Které doklady si musíte po svatbě vyřizovat znovu?

21.10.2021 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Každý z nás udělá v životě několik závažných rozhodnutí. Jedním z nich je i vstup do manželství. Vdát se? Oženit se? Proč ne. Připravte se ale na to, že vás tento krok donutí ke změně mnoha dokladů. Nevyhnete se několika jednání na úřadech. Na co nezapomenout?

Pomineme-li všechny záležitosti, které předchází svatebnímu obřadu, ani po svatbě nemáte vyhráno. Mnoho z nás si ani neuvědomuje, kde všude je třeba změnu nahlásit, kolika institucím je třeba dát vědět. Ženy si navíc kvůli změně příjmení na manželovo budou muset vyměnit osobní doklady.

Někteří muži si po svatbě nemusí měnit nic

Své rodné příjmení si v České republice ponechává většina mužů. V případě, že má muž nový občanský průkaz se strojově čitelnými údaji (pozn. vydávaný od 1. ledna 2012) nebo tzv. e-občanku (vydávaná od 1. července 2018), mohou nastat dvě situace. Při žádosti neuvedl rodinný stav, protože tento údaj patří mezi volitelné. V takovém případě může po svatbě požádat o vydání nového občanského průkazu s uvedením aktuálního stavu – ženatý. 

Jestliže muž vlastní občanský průkaz bez uvedeného rodinného stavu, tak nemusí dělat vůbec nic, zůstává mu původní doklad.

U starších občanských průkazů je třeba požádat o vydání nového, v takovém případě bude vydána e-občanka. U které se můžete rozhodnout, zda rodinný stav uvedete.

O nový občanský průkaz musíte požádat vždy, když dojde ke změně dalších důležitých údajů – například místa trvalého bydliště. U cestovních pasů a řidičských průkazů se rodinný stav neuvádí, muži si tedy ponechají původní doklady. Jestliže vám tedy matrikářka nestihne ustřihnout roh vašeho občanského průkazu.

Ženy musí obíhat úřady téměř vždy. Změnu musí nahlásit i u dalších institucí

Ženy většinou přebírají příjmení manžela, proto musí věnovat vyřizování nových dokladů mnohem více času.

Nicméně časy se mění a řada žen si své příjmení ponechává či si jejich partner osvojí manželčino příjmení.

Změnu příjmení musí novomanžel/ka nahlásit například v zaměstnání, bance, zdravotní pojišťovně, u lékaře, telefonního operátora, při podnikání také na živnostenském úřadě a v dalších institucích, se kterými je žena v kontaktu.

Základním dokladem je občanský průkaz, kde se změní příjmení. Požádat o vydání nového občanského průkazu musíte do 10 pracovních dnů po obdržení oddacího listu.

Změnu příjmení v řidičském průkazu jste povinni oznámit do 5 pracovních dnů ode dne, kdy ke změně došlo. Za vydání nového řidičského průkazu zaplatíte 200 Kč (pozn. lhůta při vydání do 20 dnů, do 5 pracovních dnů 700 Kč). Pokud vlastní přejmenovaný novomanžel/ka motorové vozidlo, musí podat do 10 pracovních dnů od změny žádost o zápis změn údajů zapisovaných do registru silničních vozidel. Správní poplatek je 50 Kč.

Můžu jet na svatební cestu se starým pasem?

Kvůli novému příjmení je nutná i výměna cestovního pasu a řidičského průkazu. Pokud se chystáte na svatební cestu do zahraničí ještě před vydáním nového cestovního pasu, například hned den po svatbě, můžete využít cestovní pas se starým příjmením. Platnost cestovního dokladu končí uplynutím 3 měsíců ode dne změny příjmení. Za vydání nového cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a nosičem dat zaplatíte 600 Kč.

Možností je také zažádat o vydání cestovního pasu ve zrychlené lhůtě. V takovém případě si ale připlatíte. Při vydání do 5 dnů 3 000 Kč, při vydání do 24 hodin si připlatíte 6 000 Kč.

(foto: Shutterstock)

Změna příjmení u podnikatele/ky

Změna příjmení je jednou ze změn, kterou musí každá podnikatelka nahlásit na příslušném živnostenském odboru do 15 pracovních dnů od vzniku změny. Ženy či muži předkládají oddací list. Za změnu osobních údajů podnikatele v živnostenském listě nebo koncesní listině včetně promítnutí těchto změn do dalších údajů v živnostenském listě nebo koncesní listině zaplatíte 100 Kč.

Nezapomeňte na další instituce

Změnu příjmení oznamte svým lékařům, pojišťovnám, u kterých máte uzavřeny pojistky (životní, majetkové,…), na stavební spořitelny, na penzijní fondy a další instituce, které jsou s vámi v nějakém smluvním vztahu.

U zdravotní pojišťovny změnu hlásit nemusíte, ty jsou napojeny na evidenci obyvatel a změna by se měla promítnout sama. Pro jistotu byste se ale měli telefonicky ujistit, že se tak opravdu stalo. S novým jménem bude vdané paní vystavena nová průkazka zdravotní pojišťovny.

Stejně tak se změna automaticky promítne v záznamech ČSSZ, finančního úřadu, a pokud je žena majitelem nemovitosti, tak je nutné změnu jména oznámit na katastrálním úřadu. Pokud máte děti, bude jim vystaven nový rodný list s novým příjmením matky.

Kde je nutné po svatbě ohlásit změnu příjmení?

změna OP do 15 pracovních dnů od obdržení oddacího listu je nutné zažádat o nový OP
cestovní pas je nutné zažádat o nový, platnost končí po 3 měsících od změny jména (svatby)
řidičký průkaz povinnost oznámit do 5 pracovních dnů od změny a nutno zažádat o nový
živnostenský úřad povinnost nahlásit do 15 pracovních dnů
zdravotní pojišťovna údaje z evidence obyvatel, není nutno hlásit, vydá novou kartičku pojištěnce
ČSSZ údaje z evidence obyvatel, není nutno hlásit
finanční úřad údaje z evidence obyvatel, není nutno hlásit
katastrální úřad nutno nahlásit změnu jména
registr vozidel do 10 pracovních dnů je nutné zažádat o zápis změn
matrika pokud máte děti, dostanou nový rodný list s aktuálním jménem matky
Česká pošta

pro vydání zásilek na staré jméno musíte předložit nejen nový OP, ale i oddací list

nezapomeňte si změnit jméno na poštovní schránce, vyplatí se nechat na nějaký čas i staré jméno

banka je nutné oznámit, banka si eviduje nový OP, bude vám vydána nová platební karta a také změněn podpisový vzor
další nebankovní instituce je nutno oznámit změnu jména
dodavatelé energií je nutno oznámit změnu jména
operátoři je nutné oznámit změnu jména
tramvajenka MHD je nutné oznámit změnu jména
věrnostní karty je vhodné změnit si jméno, bude vydána nová karta

Svatba… řeklo by se celkem příjemná věc, ale jak vidíte, jeden den vám ke všem změnám a vyřizováním asi stačit nebude. A to jsme určitě nevyjmenovali všechny možnosti a situace.

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 78 krát