Růst rodičovské 2020 - kompletní info

21.11.2019 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


V současné době má balíček rodičovského příspěvku hodnotu 220 tisíc korun. Vláda chystá jeho navýšení o 80 tisíc korun od 1. ledna 2020. Koho se bude týkat? Jaké další změny vláda chystá?

Být na rodičovské dovolené je zápřah a výška rodičovského příspěvku vám rozhodně nezaručí komfortní život (obzvlášť, když jste samoživitel/ka). Rodičovský příspěvek je již 7 let stejný a to 220 tisíc korun. V posledních letech ovšem ekonomika ČR šlape a ceny, platy, mzdy i příjmy státního rozpočtu rostou. Vláda složená z hnutí ANO a ČSSD podpořená KSČM ovšem zvýší hodnotu balíčku rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun.

Také jste rozmrzení z výše rodičovského příspěvku?

Rodičovský příspěvek poroste?

Zdroj: Shutterstock

Jaký je nejnovější vládní návrh?

Nejnovější vládní návrh hovoří o tom, že na zvýšený rodičovský příspěvek dosáhnou ti rodiče, kteří ho budou 1. ledna 2020 aktivně pobírat. Nicméně zvýšený rodičovský příspěvek nemusíte stihnout vyčerpat celý, bude záležet na tom, kolik jste vyčerpali, jak dlouho ještě můžete čerpat a jaký jste měli příjem před nástupem na rodičovskou dovolenou. Nejlépe princip nároku na rodičovský příspěvek pochopíte z příkladů o zvýšení rodičovského příspěvku.

 Jaká je výše rodičovského příspěvku v současnosti?

Balík rodičovské má v současné chvíli hodnotu 220 tisíc korun, při narození dvojčat a vícerčat se potom rodičovský příspěvek zvyšuje na 330 tisíc Kč. Dobu čerpání rodičovského příspěvku si můžete zvolit a od toho se vám bude odvíjet výše měsíčního rodičovského příspěvku (maximální může mít výši 40 080 Kč a minimální 50 Kč).

Tip: Co udělat nyní, abyste měli vyšší rodičovský příspěvek?

 O kolik se rodičovský příspěvek zvýší?

Ministerstvo práce a sociálních věcí se s ministerstvem financí shodlo, že celkový rodičovský příspěvek zvýší o 80 tisíc korun na 300 tisíc korun od 1. ledna 2020. Nárůst rodičovského příspěvku při narození dvojčat a vícerčat by mělo ještě Ministerstvo práce a sociálních věcí projednat, ale dá se předpokládat, že se opět bude jednat o jeden a půl násobek základního rodičovského příspěvku, tedy 450 tisíc korun.

Tip: Vypočítejte si výši rodičovského příspěvku v naší kalkulačce

Kdy se zvýší rodičovská?

Růst rodičovské je plánován na 1. leden 2020.

 

Kolik to bude stát státní kasu?

Náklady na zvýšení rodičovského příspěvku by státní kasu přišly na více než 11,2 miliard korun při zvýšení rodičovské o 80 tisíc Kč pro děti do 4 let (dříve se uvádělo 8 až 9 miliard korun ročně) a při druhé variantě, kdy nárok na rodičovský příspěvek mají ti rodiče, kteří aktivně pobírají tuto dávku, by státní kasa měla vydat kolem 8,6 miliardy Kč. 

Kdo dosáhne na vyšší rodičovský příspěvek?

Na rodičovský příspěvek dosáhnou ti rodiče, kteří budou rodičovský příspěvek aktivně pobírat. Nicméně se musí ještě rozhodnout o odstupňování, protože bude záležet na stáří dítěte, nevyčerpané částce a nejspíše také příjmu rodiče, který pobíral před rodičovskou dovolenou.

Kolik dostanou vícerčata?

Poměr 1,5 u rodičovského příspěvku u vícerčat bude pravděpodobně zachován, tudíž bude mít hodnotu 450 tisíc korun. Ale i otázka zůstává nejistá.

Kdy bude o zvýšení rodičovského příspěvku rozhodnuto?

