Kdo vlastní naše televize? A která TV má nejvyšší tržby?

25.06.2021 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Televizní vysílání prochází krizí důvěry, mnoho lidí věří alternativním a „nezávislým“ zdrojům, které velmi často mají pochybný, či neznámý původ. Jak je to s vlastníky našich největších televizí? A jaká je vaše důvěra v televizní stanice? Kolik zaplatíme na koncesionářských poplatcích?

Důvěryhodnost médií klesá a aktuálně jim důvěřuje kolem 38 % občanů ČR, což je o 4 procentní body než v předchozím roce. Největší důvěře se těší Česká televize, která je ovšem napadána ze všech stran a pod svůj politický vliv se ji dlouhodobě snaží dostat hradní spojka. Do budoucích let bude právě znovuzískání důvěry největší výzvou pro novináře.

Politikové neustále napadají novináře (kteří jsou označování za lidi, kteří v životě nic nedokázali a měli by se likvidovat, dále jsou častováni z nejvyšších politických míst jako hnůj, póvl, hyeny a dalšími "krásnými slovy"). S nástupem sociálních sítí se rozšiřují rovněž alternativní zdroje, které jsou mnohdy napojeny na naše východní osvoboditele. Tento trend alternativní pravdy a nedůvěry médiím je patrný nejen u nás, ale také po celém světě (viz teorie o placaté Zemi, Chemtrails, plastové margaríny a další hoaxy). Na druhou stranu důvěryhodnost novinářů podkopávají i černé ovce mezi samotnými novináři, kteří brání majitele svého média s buldočí vervou. Následně se slévá politika, novinářské řemeslo i byznys do jednoho kalichu (někdo by řekl stoky). Pojďme se tedy podívat, čí chleba jí televizní novináři.

Kolik na obrázku vidíte čtverců?

Televize

Zdroj: Shutterstock

TV Barrandov

Televize Barrandov po odchodu prezidenta zažívá úpadek ve sledovanosti a po zářivých letech 2016 až 2018 se minulý rok zaznamenala významný růst ve sledovanosti, tak v roce 2019 a 2020 se její sledovanost významně snížila.

Skupina Barrandov zvýšila v roce 2016 podíl na sledovanosti o 33 % a skupina Barrandov si ukousla 7,3 % z koláče televizních diváků, ještě v roce 2018 její sledovanost činila 7,01 %, v roce 2019 a 2020 měla hodnoty 6,27 %, respektive 5,53 %.

Televizi Barrandov ubral na sledovanosti odchod prezidenta Miloše Zemana, protože televize Barrandov směřovala na voliče Miloše Zemana a rovněž dávala významný hlas SPD či SPO. Nyní sledovanost drží soudkyně Barbara a další podobné hrané vystoupení.

Nesmíme zapomenout na Jaromíra Soukupa, který aktuálně spojil síly s Miroslavem Kalouskem, který podobně jako původně prezident glosuje dění na politické scéně. Další obsah televizi Barrandov se velmi podobá teleshopingu.

TV Barrandov spadá pod akciovou společnost Empressa group, která je ze 100 % vlastněna Jaromírem Soukupem,

Dříve TV Barrandov vlastnila ze 49 % China International Group Corporation (CITIC), čínská společnost vlastnící například Pivovary Lobkowicz či fotbalový klub SK Slavia Praha).

CITIC získala majoritu v největší české mediální agentuře Médea, kterou dříve majoritně vlastnil Jaromír Soukup a která financovala chod televize Barrandov, nicméně 

TV Barrandov se dlouhodobě potýká se ztrátou a kumulovaná ztráta za posledních několik let již překročila 1 miliardu korun.

Česká televize

Česká televize má naplňovat veřejnou službu v poskytování nezávislých a vyvážených informací. A měla by být nezávislá a sloužit občanům, protože je financována zejména prostřednictvím koncesionářských poplatků a také dále příjmy z vlastní podnikatelské činnosti (reklama, sponzorství pořadů a také prodej vlastní televizní tvorby).

Česká televize bude letos operovat s rozpočtem ve výši 6,84 miliardy korun, z toho 5,66 miliardy bude pocházet z koncesionářských poplatků, což je 83 % veškerých výnosů ČT.

ČT nicméně zažila úspěšný rok 2020, její vlastní tvorba přinášela ovoce, v žebříčku 10 nejsledovanějších pořadů roku 10, obsadily pořady ČT hned osm příček.

ČT se stala s průměrným podílem na publiku 30,86 % nejvyhledávanějším tuzemským vysílatelem, a to již třetí rok po sobě.

V roce 2019 činil průměrný podíl na publiku 29,99 %.


Čtěte také:

Jak hospodaří ČT a ČRo? A kolik platíme za koncesionářské poplatky?

Jak odhlásit odběr televize a rádia?


Televize Prima

Vlastníkem televize Prima je společnost GES Media Europe B.V., patřící podnikateli Ivanu Zachovi, který patří mezi nejbohatší Čechy.

Televize Prima je dlouhodobá trojka na českém televizním kolbišti, její podíl na sledovanost v roce 2020 dosáhl 24,78 % a meziročně si polepšila o téměř 1 procentní bod, protože podíl sledovanosti skupiny TV Prima činil v roce 2019 23,85 %.

Televize Prima se dokázala svoji vlastní tvorbou postavit i takové stálici jako je Ordinace v růžové zahradě, kterou dokázala vytlačil seriálová bomba Slunečná. Navíc pořady jako Máme rádi Česko se rovněž ustálily jako vládci pátečního večera.

Naopak od zpravodajství CNN Prima News se čekalo více, na druhou stranu její sledovanost pomalu, ale jistě stoupá (aktuálně má podíl kolem 0,75 %). Nicméně král českého zpravodajství, ČT24, posílil a jeho podíl i kvůli pandemii koronaviru dosáhl v roce 2020 5,50 %.

Tržby televize Prima v roce 2019 přesahovaly 3,3 miliardy korun a zisk přesáhl 320 milionů korun. Navíc je fungování skupiny Prima ziskové dlouhodobě.

Televize Nova

Novu vlastní mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), ta patří pod křídla skupiny PPF, která ji v roce 2020 koupila od americké společnosti Time Warner.

Zájem skupiny PPF o skupinu televize Nova byl dlouhodobý. Cena za CME se měla pohybovat kolem 48 miliard Kč.

Tržby skupiny Nova činily v roce 2019 5,5 miliardy korun, výsledek hospodaření byl kladný a měl hodnotu 810 milionů korun.

Televizi se mnohdy předpovídá ztráta vlivu, televizní média musí pružně reagovat a mít přesah do online prostoru. Zatím v ČR televize stále patří mezi dominantní média, protože má jednu velkou výhodu - můžete si prostě pohodlné zapnout televizi, najít si svůj program a prostě vypnout hlavu. Jen musíme doufat, že ji zase zapnete...
 Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2
Hlasováno: 112 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU