Kolik zaplatíme za Českou televizi a Český rozhlas?

14.02.2019 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Poplatky za veřejnoprávní vysílání, ať již televizní, či rozhlasové, budí v poslední době emoce. Jak vysoké jsou poplatky za vysílání České televize (ČT) a Českého rozhlasu(ČRo)? Kolik lidí je platí a jak vysoké jsou tržby ČT a ČRo?

Český rozhlas s Českou televizí by měli zaručovat nezávislé sdílení a poskytování informací. V dnešní době se jim čím dál častěji dostává kritiky ze strany veřejnosti i některých politiků. I přesto se tato média těší přízni diváků a jejich sledovanost, respektive poslechovost je poměrně stabilní. Naše veřejnoprávní média se pomalu dotahují na kvalitu produkce západních veřejnoprávních médií a také jejich obliba na sociálních sítích a internetu je značná.

Ladíte raději veřejnoprávní či komerční stanice?

radio_1594819_1920

Zdroj: Pixabay 

Koncesionářské poplatky ČT a ČRo

Výše koncesionářských poplatků je již dlouhodobě stejná - od 1. 1 2008 se jejich výše nezměnila. Za ČRo zaplatíte měsíčně 45 Kč. Nicméně vedení ČRo by rádo zvýšilo měsíční poplatek na 50 Kč až 55 Kč, ale politická situace tomu není nakloněna.

U občanů se vybírá bez ohledu na množství přijímačů v domácnosti, právnické osoby platí stejnou částku za každý držený nebo vlastněný rozhlasový přijímač. Počet koncesionářů je u Českého rozhlasu odhadován na 3,8 milionu. Rovněž výnosy ČRo jsou nejvíce ovlivňovány koncesionářskými poplatky, jejichž výše má letos dosáhnout přibližně 2,1 miliardy.

ČT má koncesionářský poplatek ve výši 135 Kč za měsíc.

Hospodaření Českého rozhlasu

Český rozhlas měl v roce 2017 vyrovnaný rozpočet, v roce 2016 dosáhl zisku 2,1 milionu korun. O rok dříve byl zisk ještě vyšší - 17,5 milionu Kč. Rozpočet počítal s výnosy i náklady 2,234 miliardy Kč. Letos je rozpočet stanoven na 2,291 miliardy korun, jehož největší část činí právě příjmy za rozhlasové poplatky (cca 91 %).

Rada ČRo také schválila odměnu generálnímu řediteli Renému Zavoralovi za první pololetí roku 2018 v maximální výši 480.000 korun. Odměna může dosáhnout až trojnásobku jeho měsíčního platu. Rozhoduje se na základě plnění kritérií, mezi které patří dodržování kodexu a zákona o ČRo, dodržování nařízení rady, kvalita předkládaných materiálů radě, plnění kandidátského projektu, podíl stanic ČRo na poslechovosti a hospodaření podniku.

Český rozhlas (ČRo) zvýšil v prvním pololetí 2018 výběr koncesionářských poplatků o devět milionů na 1,049 miliardy Kč (212 milionů korun od podnikatelských subjektů a 837 milionů korun od fyzických osob).

Počet přihlášených rozhlasových přijímačů byl v prvním pololetí 2018 3,817 milionu.

Pohledávky za nezaplacené poplatky činily v loňském prvním pololetí zhruba 152 milionů korun. Nejposlouchanější stanicí ČRo byl loni ve třetím a čtvrtém pololetí Radiožurnál s 899.000 denních posluchačů.

 

Hospodaření České televize

ČT loni hospodařila s rozpočtem 6,96 miliardy korun. Z čehož bylo 300 milionů Kč určeno na přechod na standard digitálního vysílání DVB-T2. ČT se musí vypořádat s klesajícím počtem registrovaných přijímačů, od kterých se koncesionářské poplatky odvíjejí. Počet registrovaných uživatelů klesl z 3,62 milionu na 3,51 milionu v loňském prvním pololetí. Česká televize dokáže poměrně úspěšně prodávat svoji tvorbu do zahraničí a celkově ji rostou příjmy z obchodní činnosti. ČT je také významným zaměstnavatelem, kdy se počty zaměstnanců dlouhodobě pohybují kolem 3 000 Kč.

V loňském prvním pololetí dlužil ČT plátci koncesionářských poplatků 510 milionů korun, na začátku roku to bylo okolo 450 milionů.

Letos Česká televize hospodaří s vyrovnaným rozpočtem ve výši 6,67 miliardy korun (bude tedy o 286 milionů nižší než loni), z čehož 5,64 miliardy bude hrazeno z koncesionářských poplatků.

Česká televize byla v roce 2018 nejsledovanější televizní skupinou, kdy souhrnný podíl sledovanosti činil 30,1 % u diváků starších 15 let.


Čtěte také:

ČT vytvořila novou redakci

Který poslanec by spojil ČT a ČRo?

Digitalizace a ČRo


Veřejnoprávní média plní velmi důležitou úlohu v poskytování nezkreslených a nezaujatých informací. I když se je řada politiků snaží dehonestovat, tak i nadále plní svoji roli hlídacího psa demokracie. Česká televize je kritiky i veřejností chválena za kvalitní tvorbu (Anděl Páně 2, MOST!, Rapl a další), i když ne všechny pořady se podaří.

Nebo se vám nelíbí rozhlasová či televizní činnost českých veřejnoprávních médií? Zrušili, či změnili byste výši koncesionářských poplatků? Jaké jsou podle vás největší slabiny ČT a ČRo? Diskutujte pod článkem.

Zdroje: ČTK/ČRo/ČT 

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 39 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU