Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Mzdová kalkulačka - výpočet čisté mzdy 2017

mzdová kalkulačkaZákladní verze kalkulátoru slouží k výpočtu měsíční čisté mzdy v roce 2017. Rozšířená verze pak zobrazí i položky, které se uplatní při ročním zúčtování.
Postup výpočtu mzdy je popsán v našem průvodci mzdou.

Stejně jako v minulém roce, i letos dochází ke zvýšení daňového zvýhodnění na děti až v průběhu roku. Zákon 170/2017 Sb. stanovuje u druhého dítěte zvýšení daňového zvýhodnění ze 17 004 Kč na 19 404 Kč ročně, u třetího a každého dalšího potom z 20 604 Kč na 24 204 Kč ročně.  Od 1. července 2017, kdy zákon vstoupí v platnost, výpočet čisté mzdy ovlivní tyto vyšší hodnoty, čímž si rodiče dvou a více dětí polepší. Níže uvedená kalkulačka vám vypočte čistou mzdu již s novými vyššími slevami na děti. Dobrou zprávou je, že vyšší slevy budou použity při ročním zúčtování zpětně již od ledna 2017.

Zvýšení daňového zvýhodnění by se měli dočkat rodiče také na první dítě. V současné době je ve sněmovně projednávána novela zákona, která pro rok 2017 zvýší daňové zvýhodnění na první dítě z 13 404 Kč na 15 204 Kč ročně. V případě schválení a vstoupení této změny v platnost budeme výpočet aktualizovat. 

 

Kalkulátor čisté mzdy 2017

Rozšířená verze kalkulátoru umožňuje zadat i ročně zohledňované položky jako jsou např. dary, úroky z úvěru, příspěvky na penzijní připojištění a životní pojištění či uplatnění slevy na manželku bez příjmů.

(při používání k soukromým účelům)
 

Kalkulačka Finance.cz je uživatelsky nejpřesnější

Naše kalkulačka se v určitých případech může ve výsledku lišit od jiných. Jedná se o nadstandardní příjmy, kde je kvůli maximálnímu vyměřovacímu základu obtížné přesně spočítat sociální pojištění v jednotlivých měsících. V těchto případech je sociální pojištění přepočteno na roční bázi. Takový výpočet se od ideálního stavu liší nejméně.

Maximální roční vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění je částka ve výši 48 násobku průměrné mzdy, což pro rok 2017 odpovídá 1 355 136 Kč. To představuje částku 112 928 Kč měsíčně.

V praxi se sociální pojištění u zaměstnanců s nadprůměrnou mzdou odvádí vždy ve výši 6,5 % z hrubého příjmu. Jakmile je během roku dosažen maximální vyměřovací základ, tak se již sociální pojištění neodvádí. Naposledy se sociální pojištění zaplatí v měsíci, kdy bylo dosaženo stropu.


Příklad

  • Zaměstnanec má hrubou mzdu 1 000 000 Kč měsíčně.
  • Za leden je mu sraženo na sociálním pojištění 65 000 Kč (6,5 % z 1 000 000 Kč).
  • Za únor je mu sraženo na sociálním pojištění 23 084 Kč (6,5 % z (strop 1 355 136 Kč - 1 000 000 Kč) a v dalších měsících mu není již na sociálním pojištění sraženo nic, neboť byl dosažen strop.

Kdyby si tento zaměstnanec vložil svoji mzdu do jiné kalkulačky čisté mzdy za leden, tak má výpočet v pořádku, za další měsíce již nikoliv, neboť by mu jiné kalkulačky nadále počítaly, že má odvést celé sociální pojištění.

U nadprůměrných mezd je nejpřesnější počítat čistou mzdu na roční bázi

Kalkulačka čisté mzdy na Finance.cz proto počítá, že se sociální pojištění odvádí vždy maximálně do stropu během jednotlivých měsíců. Je to uživatelsky přesnější, protože se během roku neví, kdy zaměstnanec stropu dosáhl. U nadprůměrných mezd je tedy nejpřesnější počítat čistou mzdu na roční bázi.

Související aktuality

Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se…

17.08.2017  |  Lucie Mečířová

Příbuzní anebo přátelé v zahraničí nejsou ničím neobvyklým. Najdou se i tací, kteří poslali daleko za hranice…

Jak dlouho pracují Evropané na stát?

15.08.2017  |  Petr Gola

Pouze v osmi členských zemích EU nastal den daňové svobody v letošním roce později než v Česku. V Česku je vysoké především povinné pojistné placené…
Zobrazit další související aktuality