Jak budou otevřené obchody 8. května?

05.05.2017 | Hana Bartušková, Finance.cz
MAKRODATA A EU


Od loňského roku platí zákon, že během vybraných státních svátků musí být obchody zavřené. Díky svátkům si můžeme na začátku května letos užít hned dva prodloužené víkendy. Minulý týden na svátek práce byly obchody otevřené, jak jsou na tom supermarkety tento víkend? Prodloužený víkend a volno 8. května si užijí i prodavačky. I když jak v kterém obchodě.

Od loňského roku platí v Česku zákon, který zakazuje prodej v maloobchodě a velkoobchodě během vybraných státních svátků. Například na Nový rok, na Velikonoční pondělí, během vánoc, na Den české státnosti v září a na Den vzniku samostatného československého státu v říjnu. A také na Den vítězství 8. května. Zákon se vztahuje na prodejny i výdejny, nevztahuje se na eshopy.

Zákon neplatí u těchto výjimek:

  • prodejny menší než 200 m2,
  • čerpací stanice,
  • lékarny a prodejny ve zdravotnických zařízeních,
  • prodejny například na letištích nebo vlakových a autobusových nádražích,
  • prodej během vyhlášeného stavu nebezpečí nebo nouzového stavu, během vyhlášeného stavu války a během ohrožení státu.

Zavřené obchody

Zákon se nevztahuje na malé obchody a prodejny a také na eshopy, na netu můžete nakupovat o sto šest. Ale i na tyto obchody má zákon dopady. Například eshopy, které mají velké výdejny, musí výdej také uzavřít. A malé obchody, které jsou v obchodních centrech, se zase musí vyrovnat s tím, že samotné obchodní centrum bude během svátků zavřené. Případně bude obchodní centrum otevřené, ale přijde do něj méně lidí, protože všechny velké obchody v rámci OC musí zavřít.

Na druhou stranu v minulém roce zákon přinesl částečné výhody například pro malé obchody mimo obchodní centra. Ty otevřely a díky tomu, že velké obchody byly zavřené, tak lákaly nové nakupující. Například malé večerky tak můžou během těchto svátků realizovat nečekané zisky. Stejně tak eshopy.


Víte, které obchody ve vašem okolí budou otevřené a kam se případně vypravit 8. května nakupovat?

Hypermarkety a supermarkety
Albert zavřeno
Kaufland zavřeno
Lidl zavřeno
Penny Market
zavřeno
Billa

zavřeno

Tesco zavřeno
Hypermarket Globus
zavřeno
Obchodní centra Praha
Palladium otevřeno
OC Letňany
otevřeno
Metropole Zličín
otevřeno
OC Chodov
otevřeno
OC Nový Smíchov
otevřeno
Atrium Flora
otevřeno
Centrum Černý Most
otevřeno
Arkády Pankrác
zavřeno
OC Šestka
zavřeno
OC Quadrio
otevřeno
Obchodní centra Brno
Olympia Brno
zavřeno
Galerie Vaňkovka
zavřeno
Velký Špalíček
zavřeno
OC Futurum
zavřeno
NC Královo Pole
otevřeno
Campus Square
zavřeno
Avion shopping park Brno
zavřeno
Obchodní centra Ostrava
Avion shopping park Ostrava
zavřeno
Forum Nová Karolina
otevřeno


  • Billa má prodejny zavřené po celé České republice, ale zůstávají otevřené obchody na pražském letišti a hlavním nádraží.
  • Z dalších OC v České republice budou například otevřeny: Futurum Kolín, Plaza Plzeň, Galerie Šantovka v Olomouci, Palác Pardubice, Forum Liberec.
  • V otevřených obchodních a nákupních centrech vždy budou zavřené obchody nad 200 m2 a nakoupit bude možné pouze v malých obchodech.
  • Zavřené budou například hypermarkety a supermarkety, větší řetezce s oblečením, jako je H&M, C&A, prodejci elektroniky, drogérie nebo parfumérie.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát 5 0.5

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.