Kdo vlastní naše televize? A která TV má nejvyšší tržby?

04.01.2018 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Televizní vysílání prochází krizí důvěry, mnoho lidí věří alternativním a „nezávislým“ zdrojům, které velmi často mají pochybný, či neznámý původ. Jak je to s vlastníky našich největších televizí? A jaká je vaše důvěra v televizní stanice? Kolik zaplatíme na koncesionářských poplatcích?

Důvěryhodnost médií klesá a aktuálně jim nevěří kolem 44 % občanů ČR. Televizi jako médiu důvěřuje 35 % lidí a tato důvěra již 4 roky stále klesá. Do budoucích let bude právě znovuzískání důvěry největší výzvou pro novináře.

Politikové neustále napadají novináře (kteří jsou označování za lidi, kteří v životě nic nedokázali a měli by se likvidovat, dále jsou častováni z nejvyšších politických míst jako hnůj, póvl a další "krásná slova"). S nástupem sociálních sítí se rozšiřují rovněž alternativní zdroje, které jsou mnohdy napojeny na naše východní osvoboditele. Tento trend alternativní pravdy a nedůvěry médiím je patrný nejen u nás, ale také po celém světě (viz teorie o placaté Zemi, Chemtrails, plastové margaríny a další hoaxy). Na druhou stranu důvěryhodnost novinářů podkopávají i černé ovce mezi samotnými novináři, kteří brání majitele svého média s buldočí vervou. Následně se slévá politika, novinářské řemeslo i byznys do jednoho kalichu (někdo by řekl stoky). Pojďme se tedy podívat, čí chleba jí televizní novináři.

Kolik na obrázku vidíte čtverců?

Televize

Zdroj: Shutterstock

TV Barrandov

Televize Barrandov minulý rok zaznamenala významný růst ve sledovanosti a zařadila se mezi stálice televizních stanic. Skupina Barrandov zvýšila v roce 2016 podíl na sledovanosti o 33 % a skupina Barrandov si ukousla 7,3 % z koláče televizních diváků. Televizi Barandov je vytýkána přílišná blízkost k prezidentovi ČR (manželka kancléře je hlavní hlasatelkou + nekritický pořad Týden s prezidentem) a některým politickým stranám (SPD, SPO). V posledních dnech vzbudil velký ohlas vystoupení Jiřího Ovčáčka v pořadu vlastníka televize Jaromíra Soukupa, který je nová komentátorská kometa v českém televizním rybníčku. (Zlí jazykové tvrdí, že jediný důvod jeho komentátorské kariéry je ten, že televizi vlastní. Protože jeho vystupování působí komicky, roboticky a jeho Aréna se snaží vyvolávat kontroverzi)

TV Barrandov spadá pod akciovou společnost Empressa group, která je ze 100 % vlastněna Jaromírem Soukupem. Zisk televize Barrandov v roce 2016 dosáhl 23,6 mil. Kč, přičemž ještě o rok dříve firma skončila ve ztrátě 32 mil. Kč. Tržby společnosti se loni zvýšily o téměř 40 procent na 608 mil. Kč.

Česká televize

Česká televize má naplňovat veřejnou službu v poskytování nezávislých a vyvážených informací. A měla by být nezávislá a sloužit občanům, protože je financována zejména prostřednictvím koncesionářským poplatků a také dále příjmy z vlastní podnikatelské činnosti (reklama, sponzorství pořadů a také prodej vlastní televizní tvorby).

Výnosy z koncesionářských poplatků se pohybují téměř ve výši 6 miliard korun (v roce 2016 cca 5,84 miliardy korun) a v roce 2016 tvořily přibližně 85 % veškerých výnosů ČT (které dosahovali 6,83 miliardy korun). ČT nicméně zažila úspěšný rok 2017, její vlastní tvorba přinesla ovoce a Anděl Páně 2 se stal nejúspěšnějším pořadem minulého roku, kdy ho sledovalo přes 3 miliony diváků a jedná se o nejúspěšnější pohádky za posledních 15 let (dle sledovanosti).


Čtěte také:

Novináři rozkrývají kauzu Paradise Papers

Jak hospodaří ČT a ČRo? A kolik platíme za koncesionářské poplatky?

Jak odhlásit odběr televize a rádia?


TV Prima

Televize Prima nedávno změnila vlastníka. Jejím většinovým vlastníkem se stala firma Denemo Media, kterou vlastní podnikatel Vladimír Komár (má 75% podíl) a Ivan Zach (25% podíl). V žebříčku nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes se Zach loni s majetkem 4,7 miliardy korun umístil na 38. místě. Tržby televize Prima v roce 2016 přesahovaly 3,04 miliardy korun a zisk byl tvořen téměř půl miliardou korun.

TV Nova

Novu vlastní mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), ta patří pod křídla amerického mediálního gigantu – společnosti Time Warner. Nicméně v poslední době se hovoří o prodeji CME. Mezi zájemce patřil i nejbohatší Čech Petr Kellner, ale v poslední době se nejvíce hovoří o čínské společnosti CEFC Group a skupině Penta. Cena televize Nova by měla přesáhnout astronomických 50 miliard Kč, ale střízlivější odhady se pohybují na cca pětině.

Tržby TV Nova z prodeje výrobků a služeb činily v roce 2016 4,65 miliard korun, výsledek hospodaření byl kladný a pohyboval se lehce pod 300 miliony korun.

Televizi se mnohdy předpovídá ztráta vlivu, televizní média musí pružně reagovat a mít přesah do online prostoru. Zatím v ČR televize stále patří mezi dominantní média, protože má jednu velkou výhodu - můžete si prostě pohodlné zapnout televizi, najít si svůj program a prostě vypnout hlavu. Jen musíme doufat, že ji zase zapnete...
 Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 18 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU