NSS potvrdil oprávněnost pokut pro Primu za VyVolené

15.05.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brno 15. května (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) ve středu a dnes potvrdil šest pokut od 200.000 korun do 1,5 milionu, které Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila provozovateli televize Prima za vysílání reality show VyVolení. Některé scény VyVolených mohly ohrozit vývoj dětí, řekla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Obdobně NSS nedávno rozhodl o pokutách za reality show Big Brother na Nově.

"Pořady byly vysílány v hlavních vysílacích časech a byly charakteristické řadou manipulativních praktik, agresí, verbální vulgaritou, jednáním pod vlivem alkoholu, uměle a samoúčelně exponovanou sexualitou," uvedla předsedkyně senátu Milada Tomková. Pouze v jednom případě soudci vrátili spor o pokutu z procesních důvodů k Městskému soudu v Praze.

K Nejvyššímu správnímu soudu nedávno dorazila první skupina stížností souvisejících s vysíláním televizních reality show. Odborníci byli zvědaví, zda soudci zaujmou liberální, nebo naopak přísný postoj. Zatím NSS drtivou většinu pokut potvrzuje.

"Soud vzal jako nezpochybnitelný fakt, že televize se stala nástrojem socializace dětí. To, co děti v televizi vidí a slyší, se nepochybně odráží v jejich vývoji," míní Tomková. Děti mají podle Dostálové na základě mezinárodních závazků i českých zákonů právo na zvláštní ochranu, které je v tomto případě nadřazeno nad právo na svobodu projevu.

Pokuty, o kterých NSS rozhodoval dnes a ve středu, se týkaly první i druhé řady VyVolených, jednotlivé epizody Prima vysílala na podzim 2005 a jaře 2006. Odůvodnění obsahuje detailní popisy závadných scén a výroků.

"Jsem prostě číslo, když se napiju... Já takhle kalím, a pokud někdo takhle nekalí, tak nikomu tady neublížím, když se tady svlíkám do podprsenky," řekla například soutěžící Marie.

Při nedávném rozhodování o pokutách za Big Brother soudci NSS zdůraznili, že k postihu stačí pouhá možnost ohrožení fyzického, psychického a mravního vývoje nezletilých. Není tedy třeba dokazovat, že zařazením pořadu do vysílání mezi 06:00 a 22:00 k ohrožení vývoje mládeže skutečně došlo. Rada může podle zákona ukládat pokuty od 20.000 do deseti milionů korun.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK