Víte, že...

...více než polovina lidí v ČR volné peníze neinvestuje?

Podle průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) z roku 2022 investovalo své peníze alespoň jednou 39 % respondentů. Další necelá čtvrtina by chtěla začít, ale nemá zkušenosti. Každý člověk má běžný účet a 54 % oslovených dalo peníze i na účet spořící. Letos v tom chtělo pokračovat už jen 44 % dotázaných. Téměř o polovinu se pak snížila chuť ukládat dál peníze do penzijního a stavebního spoření i investičního životního pojištění. Oslovení deklarovali spíš záměr víc investovat do zlata nebo firemních dluhopisů.

Kam chtějí Češi uložit své peníze v roce 2023?

Zdroj: www.akatcr.cz

Víte, že...

...alternativní investice používá jako doplněk portfolia
víc než desetina lidí?

K ukládání peněz do alternativních investic se přihlásilo 11 % respondentů, kteří investují. Tímto způsobem zhodnocují podle průzkumu AKAT ČR jen zhruba 2 % svých úspor, zatímco do nemovitostí mimo vlastní bydlení míří zhruba 4 % jejich peněz, do podílových fondů 7 % a na spořícím účtu leželo 14 % volných finančních prostředků.

Do čeho ukládají peníze Češi, kteří investují

Zdroj: www.akatcr.cz

Víte, že...

...LEGO má vlastní stránku s kurzovním lístkem?

Vypadla na vás doma ze skříně nerozbalená krabička Lega s figurkami Harryho Pottera a jeho sovy Hedviky? Zkuste nedávat zašantročený vánoční dárek z roku 2018 svým odrostlým dětem, ale raději ho prodejte. Možná se budete divit, jak stoupla jeho cena. Přehled všem investorům do Lega dává například stránka BrickEconomy.com, která monitoruje desítky online tržišť s kostičkami. Například čaroděj se sovou podle tohoto webu stojí nejčastěji kolem 50 eur namísto původních 15 eur.

Graf zachycuje rozptyl cen za tento sběratelský kousek v čase

Harry Potter lego
Harry Potter graf

Zdroj: www.BrickEconomy.com

Víte, že...

...některé investice jsou běh na hodně dlouho trať?

Investice do sběratelských předmětů zpravidla nejsou rychloobrátkové. Předpokládají, že danou věc budete držet dlouho. Každý investiční sběratel si musí rozmyslet, na co má nejen peníze, ale i kapacitu. Péče o autoveterána včetně pojištění může stát až šest procent jeho hodnoty za rok. Nehledě na to, že musíte zajistit jeho provozuschopnost a případně v pravý čas najít kupce. Oproti tomu bude sbírání luxusních kabelek i lahví alkoholu náročné méně, ale rozhodně ne bez starostí.

Podle lednové zprávy nadnárodní konzultanské společnosti Knight Frank se v některých segmentech dají najít opravdoví zabijáci inflace. Například raritním lahvím whisky přisuzuje Wealth Report růst hodnoty o 373 % za posledních 10 let, luxusním autoveteránům o 185 %.

Zdroj: www.content.knightfrank.com