Kde natankovat cestou do Chorvatska?

30.05.2018 | Michal Bureš, Finance.cz
MAKRODATA A EU


Jsou pryč doby, kdy čeští řidiči tankovali před odjezdem plnou a jeli „na doraz“? Jaké jsou ceny pohonných hmot v zemích při „maďarské“ nebo „rakouské“ cestě? Kde je výhodné natankovat plnou a kde radši netankovat vůbec?

Do Česka přichází léto a tisícihlavá stáda Čechů, Moravanů a Slezanů migrují na jih rekreovat na chorvatské pláže. Část krajanů se drží trasy Rakousko – Slovinsko – Chorvatsko, další část volí Slovensko – Maďarsko – Chorvatsko. Západočeská část populace využívá i cestu přes Německo. V našem článku zjistíte, kde napojit svého plechového miláčka nejlevněji, kolik stojí dálniční známky a mýto na vámi zvolené trase.

Údaje aktualizovány k datu: 29. 05. 2018 

TIP: Dovolenkový speciál Finance.cz - přečtěte si mnoho důležitých informací pro klidnou dovolenou

Ceny benzinu při cestě do Chorvatska

Pokud jedete do Chorvatska benzinovým autem, tak doporučujeme si natankovat plnou nádrž v Česku, při slovenské cestě doporučujeme dotankovat v Maďarsku. Při rakouské cestě si dotankujte před opuštěním Rakouska, jelikož na Slovinsku a Chorvatsku natankujete za výrazně vyšší částku. Samozřejmě záleží na velikosti vaší nádrže a spotřebě.

Ceny benzinu v jednotlivých zemích při cestě do Chorvatska

Země Cena za litr paliva v Kč
 Česká republika  33,00 Kč
 Chorvatsko  36,84 Kč
 Maďarsko  32,27 Kč
 Německo  37,49 Kč
 Rakousko  33,69 Kč
 Slovensko  35,79 Kč
 Slovinsko  34,71 Kč

Ceny nafty při cestě do Chorvatska

Levnější naftu než u nás nikde nenatankujete, tak před výjezdem z ČR dotankujte plnou. Rovněž v Rakousku a na Slovensku doporučujeme dotankovat plnou nádrž. Snažte se vyhnout tankování ve Slovinsku a Chorvatsku, kde netankujte vůbec nebo si pouze dotankujte.. Při slovenské cestě si natankujte plnou na Slovensku a při rakouské cestě v Rakousku, protože zde vaše peněženka dostane nejméně zabrat. Peníze si raději nechte na Plitvická jezera či Karlovačko

Ceny nafty v jednotlivých zemích při cestě do Chorvatska

Země Cena za litr paliva v Kč
 Česká republika 32,17 Kč
 Chorvatsko 35,04 Kč
 Maďarsko 32,91 Kč
 Německo 32,84 Kč
 Rakousko 32,35 Kč
 Slovensko 32,45 Kč
 Slovinsko 33,30 Kč

Důležité informace, když jedete do Chorvatska:

Máte si vzít si do Chorvatska?

Jaké doklady potřebují děti, když cestují bez rodičů na dovolenou?

Co dělat, když ztratíte pas?

Jak si nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí?

Kolik si koupíte za 1 000 Kč v Chorvatsku?


Ceny dálničních známek při cestě do Chorvatska

V tabulce jsou zařazeny desetidenní a týdenní dálniční známky, pokud tedy jedete na delší dovolenou je nutné si koupit dálniční známku měsíční. Dálniční známka se na německých silnicích zatím neplatí, tudíž pro obyvatele západních Čech cestu přes Německo vřele doporučujeme. V Chorvatsku se dálniční známka neprodává a je zde mýtný systém.

Ceny dálničních známek v jednotlivých zemích při cestě do Chorvatska

Země Dálniční známka desetidenní v Kč Dálniční známka desetidenní v domácí měně
Česká republika  310 Kč 310 CZK
Maďarsko*  240 Kč 2975 HUF
Rakousko  232 Kč 9,00 EUR
Slovensko  258 Kč 10,00 EUR
Slovinsko  386 Kč 15,00 EUR

*V Maďarsku lze zakoupit týdenní známku, která platí 10 po sobě jdoucích dní, ode dne vyznačeného kupujícím. Platnost tedy končí o půlnoci 10. dne.

**Ve Slovinsku lze zakoupit týdenní známku, která platí 7 po sobě jdoucích dní (včetně prvního dne).

TIP: Vypočtěte si silniční daň

Mýto v Chorvatsku

Mýto ze Záhřebu do Zagvozdu (Makarska) stojí 204 kun, což je v přepočtu 711 Kč (při kurzu 3,485 Kč za 1 chorvatskou kunu). V plné sezóně (červenec – srpen) zaplatíte o 10 % víc, tedy přibližně 782 Kč. K tomu připočtěte ještě poplatky za průjezdy tunelů. Pokud vlastníte zařízení ENC na předplacené mýto můžete ušetřit. Sleva je 21,74 %, ale chorvatská vláda pravděpodobně tuto slevu tento rok zruší. Výhodou nicméně je, že kredit si můžete dobít lehce přes platební kartu a většinou vše funguje bez problémů.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 6 krát 5 0.5

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.