zaznamenala pokles poprvé od prvního čtvrtletí 2021. "Hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost se ve srovnání s předchozím čtvrtletím nezměnil a meziročně klesl o 0,4 %," konstatovali statistici. 

V porovnání se závěrem minulého roku je patrné oživení ve zpracovatelském průmyslu (růst 2,0 %), skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (+1,5 %) a informační a komunikační činnosti (3,7 %). Pokles nastal v peněžnictví a pojišťovnictví (-7,0 %).

„Na straně poptávky byly hlavními faktory mezičtvrtletního vývoje HDP v 1. čtvrtletí rostoucí zahraniční poptávka a spotřební výdaje vládních institucí. Negativně působily výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu," komentoval údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: MAKRODATA A EU