Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší

07.06.2021 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Konečně jste dost staří a rozhodli jste se odejít do starobního důchodu. Však svoje jste si odpracovali, takže je na čase začít si vybírat všechny ty zaplacené daně zpátky.

Takže začnete pobírat starobní důchod, zároveň si najednou ale až tak staří nepřipadáte, takže jste se rozhodli zůstat ještě ve své stávající práci. Na jakou pracovní smlouvu bude pro vás nejvýhodnější začít pracovat?

  1. Pracovní smlouva - plný či zkrácený úvazek?
  2. Dohoda o provedení práce
  3. Dohoda o pracovní činnosti
  4. Živnost

Pracovní poměr pro důchodce

Můžete zůstat pracovat ve své stávající práci a přitom začít pobírat starobní důchod. V takovém případě se nesmí jednat o předčasný důchod, musí jít o řádný odchod do důchodu. Výhodou je fakt,  že dále pobíráte svůj plat a přitom čerpáte i důchod. Navíc jste chráněni zákoníkem práce, zaměstnavatel vás nesmí bez uvedení závažného důvodu vyhodit, máte nárok na dovolenou, na nemocenskou a odpracovaná doba se vám počítá do nároku na důchod. Takže vždy po roce můžete požádat o přepočítání důchodu.

Nevýhodou ovšem je, že z této smlouvy zaplatíte veškeré daně, sociální a zdravotní pojištění, stejně tak i daň z příjmu. I když jste se díky tomu, že pobíráte starobní důchod, stali státním pojištěncem z hlediska zdravotního pojištění, tak stejně vám odpovídající procento zdravotního pojištění strhnou z platu. Pokud tedy pracujete na pracovní poměr, tak si nejspíš kvůli strženým daním vyděláte méně, než kdybyste pracovali na jinou pracovní smlouvu. A nemáte žádnou výhodu z toho, že už jste důchodce.

  • Výhody pracovní smlouvy v důchodu: nemocenská, dovolená, postupné zvýšování starobního důchodu
  • Nevýhody pracovní smlouvy v důchodu: vyšší daně, sociální a zdravotní pojištění

Práce na zkrácený úvazek

Pracovní smlouva na hlavní pracovní poměr ale na zkrácený pracovní úvazek se hodí, pokud chcete sice zůstat v práci, ale na druhou stranu si chcete více užívat volného času. Výhodou takové smlouvy je fakt, že stále si platíte sociální pojištění, takže si můžete nechat vždy po určité době přepočítat starobní důchod. Druhou velkou výhodou je to, že máte nárok na nemocenskou, na dovolenou a na další benefity řádného zaměstnance. Zároveň možná nezaplatíte žádné daně z příjmu, díky nižším výdělkům a započítání základní daňové slevy na poplatníka. Díky tomu, že jste ve starobních důchodu, nebudete muset ani případně doplácet zdravotní pojištění do zákonného minima. Na druhou stranu ale na menší úvazek můžete začít pracovat i na DPP nebo DPČ, což jsou smlouvy, které vám můžou čisté příjmy zvýšit díky tomu, že nebudete platit sociální a zdravotní pojištění.

Dohoda o provedení práce do 10 tisíc měsíčně

Dohoda o provedení práce neboli DPP je taková pracovní smlouva, kterou můžete uzavřít na maximální rozsah 300 hodin ročně. Tento limit platí pro jednoho zaměstnavatele, jedinec ale může mít takovýchto smluv uzavřených více s více zaměstnavateli. Velkou výhodou DPP je fakt, že do částky 10 tisíc za měsíc nemusíte ze mzdy odvádět zdravotní a sociální pojištění. Vzhledem k tomu, že starobní důchodce patří mezi státní zdravotní pojištěnce, tak je pro něj taková smlouva velmi výhodná, v podstatě vše, co vydělá do 10 tisíc hrubého, dostane ve výplatě přímo na ruku. Stejně tak je tato smlouva výhodná pro zaměstnavatele, kteří nemusí odvádět povinné odvody.

Nevýhodou ovšem je, že nemáte nárok na zaměstnanecké benefity a státní podpory, například nemocenskou nebo na dovolenou. S takovouto pracovní smlouvou si také nemůžete zažádat o případné přepočítání a zvýšení důchodu.

  • Výhody DPP v důchodu: neplatíte sociální a zdravotní pojištění, vyšší čistá mzda
  • Nevýhody DPP v důchodu: nemáte nemocenskou, bez dovolené, nezvyšuje se vám starobní důchod

Na jakou pracovní smlouvu pracovat v důchodu

(foto: Shutterstock)

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti neboli DPČ je nejčastěji používána pro zkrácené úvazky, je hodně podobná pracovní smlouvě na hlavní pracovní poměr. DPČ je omezená týdenním rozsahem práce, tuto smlouvu můžete uplatnit pouze na práci v maximálním rozsahu 20 hodin týdně. Dále pak platí limit 3 499 Kč měsíčně, pokud tento přesáhnete, tak ze smlouvy běžně zaplatíte sociální a zdravotní pojištění, stejně tak tyto odvody zaplatí i zaměstnavatel. Jako výhodnější se proto jeví pro starobní důchodce DPP, kde je limit vyšší.

OSVČ jako vedlejší činnost v důchodu

Poslední možností, jak zůstat i ve starobním důchodu v práci, je zařízení živnostenského listu a fakturace služeb. Velkou výhodou je v tomto případě fakt, že nejste dále zaměstnancem, takže zaměstnavatel za vás nemusí platit povinné odvody sociálního a zdravotního pojištění.

Jestliže je hrubý zisk do limitu, tak se sociální pojištění z vedlejší samostatné výdělečné činnosti vůbec neplatí. Za celý kalendářní rok 2021 je limit pro neplacení sociálního pojištění u vedlejší samostatné výdělečné činnosti částka 85 058 Kč.

Zároveň vám bude odměna vyplácena na fakturu, kde co vyděláte, to dostanete na ruku. Případné daně, sociální a zdravotní pojištění řešíte až jednou za rok při podání daňového přiznání a přehledů o příjmech a výdajích.

Taková práce na fakturu vás možná odradí právě nutností vyřizovat si veškeré záležitosti s finančním úřadem, se správou sociálního zabezpečení a se zdravotní pojišťovnou na vlastní pěst. Na to všechno už možná nebudete mít v pokročilém věku náladu. Navíc jako OSVČ nebudete mít nárok na dovolenou, na zaměstnanecké benefity nebo na nemocenskou.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 80 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY