Co dělat, když na dovolené ztratíte cestovní pas nebo řidičský průkaz?

08.07.2018 | , Finance.cz
Spotřebitel


Ztráta dokladů je vždycky nepříjemná záležitost. Musíte na úřad a všechny ztracené doklady znovu vyřídit. Jak ale postupovat, když ztratíte občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičák v zahraničí na dovolené?

Cestovní pas vlastně nepotřebujete

V mnoha případech ztráta cestovního pasu není až takovým neštěstím. Po zemích Evropské unie můžete cestovat jen na občanský průkaz a cestovní pas prostě není potřeba. Pokud jeho ztrátu zjistíte, ať už před odjezdem do zahraničí, nebo někde na cestě, tak stále můžete jako cestovní doklad použít právě občanský průkaz. V každém případě byste ale měli chybějící cestovní pas nahlásit na místní policii. Určitě si nechte vystavit doklad o chybějícím a ztraceném cestovním dokladu. Domů se pak můžete vrátit jen s občanským průkazem a o vydání nového cestovního pasu zažádáte až na vašem městském úřadě.

Cestovní pas ČR

(foto: redakce)

Když ztratíte cestovní pas v zahraničí

Do horší situace se dostanete, pokud například ztratíte pas ve vzdálenější destinaci, kde vám nebude stačit jako cestovní doklad jen občanský průkaz. Nebo pokud cestujete po Evropské unii a spolu s cestovním pasem ztratíte i občanský průkaz. V takovém případě musíte zažádat o provizorní cestovní doklad pro návrat do České republiky. Náhradní cestovní doklad byste měli mít i v případě, kdy jste ztratili občanku na dovolené v Chorvatsku, kam jste dojeli vlastním autem. Správně byste se neměli při pobytu v Evropské unii vůbec pohybovat bez cestovních dokladů, tedy bez občanského průkazu, nebo cestovního pasu.

Co potřebujete pro vydání prozatímního cestovního dokladu?

  • Je nutné předložit potvrzení/protokol od místní policie o ztrátě nebo krádeži dokladů.
  • Náhradní doklad vydává český zastupitelský úřad, ten si ověří vaši totožnost, při ztrátě všech dokladů stačí i jen jejich fotokopie, případně vás může ověřit hodnověrná osoba (rodinný příslušník).
  • Pokud v dané zemi není český zastupitelský úřad, máte právo se obrátit na zastupitelský úřad kterékoliv další členské země EU.
  • Náhradní cestovní doklad je platný pouze pro zpáteční cestu do České republiky.
  • Je vydáván s takovou platností, aby nenarušil vaši dovolenou.
  • Pro jeho vydání potřebujete dvě průkazové fotografie (35 x 45 mm), vyplněný formulář a zaplatíte poplatek 400 Kč. Doklad se vystavuje v co možná nejkratší době.
  • Pokud se v zahraničí zdržujete dlouhodobě, tak vám zastupitelský úřad vystaví nový plnohodnotný pas ve lhůtě 120 dnů a za poplatek 1200 Kč.
  • Poplatky se platí v místní měně, můžete požádat o platbu v českých korunách.
  • Po návratu domů je náhradní doklad neplatný a musíte si zažádat standardní cestou o nový cestovní pas.
  • Více info: MZV.

Když ztratíte cestovní pas před cestou do zahraničí

Pokud zjistíte ztrátu cestovní pasu ještě před cestou do zahraničí, tak se může stát, že ani nikam neodjedete. Hlavně pokud jedete mimo Evropskou unii. Pokud jste ztrátu zjistili v dostatečném předstihu, můžete si zažádat o vydání nového cestovního pasu ve zrychlené lhůtě 5 pracovních dnů. Bude vás to v takovém případě stát 3000 Kč, žádost vyřídíte na městkém úřadě. Máte také možnost zažádat o expresní pas, který vám bude vydán do 24 hodin, pro ten si ale musíte dojet na MZV, nemůžete si ho fyzicky vyzvednout na místním úřadu. Za expresní vydání si připlatíte, poplatek je v tomto případě 6000 Kč.


Co dělat, když ztratíte na dovolené řidičský průkaz?

Na rozdíl od cestovních dokladů při ztrátě nebo krádeží řidičského průkazu nový v zahraničí nezískáte. Přitom ale bez řidičského průkazu nesmíte řídit auto. V případě jeho ztráty nebo odcizení se proto obraťte na místní policii, na vaši žádost by vám měli vystavit dokument potvrzení o krádeži řidičského průkazu. Připravte se ale na to, že při případné kontrole nemusí policisté tento dokument automaticky akceptovat. Po příjezdu domů je pak nutné nahlásit ztrátu na české policii, prokažte se k tomu vystaveným zahraničním dokumentem o ztrátě. Teprve poté vám české úřady vystaví nový řidičský průkaz. 

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 3 krátPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.