Kolik platíme za Českou televizi a Český rozhlas? Jaké mají rozpočty?

30.08.2017 | Michal Bureš, Finance.cz
MAKRODATA A EU


Poplatky za veřejnoprávní vysílání, ať již televizní, či rozhlasové, budí v poslední době emoce. Jak vysoké jsou poplatky za vysílání České televize (ČT) a Českého rozhlasu(ČRo)? Kolik lidí je platí a jak vysoké jsou tržby ČT a ČRo?

 

Český rozhlas s Českou televizí by měli zaručovat nezávislé sdílení a poskytování informací. V dnešní době se jim čím dál častěji dostává kritiky ze strany veřejnosti i některých politiků. I přesto se tato média těší přízni diváků a jejich sledovanost, respektive poslechovost je stabilní. Naše veřejnoprávní média se pomalu dotahují na kvalitu produkce západních veřejnoprávních médií a také jsou oblíbeny na internetu a sociálních sítích. Jaké jsou koncesionářské poplatky za ČRo a Českou televizi? Jak hospodaří  ČT a ČRo? Kolik plátců poplatků má ČRo a kolik ČT? 

 

radio_1594819_1920

 

Zdroj: Pixabay 

 

 

Koncesionářské poplatky ČT a ČRo

Výše koncesionářských poplatků je již dlouhodobě stejná - od 1. 1 2008 se jejich výše nezměnila. Za ČRo zaplatíte měsíčně 45 Kč. U občanů se vybírá bez ohledu na množství přijímačů v domácnosti, právnické osoby platí stejnou částku za každý držený nebo vlastněný rozhlasový přijímač. Počet koncesionářů je u Českého rozhlasu odhadován na 3,779 milionu. Rovněž výnosy ČRo jsou nejvíce ovlivňovány koncesionářskými poplatky, jejichž výše má letos dosáhnout na 2,07 miliardy korun, loni to byly 2,05 miliardy. 

ČT má poplatek ve výši 135 Kč za měsíc. Česká televize loni poprvé od roku 2009 zvýšila výběr koncesionářských poplatků. Celkem vybrala 5,69 miliardy Kč, což je růst meziročně o 69 milionů. Počet evidovaných televizních přijímačů loni klesl o 14.000 na 3,517 milionu. Koncesionářské poplatky tvoří hlavní část výnosů ČT. 

 

 

Hospodaření Českého rozhlasu

Český rozhlas loni dosáhl zisku 2,1 milionu korun. O rok dříve byl 17,5 milionu Kč. Rozpočet počítal s výnosy i náklady 2,205 miliardy Kč. Letos je rozpočet stanoven na 2,236 miliardy korun, jehož největší část činí právě příjmy za rozhlasové poplatky (cca 93 %).

Rada ČRo také schválila odměnu generálnímu řediteli Renému Zavoralovi za první pololetí v maximální výši 480.000 korun. Odměna může dosáhnout až trojnásobku jeho měsíčního platu. Rozhoduje se na základě plnění kritérií, mezi které patří dodržování kodexu a zákona o ČRo, dodržování nařízení rady, kvalita předkládaných materiálů radě, plnění kandidátského projektu, podíl stanic ČRo na poslechovosti a hospodaření podniku.

Rozhlasové poplatky za letošní první půlrok vynesly Českému rozhlasu (ČRo) téměř 1,05 miliardy korun, což je ve shodě s plánem veřejnoprávního rádia. Ke konci června ČRo vybíral poplatky za 3,79 milionu přijímačů, tedy o necelé 0,5 % víc než na začátku roku. Za letošní první půlrok upozornil ČRo na povinnost platit za rozhlas téměř 31.000 domácností a 43.000 podnikatelských subjektů.

Pohledávky za nezaplacené poplatky v pololetí klesly meziročně o tři procenta na zhruba 153 milionů korun. Nejposlouchanější stanicí ČRo byl loni ve druhém pololetí Radiožurnál s 832.000 denních posluchačů.

Hospodaření České televize

 

ČT loni hospodařila vyrovnaně s 6,83 miliardy Kč, což je o 69 milionů méně, než předpokládal rozpočet. Předloni byly výnosy i náklady 6,85 miliardy Kč. ČT se v roce 2016 podařilo snížit tři hlavní nákladové položky, tedy mzdové, výrobní a provozní a režijní náklady. Oproti plánovanému rozpočtu se náklady snížily celkem o 103 milionů korun na 5,76 miliardy Kč. ČT loni investovala více než půl miliardy - 551 milionů korun. Největší část investic šla na dostavbu budovy Televizního studia Brno. Navíc příjmy z obchodní činnosti rostly. ČT je také významným zaměstnavatelem, Na konci roku 2016 v ČT pracovalo 2 946 osob.

Letos Česká televize hospodaří s vyrovnaným rozpočtem ve výši 6,88 miliardy korun. 


Čtěte také:

ČT vytvořila novou redakci

Který poslanec by spojil ČT a ČRo?

Digitalizace a ČRo


Veřejnoprávní média plní velmi důležitou úlohu v poskytování nezkreslených a nezaujatých informací. I když se je řada politiků snaží dehonestovat, tak i nadále plní svoji roli hlídacího psa demokracie. Nebo se vám nelíbí rozhlasová či televizní činnost českých veřejnoprávních médií? Zrušili, či změnili byste výši koncesionářských poplatků? Jaké jsou podle vás největší slabiny ČT a ČRo? Diskutujte pod článkem.

 

Zdroje: ČTK/ČRo/ČT 

 

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 7 krát 5 0.5

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.