Kdy vzroste rodičovská o 80 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?

20.12.2018 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


V současné době má balíček rodičovského příspěvku hodnotu 220 tisíc korun. Vláda chystá jeho navýšení až o 80 tisíc korun od 1. ledna 2020. Bude se týkat i rodičů, kteří již pobírají rodičovský příspěvek? Jaké další změny vláda chystá?

Být na rodičovské dovolené je zápřah a výška rodičovského příspěvku vám rozhodně nezaručí komfortní život (obzvlášť, když jste samoživitel/ka). Rodičovský příspěvek je již 6 let stejný a to 220 tisíc korun. V posledních letech ovšem ekonomika ČR šlape a ceny, platy, mzdy i příjmy státního rozpočtu rostou. Nová vláda složená z hnutí ANO a ČSSD podpořená KSČM se chystá zvýšit hodnotu balíčku rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun.

Také jste rozmrzení z výše rodičovského příspěvku?

Rodičovský příspěvek poroste?

Zdroj: Shutterstock

Jaký je nejnovější vládní návrh?

Nejnovější vládní návrh hovoří o tom, že na zvýšený rodičovský příspěvek dosáhnou ti rodiče, kteří ho budou 1. ledna 2020 aktivně pobírat. Nicméně zvýšený rodičovský příspěvek nemusíte stihnout vyčerpat celý, bude záležet na tom, kolik vyčerpali, jak dlouho ještě mohou čerpat a jaký měli příjem před nástupem na rodičovskou dovolenou. Nejlépe princip nároku na rodičovský příspěvek pochopíte z příkladů o zvýšení rodičovského příspěvku.

 Jaká je výše rodičovského příspěvku v současnosti?

Balík rodičovské má v současné chvíli hodnotu 220 tisíc korun, při narození dvojčat a vícerčat se potom rodičovský příspěvek zvyšuje na 330 tisíc Kč. Dobu čerpání rodičovského příspěvku si můžete zvolit a od toho se vám bude odvíjet výše měsíčního rodičovského příspěvku (maximální může mít výši 32 640 Kč a minimální 50 Kč).

Tip: Co udělat nyní, abyste měli vyšší rodičovský příspěvek?

 O kolik se rodičovský příspěvek zvýší?

Ministerstvo práce a sociálních věcí se s ministerstvem financí shodlo, že celkový rodičovský příspěvek zvýší o 80 tisíc korun na 300 tisíc korun od 1. ledna 2020. Nárůst rodičovského příspěvku při narození dvojčat a vícerčat by mělo ještě Ministerstvo práce a sociálních věcí projednat, ale dá se předpokládat, že se opět bude jednat o jeden a půl násobek základního rodičovského příspěvku, tedy 450 tisíc korun.

Kdy se zvýší rodičovská?

Růst rodičovské je plánován na 1. leden 2020.

 

Kolik to bude stát státní kasu?

Náklady na zvýšení rodičovského příspěvku by státní kasu přišly na více než 11,2 miliard korun při zvýšení rodičovské o 80 tisíc Kč pro děti do 4 let (dříve se uvádělo 8 až 9 miliard korun ročně) a při druhé variantě, kdy nárok na rodičovský příspěvek mají ti rodiče, kteří aktivně pobírají tuto dávku, by státní kasa měla vydat kolem 8,6 miliardy Kč. 

Kdo dosáhne na vyšší rodičovský příspěvek?

Na rodičovský příspěvek dosáhnou ti rodiče, kteří budou rodičovský příspěvek aktivně pobírat. Nicméně se musí ještě rozhodnout o odstupňování, protože bude záležet na stáří dítěte, nevyčerpané částce a nejspíše také příjmu rodiče, který pobíral před rodičovskou dovolenou.

Kolik dostanou vícerčata?

Poměr 1,5 u rodičovského příspěvku u vícerčat bude pravděpodobně zachován, tudíž bude mít hodnotu 450 tisíc korun. Ale i otázka zůstává nejistá.

Kdy bude o zvýšení rodičovského příspěvku rozhodnuto?

Poslanecká sněmovna a senát má o růstu rodičovského příspěvku rozhodovat na podzim.


Čtěte také:

Jak je vysoká mateřská ve světě?

Mateřská u nás a na Slovenskou


Vše o rodičovské

Kdo má nárok na rodičovskou?

Ze zákona má na rodičovský příspěvek nárok kterýkoliv z rodičů, jenž pečuje o dítě do věku 4 let. Na rozdíl od mateřské máte na rodičovský příspěvek nárok vždy, pokud máte dítě do 4 let věku. Na rodičovský příspěvek má nárok vždy jen jeden z rodičů, ale rodiče se mohou v rámci rodičovské střídat. Při narození dalšího dítěte nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká.

Pobírat rodičovský příspěvek začíná matka či otec dítěte od skončení mateřské. Délku rodičovského příspěvku si může určit každý sám (až 4 roky). Pokud matka neměla nárok na mateřskou, tak se rodičovský příspěvek vyplácí ode dne narození dítěte. Pro nárok je důležité trvalé bydliště či aktuální trvalý pobyt na území ČR.

Kdy je možné měnit výši rodičovského příspěvku?

Výši a délku vyplácení rodičovského příspěvku si můžete změnit každé 3 měsíce. Při změně se od částky 220 tisíc (či 330 tisíců vícerčat) odečte již vyplacená částka a zbytek se přepočítá podle vámi zvolené délky vyplácení.

Kde zažádat o rodičovskou?

O tuto dávku žádáte prostřednictvím formuláře - Žádosti o rodičovský příspěvek. Žádost podáváte na kontaktní pobočce úřadu práce, která přísluší vašemu bydlišti.

Co je třeba k žádosti o rodičovskou?

Na příslušný úřad práce si nezapomeňte přibalit:

  • občanský průkaz,
  • rodný list všech dětí do 4 let věku,
  • doklad o tom, jak dlouho a v jaké výši jste pobírali příspěvek v mateřství,
  • podklady pro stanovení denního vyměřovacího základu (např. potvrzení příjmů pro účely nemocenských dávek od zaměstnavatele) rodiče s vyšším příjmem,
  • předem si rozmyslete, v jaké výši a jak dlouho chcete rodičovský příspěvek pobírat.

Rozdíl rodičovské a mateřské

Jen pro připomenutí uvádíme hlavní rozdíl mezi rodičovskou a mateřskou:

  Peněžitá pomoc v mateřství Rodičovský příspěvek
Kdo má nárok Matka a po šestinedělí otec Kterýkoliv z rodičů
Jak dlouho 196 dnů a 259 dnů u vícerčat až do 4 let
Měsíční příspěvek (0 Kč) 8 430 Kč - 36 750 Kč  50 Kč až 32 640 Kč
Můžete pracovat Po šestinedělí Ano
Kde se vyřizuje? Váš zaměstnavatel Úřad práce

Další rozdíly uvádíme v devíti rozdílech mezi rodičovskou a mateřskou.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 90 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKYPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.