3 – 2 – 1 ke startu připravit: vánoční nákupy

11.11.2017 | Redakce, Finance.cz
MAKRODATA A EU


Vánoce jsou už za měsíc a půl. Někdo se těší na salát, někdo na cukroví a někdo na dárky. Je nejvyšší čas prostě začít nakupovat na Vánoce. Pamatují na to i obchody, takže už příští týden se můžete těšit na dny dopravy zdarma a hned ten další týden na Black Friday.

Singles day

Ještě než se podíváme na slevové akce, které nabídnou české eshopy, tak pojďme zmínit jednu slevovou akci až z daleké Asie. Ta je právě dnes, říká se jí singles day a je to den, který má v datumu samé jedničky. Byl slaven (neoficiálně) už  devadesátých letech jako takový anti-Valentýn. V dnešní době tento den zpropagoval čínský velko-eshop Alibaba, který tradičně nabízí velké slevy, a festival singles se tak stal jednou z největších oslav online nakupování. České eshopy se této akce ale zatím nechopily. Za to se ale už od pondělí můžeme těšit na dny dopravy zdarma.

Singles day se tématicky slaví vždy 11.11.

Den dopravy zdarma 2017

Motem akce je „Vyřešte Vánoce v klidu na internetu bez tlačenic a bez poštovného.“ Tuto akci organizuje srovnávací portál Heureka, který od roku 2012 zapojuje eshopy do největší české online předvánoční prodejní akce. Eshopy se v rámci této akce zavážou, že nebudou účtovat poštovné u nákupů nad 300 korun, a zákazníci nakupují a nakupují. Tak moc, že úvodní obrat akce 135,5 mil. Kč v roce 2012 se v minulém roce téměř zdvojnásobil na 222,9 mil. Kč. Kolik utratíme letos v rámci akce Den dopravy zdarma?

Den dopravy zdarma letos připadá na 13. - 15. listopadu.

Státní svátek 17. Listopadu

Výročí sametové revoluce je jediným podzimním svátkem, kdy nemusí v Česku obchody s prodejní plochou více než 200 metrů čtverečních zavřít. Na Svatého Václava v září i na výročí samostatné československé republiky v říjnu musely všechny větší obchody zavřít, stejně tak zavřela většina obchodních center. Listopadový svátek ale není zákonem nijak limitovaný, obchody zůstanou otevřené, svátek navíc připadá na pátek, takže se nabízí využít získaného volna a začít nakupovat vánoční dárky.

Obchody zavřené ve svátek? Ovšem ani svátky, kdy musely obchody zavřít, nikoho v nakupování nezastavily. Češi se totiž během letošního zářijového a říjnového svátku přesunuli na internet, eshopy totiž zůstaly samozřejmě otevřené. Především eshopy velkých kamenných prodejců v těchto dnech zaznamenaly zvýšení prodeje.

Během kterých svátků jsou zavřené obchody?

Black Friday 2017

Black Friday je prodejní akce, která přišla z USA. Tam patří k tradičním slevovým akcím před Vánocemi. Termín černého nakupovacího pátku je pohyblivý a vždy připadá na den po dnu díkuvzdání, který se slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu. S Black Friday americké obchody startují předvánoční nákupní horečku a výprodej patří k tradiční součásti americké kultury. Název slevové akce odkazuje na začátek světové krize v roce 1929, kdy na černý pátek spadly ceny akcií. A stejně tak by měly během pátku padat i prodejní ceny spotřebního zboží.

V Česku je Black Friday poměrně novým pojmem, ale stále více obchodů a především eshopů se do této akce zapojují. Slevy sice nejsou tak velké jak v americko-kanadském prostředí, ale i tak se můžete těšit na procentní slevy nebo na dárky k nákupům. U nás slevový černý pátek jako první slavil Apple, v současné době v tento den můžete čekat slevy například na Alze, na Mallu, Bonami, Notino a na spoustě dalších eshopů. Black Friday ovšem české obchody používají spíše jako marketingové lákadlo a slevy nejsou tak výrazné jako v amerických obchodech, kde se například na otevření v den slev čekají před obchodem fronty.

Letos Black Friday připadá na 24. listopadu.

Cyber Monday 2017

A protože jeden den není dost, tak kromě černého pátku můžete v USA nakupovat i v pondělí. Vzniká tak nákupní víkend plný slev. Akce se samozřejmě stejně jako černý pátek šíří po celém světě, takže i u nás už můžete narazit na obchody, které slevy v pondělí nabídnou. Slevové akce jsou spíše marketingovým pojmem, tak se připravte na to, že na Black Friday i Cyber Monday můžete narazit v souvislosti nejen s pátkem a s pondělím, ale spousta eshopů tuto prodejní akci bude propagovat kdykoliv na konci listopadu.

Cyber Monday letos připadá na 27. listopadu.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát 5 0.5

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.