Hypoték se poskytuje méně. Proč?

25.05.2018 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Zájem o hypotéky oproti loňskému roku mírně opadl. Část poptávky místo bank nyní financují stavební spořitelny. Jak se bude trh vyvíjet v následujících měsících?

V dubnu bylo podle dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 7896 hypotečních úvěrů, což je o necelých 8 % méně než loni. Díky rostoucí průměrné částce, kterou si lidé půjčují – v dubnu to bylo 2,137 mil. Kč, objem sjednávaných hypoték meziročně klesl jen o 4 % na 16,9 mld. Kč. V součtu za první 4 měsíce letošního roku hypoteční banky zaostávají za loňskými výsledky o 6,6 miliardy Kč.

„Na trhu se začíná se zpožděním projevovat loňská restrikce maximálních LTV a zpřísnění v oblasti posuzování příjmů. A negativní vliv na objemy sjednávaných hypoték má také nedostatek vhodných nemovitostí ke koupi a s ním spojený růst cen nemovitostí,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na oblast hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Kromě výše uvedeného také platí, že část hypoteční produkce se realizuje v úvěrech ze stavebního spoření. Hypoteční trh však i přes letošní mírné zpomalení směřuje k 3. nejlepšímu výsledku v historii. Podle našeho expertního modelu by se objem sjednaných hypoték měl v letošním roce pohybovat okolo 210 mld. Kč.

Poskytuje se méně hypoték než loni


Reálné sazby dohánějí nabídkové

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték vzrostla v souladu s naším očekáváním odvozeným od vývoje nabídkových sazeb na 2,51 %. Oproti loňskému dubnu je nyní průměrná úroková sazba sjednávaných hypoték o půl procentního bodu výše. Data FINCENTRUM HYPOINDEXu vycházejí ze skutečných produkčních dat a vlivem časově prodlevy mezi žádostí a podpisem hypoteční smlouvy mají minimálně měsíční zpoždění za vývojem nabídkových sazeb, jak je monitorují indexy GOFI. Titulní GOFI 70 v dubnu již přestal růst a stagnoval na březnové hodnotě 2,64 %. Tuto stagnaci v reálných sazbách očekáváme v příštím měsíci nebo červnu.

Úrokové sazby hypotéke květen 2018

Zájem o stavební spoření roste

Stavební spořitelny v dubnu sjednaly 37 320 ks (y/y +47,9 %) nových smluv. Celková cílová částka sjednaných smluv činí 17,9 mld. Kč (y/y +77,5 %). Spořitelny zároveň v dubnu sjednaly 6572 ks (y/y + 11,6 %) nových úvěrů a celkový objem úvěrů meziročně vzrostl o 26 % na 6,226 mld. Kč. Průměrná výše úvěru vzrostla na 947 352 Kč (y/y +107 991 Kč). Stavebním spořitelnám se nebývale daří a podle našeho odhadu budou letos objemem sjednaných úvěrů útočit na 70miliardovou metu.

Stavební spoření 2018* chybí zde výsledky mBank, Oberbank, Fio banky a WSPK, které svá čísla hypoindexu nereportují

Zdroj: GOLEM FINANCE, hypoindex.cz, Stavebky.cz

Autor článku

Luboš Svačina  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