IDC: Příjmy z internetu věcí letos stoupnou na 23 miliard Kč

22.03.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 22. března (ČTK) - Příjmy z komunikace různých zařízení mezi sebou přes internet, tzv. internetu věcí, v Česku vzrostou letos o více než pětinu na 946 milionů dolarů, tedy asi 23 miliard korun. Podobným tempem poroste trh internetu věcí v Česku i v dalších letech. Uvedli to dnes zástupci analytické firmy IDC na tiskové konferenci.

Hlavní oblasti využití internetu věcí v Česku jsou podle Milana Kalala z české pobočky IDC doprava, logistika, výrobní informační systémy, správa zařízení a aktiv, spotřebitelský sektor, personalizovaná reklama a zabezpečení domácností. Sítě pro internet věcí věcí budují například T-Mobile a České Radiokomunikace.

Celosvětově bude podle IDC internet věcí letos generovat téměř 1,5 bilionu dolarů, loni to bylo 700 milionů USD. Počet zařízení, která komunikují mezi sebou přes internet, se do roku 2018 více než zdvojnásobí na 22 miliard a o další dva roky později jejich počet přesáhne počet mobilních telefonů a tabletů. Zároveň pro internet věcí vznikne do roku 2018 kolem 200.000 nových aplikací a řešení.

Internet věcí se celosvětově bude nejvíce rozvíjet ve výrobě, přepravě, v maloobchodním prodeji a zdravotnictví. Do roku 2018 bude minimálně 50 procent developerských týmů využívat tyto systémy ve svých aplikacích, nyní je to méně než jedno procento. Pro podniky to bude za pět let představovat roční úsporu přes 60 miliard dolarů.

Do roku 2018 připadne podle IDC nejméně polovina IT výdajů firem na cloudové služby, tedy služby, která nepracují na počítači, ale jsou uloženy na síti počítačů či serverů. Do roku 2020 to bude 60 procent veškerých výdajů na IT infrastrukturu a 60 až 70 procent veškerých výdajů na software, služby a technologie. Během tří let vytvoří více než polovina podniků vlastní cloudové platformy nebo naváže partnerství s průmyslovými cloudovými platformami.

Do roku 2020 budou činit výdaje podniků na software, zařízení, implementaci a správu cloudových služeb více než 500 miliard USD, tedy třikrát více než v současnosti.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.