HDP ČR rostl o 4,5 %! Táhla jej domácí poptávka, či vývoz?

16.05.2018 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


HDP České republiky v prvním kvartálu 2018 rostlo meziročně o 4,5 %, čtvrtletně o 0,5 %. Čím je taženo? Jaký je růst HDP EU a sousedních zemích?

Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky rostl minulý rok nad očekávání. V prvním kvartálu roku 2018 ovšem došlo k mírnému zpomalení tempa růstu HDP, kdy ve srovnání s předchozím čtvrtletím narostlo HDP o 0,5 % a meziročně o 4,5 %. Nominální hodnota českého HDP byla za rok 2017 cca 5 050 miliard Kč.

Růst HDP ČR v prvním kvartálu 2018

V prvním kvartálu 2018 byla tažným koněm růstu HDP převážně domácí poptávka. Češi se nebojí nakupovat, a proto spotřeba domácností roste. Hodnota investic českých firem rostla a to i kvůli tomu, že se firmám nedostává pracovních sil a proto musí zefektivňovat výrobu a nahrazovat pracovníky stroji. Česká hospodářská komora (ČHK) uvádí, že aktuálně chybí až 300 tisíc pracovníků. Bohužel nedostatek kvalifikovaných pracovníků je v ČR problém již delší dobu a podnikatelé se snaží přetahovat zaměstnance od konkurence a také nalákat pracovníky z východní Evropy i jiných částí světa, čemuž by měl dopomoci program ČHK.

David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte komentoval růst HDP takto: „Těžiště růstu se přesunulo plně na domácí poptávku. Spotřeba domácností roste s podporou vyšších mezd a stále klesající nezaměstnanosti, investice těží z nízkých úrokových sazeb a vyšších firemních zisků, vláda utrácela před volbami a hýří sliby i po volbách. Příspěvek zahraničního obchodu je ovšem negativní. Dovoz roste reálně rychleji než vývoz."

Vývoj růstu HDP od roku 2000 po 2017

Česká ekonomika minulý rok překvapila ekonomy solidní formou, kdy rostla meziročně o 4,5 % HDP. Před krizí ovšem ekonomika rostla ještě významně rychleji a to tempem až 7 % ročně. Krize na ČR dopadla poměrně tvrdě a HDP se snížilo v roce 2009 o 4,7 %.

Vývoj růstu HDP České republiky

Vývoj HDP České republiky

Zdroj: ČSÚ

Predikce růstu HDP ČR

Ekonomové predikují, že HDP ČR poroste v tomto roce o 3,4 % a příští rok se tempo růstu HDP sníží na 3,1 %. „Ekonomika rostla na začátku letošního roku rychleji, než jsou její dlouhodobé možnosti (pozitivní mezera výstupu), což se nejvýrazněji projevuje nedostatkem pracovních sil a tlakem na růst mezd. V průběhu roku by ale měl růst zpomalovat. Za celý rok předpokládáme zvýšení HDP zhruba o 3 procenta. V evropském kontextu jde o stále o nadprůměrné tempo růstu zajišťující přibližování životní úrovně v České republice k západoevropské úrovni," komentoval dále David Marek růst HDP.

Český vývoz a dovoz

Český vývoz dostal v minulosti injekci od ČNB v podobě intervencí, které zlevnily české výrobky v zahraničí. Nicméně ty byly ČNB minulý rok zrušeny a české výrobky na zahraničních trzích o tuto výhodu přišly. Připočítejme k tomu růst mezd tlačící náklady nahoru, růst domácí poptávky a máme důvody, proč český vývoz zaostává za růstem dovozu do ČR. Nůžky mezi nimi se začínají svírat a čistý vývoz nejspíš bude opět o něco nižší. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek komentuje podíl českého vývozu na HDP takto: „Aniž by byla známa přesná struktura růstu, potvrzují se odhady, že k němu přestal přispívat čistý export. To je dáno zřejmě jak slabším růstem zahraniční poptávky, tak vysokou domácí poptávkou, která zvedá dovozy. Česká ekonomika tedy přišla o jeden ze tří pilířů svého růstu. Nějakou dobu se bez něj obejde, ale delší období růstu, taženého jen domácí poptávkou, by zvyšovalo nerovnováhy v ekonomice a učinilo by ji zranitelnou."

Českou ekonomiku čeká poměrně bouřlivé období, kdy se české společnosti budou přesměrovávat na výrobu zboží s vyšší přidanou hodnotou. Naopak se ČR stává pro zahraniční společnosti prahnoucí po levné pracovní síle stále dražší a dražší a ty možná budou přemýšlet o přesunutí výroby dále na východ.


Čtěte také:

Lídři v růstu HDP na různých kontinentech

Nejméně zadlužené země EU

Nejvíce zadlužené země EU


Nezaměstnanost ČR

Nezaměstnanost je bolavou patou české ekonomiky, ale ne zrovna způsobem jakým jsme v Evropě zvyklí. V ČR byla v dubnu tohoto roku nezaměstnanost ve výši 3,5 %, úřady práce evidovaly 242 tisíc uchazečů o zaměstnání. Volných pracovních míst bylo v dubnu 267 tisíc a letos bylo poprvé v historii ČR více pracovních míst, než uchazečů o zaměstnání. I přes růst mezd mají společnosti problém s náborem nových pracovníků. Lidé chybí napříč všemi obory - stavebnictví, doprava, zdravotnictví, informatika a mnoho dalších oborů.

Třeba česká ekonomika naláká ekonomické migranty z Řecka, kde se nezaměstnanost pohybuje kolem 20 %. Ale přiznejme si, komu by se chtělo ze sluncem zalité země u moře, kde je minimální mzda 17 460 Kč a průměrná mzda atakuje 45 000 Kč?

Růst HDP EU

Celkové HDP EU v loňském roce činilo přibližně 455,6 bilionů korun českých, což z EU činí jednu z největších ekonomik světa (na druhém místě za Čínou). Po odchodu Velké Británie z EU se ovšem toto číslo sníží cca o 57,2 bilionů Kč. HDP Evropské unie minulý rok rostlo o 2,4 % a na tento rok ekonomové odhadují růst HDP kolem 2,2 % HDP. Aktuální data za první kvartál ukazují, že růst EU zpomalil na 0,4 %.

Vysoké HDP, ale nízké mzdy...

Česká republika i přes rostoucí mzdy má v rámci zemí EU jeden z nejhorších poměrů mezi HDP na obyvatele a výší mezd. Jaký byl tento poměr v minulém roce? Na to se podíváme v pátečním článku.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 6 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.