Kalkulačka předčasného důchodu 2022

I ten kdo nemá ještě nárok na starobní důchod, může odejít do důchodu předčasně. Pozor ale kvůli vyššímu krácení od ledna 2012 je předčasný důchod ještě více finančně sankciován než v minulosti.

Pokud nesplníte podmínky pro odchod do řádného starobního důchodu, máte možnost odejít do předčasného starobního důchodu a to až

  • o 5 let dříve, je-li váš důchodový věk 63 let a více (ale musí vám být nejméně 60 let), nebo
  • o 3 roky dříve, je-li důchodový věk nižší než 63 let.

Podívejte se, o kolik se vám sníží důchod, využijete-li možnosti odejít do předčasného důchodu v roce 2022.

Krácení důchodu

Procentní část starobního důchodu se při odchodu do předčasného důchodu snižuje za každých i započatých 90 kalendářních dnů předčasnosti. Čím dříve odejdete do předčasného důchodu, tím vyšší je krácení. V krácení je rozdíl, zda odejít do předčasného důchodu 360 dní před dosažením důchodového věku nebo 361 dní. Krácení důchodu činí

  • 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 dní,
  • 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalednářního dne do 720. kalendářního dne a
  • 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne.

     

Kalkulátor předčasného důchodu po zadání doby pojištění a osobního vyměřovacího základu vypočte výši předčasného důchodu přiznaného v roce 2022 dle doby předčasnosti. 
 

Zajímá-li vás konkrétní výše starobního důchodu včetně jeho snížení při dřívějším odchodu využijte naši kalkulačku starobního důchodu. Kdy máte nárok na starobní důchod vám vypočte po zadání vašeho data narození (plus u žen zadání počtu vychovaných dětí) kalkulačka věku odchodu do důchodu.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 175 krát


Související články: