Jak zažádat o rodičovský příspěvek?

20.10.2021 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Nejenže jste sotva vstřebali, že vás čeká (nebo již máte) nový přírůstek v rodině, ještě vás čeká vyřizování spousty věcí. My vám ukážeme, jak elektronicky či fyzicky na úřadě vyřídit rodičovský příspěvek.

Rodičovský příspěvek má celkovou výši 300 000 Kč (450 000 Kč) a vy si tuto částku rozdělujete na určitý počet měsíců. To, kolik si můžete maximálně zvolit určuje hlavně váš předchozí příjem.

Tip: Jak si můžete rozdělit rodičovský příspěvek?

Sotva se vaše miminko vylouplo a vás čeká obíhání po úřadech. Vyřizování každé dávky je otravné, pořádně nevíte, jak na to, a ještě vás u přepážky čeká loterie, zdali nenarazíte na podrážděného zaměstnance státní správy. Náš průvodce vám ukáže, co vše budete potřebovat pro vyřízení rodičovského příspěvku a to dvěma způsoby:

Ten pocit, když musíte vyrazit řešit dávky na úřad...

Dítě pláce

Zdroj: Shutterstock

Rodičovský příspěvek doporučujeme vyřizovat cca měsíc před nástupem na rodičovskou dovolenou a v prvním kroku se podíváme, jak vyplnit dva důležité dokumenty

Jak vyplnit Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku

V Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku stačí vyplnit jméno a identifikační údaje rodiče a dítěte.

Zbytek vyplní Okresní správa sociálního zabezpečení.

Tip: Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku

Jak vyplnit Žádost o rodičovský příspěvek

V Žádosti o rodičovský příspěvek musíte vyplnit vaše identifikační údaje (jméno i příjmení, trvalé bydliště, nárok na PPM, telefon, e-mail, ID datové schránky, jméno, příjmení a rodné číslo dítěte a také údaje o druhém rodiči, dále datum přiznání dávky a požadovaná výše dávky a způsob výplaty dávky). K žádosti přiložte průkazy totožnosti, rodný list dítěte, potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, pak stačí vyplnit jméno a identifikační údaje rodiče a dítěte, případně další písemnosti.

Tip: Žádost o rodičovský příspěvek ​​​​​​

Jak žádat o rodičovský příspěvek - video od MPSV vám pomůže

Zdroj: Youtube.com/Úřad práce ČR

Jak si zažádat o rodičovský příspěvek na úřadě

Doporučujeme si vytisknout Žádost o rodičovský příspěvek ​​​​​​Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku (nebo si jej můžete vyzvednout na úřadu práce).

Nejdříve vyplníme Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku a s ním zamíříme na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), pod kterou spadá váš zaměstnavatel (jestliže nevíte pod kterou, tak zavolejte na účetní či ekonomické oddělení vašeho zaměstnavatele, kde vám tuto informaci sdělí).

Pokud máte OSSZ vašeho zaměstnavatele daleko, tak můžete požádat o vyplnění údajů na nejbližší OSSZ, nebo žádost poslat poštou či elektronicky. 

Další kroky povedou na úřad práce, kde odevzdáte Žádost o rodičovský příspěvekPotvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku.

A to je vše, za jeden den můžete mít prakticky hotovo.

Tip: Před odevzdáním jakéhokoliv dokumentu, si pečlivě zkontrolujte všechny informace, které uvádíte. Předejdete tím dalšímu obíhání úřadů.


Čtěte také:

Jak vyřídit mateřskou a rodičovskou?

Co vše je nutné vyřídit po porodu?

Kdy poroste rodičovský příspěvek?


Jak si zažádat o rodičovský příspěvek online

Abyste si mohli o rodičovský příspěvek zažádat elektronicky, musíte mít zřízenou datovou schránku, kterou si můžete zdarma založit na jakémkoliv CZECH Pointu.

Celkem jsou dvě cesty. První je pro rodiče, kteří již žádají o rodičovský příspěvek na druhé či další dítě. Druhá cesta je pro rodiče, jež žádají o rodičovský příspěvek na své první dítě, nebo pro ty maminky, kterým mateřská dovolená skončila v jiném roce, než ve kterém začala (začala v zimě 2020 a skončila na jaře 2021).

Rodičovský příspěvek pro druhé a další dítě

Na úřad práce musíte zaslat Žádost o rodičovský příspěvek. K ní přiložte vyfocený (klidně i na fotografu chytrého telefonu) občanský průkaz (z obou stran) a fotku rodného listu. Tyto tři dokumenty následně odešlete na úřad práce, pod který dle vašeho trvalého bydliště spadáte. Emailovou adresu vašeho úřadu práce naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Rodičovský příspěvek pro první dítě a maminky s roztaženou PPM do dvou let

Nejdříve si vyplňte formulář Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, který pošlete na nejbližší OSSZ (adresa kontaktů OSSZ). Ten vám potvrzený dokument pošle zpět poštou do pár dní. Potvrzení následně společně s Žádostí o rodičovský příspěvek, vyfotografovanými občanskými průkazy (z obou stran) a rodným listem pošlete skrze datovou schránku na emailovou adresu vašeho úřadu práce, kterou naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

 

Nestihl/a jsem podat žádost o rodičovský příspěvek

Jestliže jste nestihli zažádat o rodičovský příspěvek v době, kdy vám již byla ukončena peněžitá pomoc v mateřství, tak nezoufejte. Můžete o něj požádat až 3 měsíce po skončení mateřské dovolené.

Úředníci začínají být poměrně příjemní, ale i tak je zde velké riziko, že narazíte na kovaného byrokrata, Po takovém zážitku se mnohým matkám zkušenost s porodem nezdá tak hrozná a ten pravý porod zažili až na úřadech. Nebojte se a zkuste si zařídit rodičovský příspěvek z tepla domova.

Autor článku

Michal Bureš

Michal Bureš

Redaktor Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 32 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY