Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?

17.08.2017 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Banky - pro jedny dlouholetý spojenec, pro druhé ždímačka jejich účtů. Jak jsou na tom s počty klientů? Kterým bankám rostou zisky a kterým naopak dochází dech? Kdo jsou vlastníci českých bank? 

Komerční banky v České republice jsou většinou dceřinými bankami zahraničních společností z různých koutů světa. Ovšem najdou se i takové, které jsou ryze v českém vlastnictví. Trend poslední doby je takový, že přibývá klientů "menším" bankám. Lidé se již pomalu učí, že pokud jsou nespokojení se svoji bankou, tak celkem snadno mohou přejít ke konkurenci. V našem článku se zaměříme na banky s nejvíce klienty, a podíváme se na jejich zisky a vlastníky. 

architecture_2467873_1920

Zdroj: Pixabay

Která banka má nejvíce klientů?

Počet klientů patří mezi hlavní ukazatele úspěšné banky. Většina poskytuje celou řadu služeb a zaměřují se na velké spektrum zákazníků (Česká spořitelna, ČSOB), ale na trhu působí také banky, které se zaměřují na bonitnější zákazníky (UniCredit Bank, Expobank) a nabízejí pro ně veškerý servis, investiční rady a služby.

V tabulce můžete vidět, které banky v ČR mají nejvíce klientů. Na trhu dominují tři velké banky - Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Nicméně v posledních letech rostou také malé a střední banky (Air Bank a Fio bakna), které klienty lákají na účty bez poplatků a služby šité na míru. Většina bank působí na českém i slovenském trhu, a hospodářské výsledky i počty klientů tak uvádí včetně údajů od našich východních sousedů.

Přehled počtu klientů vybraných českých bank 

Banka Počet klientů v roce 2015 Počet klientů v roce 2016
Česká spořitelna 4,79 mil.  4,71 mil.
ČSOB 2,83 mil. 2,80 mil. 
Komerční banka 1,65 mil.  1,65 mil. 
MONETA Money Bank  1,07 mil.  0,97 mil. 
Fio banka  0,55 mil.  0,67 mil. 
mBank 0,57 mil. 0,63 mil. 
Air Bank 0,42 mil.  0,52 mil. 
Raiffeisenbank 0,50 mil.* 0,50 mil.*
UniCredit Bank 0,35 mil. 
Sberbank 0,10 mil.  0,11 mil. 
J & T Banka 0,05 mil.  0,05 mil. 
Expobank 0,03 mil. 

0,03 mil.

* odhad

Zdroj: Výroční zprávy komerčních bank a banky.cz

Hned 3 banky překročily v roce 2016 hranici milionu zákazníků - Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Ty se dlouhodobě řadí k lídrům bankovního trhu. V roce 2015 přesahovala rovněž milion klientů banka MONETA Money Bank, ale v roce 2016 zaznamenala pokles zájmu o služby, což se také odrazilo i v jejím zisku. Nejméně zákazníků má Expobanka, která se zaměřuje na bonitnější zákazníky.

Tip: Porovnejte běžné účty jednotlivých bank

Největší nárůst klientů zaznamenaly Fio Banka (nárůst o 120 tis.) a Air Bank (nárůst o 100 tis.), jejichž vlastníci jsou z velké části čeští občané (Fio Banku vlastní pouze čeští občané). To v kombinaci s nízkými poplatky a kvalitními službami jim v minulých letech zaručilo rychlý růst klientské základny. Naopak MONETA Money Bank a Česká spořitelna mezi lety 2015 a 2016 ztratily část své klientely.

Zisk českých bank 

Porovnávali jsme čistý zisk v miliardách Kč mezi vybranými bankami, Ty společně v roce 2016 vykázaly čistý zisk v hodnotě 59,51 miliardy Kč, což je nárůst o 3 mld., oproti roku 2015. Většina bank působí na českém i slovenském trhu a hospodářské výsledky zahrnují údaje z obou zemí. Největší zisk vykázala již tradičně Česká spořitelna, která má také nejvíc klientů (i když jejich počet má klesající trend). Podobný zisk vykázala i dvojka na trhu - ČSOB, která rovněž překročila hranici 15 mld. Kč čistého zisku.

S odstupem 1,5 mld. skončila Komerční banka. Ještě větší mezera v zisku byla mezi ní a 4. bankou s největším ziskem - UniCredit Bank, která utržila na českém a slovenském trhu zisk 6,05 mld. Kč. Na konci našeho žebříčku se umístila Fio Banka, která vykázala zisk ve výši 220 milionů, což je zlepšení o 170 milionů oproti roku 2015. Komerčním bankám, které působí na českém trhu, se očividně daří a opakovaně se náš bankovní sektor hodnotí jako stabilní.

Zisk českých bank

Banka Čistý zisk v roce 2015 Čistý zisk v roce 2016
Česká spořitelna 14,29 mld. Kč 15,46 mld. Kč 
ČSOB 14,01 mld. Kč 15,14 mld. Kč 
Komerční banka 12,76 mld. Kč 13,69 mld. Kč 
UniCredit Bank 5,64 mld. Kč 6,05 mld. Kč
MONETA Money Bank 4,51 mld. Kč 4,05 mld. Kč
Raiffeisenbank 2,54 mld. Kč 2,60 mld. Kč
J & T Banka 1,88 mld. Kč 0,95 mld. Kč
Air Bank 0,40 mld. Kč 0,40 mld. Kč 
mBank 0,30 mld. Kč 0,34 mld. Kč
Expobank 0,11 mld. Kč 0,34 mld. Kč 
Sberbank 0,02 mld. Kč  0,27 mld. Kč
Fio banka 0,05 mld. Kč.  0,22 mld. Kč 

 Zdroj: Výroční zprávy komerčních bank


Rovněž čtěte: 

Která banka změnila šéfa?

Jak banky zjistí vaši bonitu?


Kdo je vlastníkem českých bank?  

Největší česká banka (z pohledu počtu klientů) je Česká spořitelna, která je vlastněna skupinou Erste Group, která sídlí v Rakousku. Její akcionáři pochází z cca čtvrtiny z Rakouska, další čtvrtina je z kontinentální Evropy a přibližně pětina akcionářů je ze Severní Ameriky.

ČSOB vlastní KBC Bank N. V., která sídlí v Belgii a spadá do KBC Group N. V., tato skupina je vlastněna z pětiny Belgičany. Její akcie jsou z 45 % volně obchodovatelné na burzách. Komerční banka je vlastněna mnoha objekty, největší část akcii (cca 60 %) drží společnost Société Générale S. A., s jejímiž akciemi se volně obchoduje z cca 88 % na burze v New Yorku, další skupinou jsou zaměstnanecké akcie, které tvoří téměř 7 % z celkové hodnoty akcií.

Ryze českou bankou je pouze Fio banka, kterou vlastní dvojice českých podnikatelů: Petr Marsa a Romuald Kopún. Dále Air Bank patří do skupiny PPF Group, majoritně vlastněnou nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. J & T Banka má vlastnictví čínsko-slovenské a její sídlo se nachází v Praze. Čínská investiční skupina CEFC by ráda z J & T Banky udělala významného hráče na bankovním poli v rámci střední a východní Evropy, a proto do ní čile investuje.

Vlastníci českých bank

Banka Největší akcionář Výše podílu Sídlo majoritního akcionáře
Air Bank PPF Group (Petr Kellner)  89 %  Nizozemí 
Česká spořitelna Erste Group Bank  99 %  Rakousko 
ČSOB KBC bank  100 %  Belgie 
Expobank  Igor Kim  100 %  Kazachstán 
Fio banka  Marsa a Kopún  100 %  Česká republika 
J & T Banka CEFC  50 %  Čína 
Komerční banka Société générale  60 %  Francie 
mBank Commerzbank  70 %  Německo 
MONETA Money Bank J. P. Morgan  24 %  USA 
Raiffeisenbank Raiffeisen Bank International  75 %  Rakousko 
Sberbank Sberbank Russia 100 %  Rusko 
UniCredit Bank UniCredit Group  100 %  Itálie 

Zdroj: Webové stránky komerčních bank

Na českém bankovním kolbišti se utkávají zástupci předních světových společností a je pouze na vás, jako klientovi, pro kterou možnost se rozhodnete, protože nabídka je velmi široká. Jaké máte zkušenosti s jednotlivými bankami? A kde jste byli spokojení? Chcete porovnat spořící účty?

 

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 7 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.