Poslanecká sněmovna schválila novelu, nyní je na řadě Senát, který má zasedat na začátku prosince, novelu ještě musí posvětit prezident. Senát nejspíše vrátí novelu zpět do poslanecké sněmovny, protože opoziční strany prosazují variantu navýšení rodičovského příspěvku pro všechny rodiče, kteří mají dítě mladší 4 let.

Koaliční strany mají ovšem s komunisty dost hlasů pro to, aby senátní veto přehlasovaly  Prezident slíbil, že vládní novelu podepíše pár dní po přehlasování poslaneckou sněmovnou. Vybraní rodiče nejspíše dostanou vyšší rodičovský příspěvek až pod vánoční stromeček, tedy pár dní před vstoupení novely v platnost. Aspoň v to doufejme.

Co dalšího se změní?

V rámci novely, zvyšující rodičovský příspěvek, se zvyšuje i nejvyšší měsíční rodičovský příspěvek pro rodiče bez nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Nově bude maximální příspěvek ve výši 10 000 Kč (nyní se jednalo o 7 600 Kč)

Pro rodiče (kteří neměli nárok na PPM) vícerčat bude nejvyšší měsíční rodičovský příspěvek 15 000 Kč, dosud byl 11 400 Kč.

Dále se zvýší doba na kterou může rodič, pobírající rodičovský příspěvek na dítě mladší dvou let, pracovat 46 hodin měsíčně. V rámci novely se ovšem tato doba zdvojnásobuje, a to na 92 hodin měsíčně.


Čtěte také:

Jak je vysoká mateřská ve světě?

Mateřská u nás a na Slovenskou


Vše o rodičovské

Kdo má nárok na rodičovskou?

Ze zákona má na rodičovský příspěvek nárok kterýkoliv z rodičů, jenž pečuje o dítě do věku 4 let. Na rozdíl od mateřské máte na rodičovský příspěvek nárok vždy, pokud máte dítě do 4 let věku. Na rodičovský příspěvek má nárok vždy jen jeden z rodičů, ale rodiče se mohou v rámci rodičovské střídat. Při narození dalšího dítěte nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká.

Pobírat rodičovský příspěvek začíná matka či otec dítěte od skončení mateřské. Délku rodičovského příspěvku si může určit každý sám (až 4 roky). Pokud matka neměla nárok na mateřskou, tak se rodičovský příspěvek vyplácí ode dne narození dítěte. Pro nárok je důležité trvalé bydliště či aktuální trvalý pobyt na území ČR.

Kdy je možné měnit výši rodičovského příspěvku?

Výši a délku vyplácení rodičovského příspěvku si můžete změnit každé 3 měsíce. Při změně se od částky 220 tisíc (či 330 tisíců vícerčat) odečte již vyplacená částka a zbytek se přepočítá podle vámi zvolené délky vyplácení.

Kde zažádat o rodičovskou?

O tuto dávku žádáte prostřednictvím formuláře - Žádosti o rodičovský příspěvek. Žádost podáváte na kontaktní pobočce úřadu práce, která přísluší vašemu bydlišti.

Co je třeba k žádosti o rodičovskou?

Na příslušný úřad práce si nezapomeňte přibalit:

  • občanský průkaz,
  • rodný list všech dětí do 4 let věku,
  • doklad o tom, jak dlouho a v jaké výši jste pobírali příspěvek v mateřství,
  • podklady pro stanovení denního vyměřovacího základu (např. potvrzení příjmů pro účely nemocenských dávek od zaměstnavatele) rodiče s vyšším příjmem,
  • předem si rozmyslete, v jaké výši a jak dlouho chcete rodičovský příspěvek pobírat.

Rozdíl rodičovské a mateřské

Jen pro připomenutí uvádíme hlavní rozdíl mezi rodičovskou a mateřskou:

  Peněžitá pomoc v mateřství Rodičovský příspěvek
Kdo má nárok Matka a po šestinedělí otec Kterýkoliv z rodičů
Jak dlouho 196 dnů a 259 dnů u vícerčat až do 4 let
Měsíční příspěvek (0 Kč) 8 430 Kč - 36 750 Kč  50 Kč až 36 750 Kč
Můžete pracovat Po šestinedělí Ano
Kde se vyřizuje? Váš zaměstnavatel Úřad práce

Další rozdíly uvádíme v devíti rozdílech mezi rodičovskou a mateřskou.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 128 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY