Studenti, spočítejte si příjem z brigád!

17.08.2016 | Lukáš Pololáník, Finance.cz
DANĚ


Studenti k přivýdělku často využívají dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce. Jaké jsou podmínky různých forem krátkodobého zaměstnání, jaké výhody mohou studenti čerpat a jak získat zpět odvedenou daň? Spočítejte si čistý příjem z DPP a DPČ.

Léto využívá mnoho studentů k přivýdělku na brigádě. Často jim nevyhovuje klasický pracovní poměr, který vzniká na základě pracovní smlouvy. Přestože se najdou i tací, kteří jsou souběžně se studiem zaměstnáni nebo dokonce podnikají, většinou studenti využívají některou z dohod konaných mimo pracovní poměr, což je dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce. Ty jsou studentům ušity na míru, protože respektují krátkodobý charakter zaměstnání.

Studenti navíc mohou využít daňovou slevu na studenta, takže státu zaplatí méně na povinných odvodech. Jelikož se předpokládá, že student bude pracovat pouze část roku, může i tak využít slevu na poplatníka v plné výši, protože na ni vzniká nárok za celý rok bez ohledu na to, zda student nebo kdokoliv jiný pracoval kratší dobu, než celý rok.

Dohoda o provedení práce se nově uzavírá vždy písemně

Zatímco dříve bylo možné DPP uzavřít i ústně, od roku 2011 platí, že ji lze stejně jako dohodu o pracovní činnosti uzavřít jen písemnou formou. Dohoda o provedení práce nesmí svým rozsahem překročit 300 hodin v kalendářním roce. Toto platí pro jednoho zaměstnavatele, takže pokud student uzavře více dohod u více zaměstnavatelů, může tento limit čerpat u každého zvlášť.

U DPP neplatíte sociální ani zadravotní pojištění

Nespornou výhodou dohody o provedení práce je fakt, že zde do částky 10 000 Kč hrubého měsíčně neodvádíte pojistné na zdravotní a sociální pojištění, což je pro studenty, ale i pro zaměstnavatele velmi příjemné. Z výplaty se strhává pouze 15% daň.

Dohoda o pracovní činnosti je podobná pracovní smlouvě

Obdobu klasické pracovní smlouvy tvoří tzv. dohoda o pracovní činnosti, neboli DPČ. Rozsah práce zde není omezen, nicméně týdenní rozsah nesmí překračovat 20 hodin v průměru za 52 týdnů.

Stejně jako u klasického pracovního poměru, i zde se kromě daně odvádí pojistné na sociální pojištění a zdravotní pojištění, ale až z hrubé měsíční odměny 2 500 kč a vyšší. V tomto ohledu je pro studenta výhodnější dohoda o provedení práce, kde se sociální ani zdravotní pojištění odvádí až od měsíčního příjmu 10 001 Kč a výše.

Tabulka: Srovnání DPP a DPČ
  Dohoda o provedení práce Dohoda o pracovní činnosti
Daň z příjmů 15 % 15 %
Zdravotní pojištění od 10 001 Kč / měs. od 2 500 Kč / měs.
Sociální pojištění od 10 001 Kč / měs. od 2 500 Kč / měs.
Maximální rozsah výkonu práce 300 h / rok 20 h / týden

Vrácení daní studentům

Jestliže student pracoval jen krátkodobě po část roku, může využít výhody, jakou mu skýtá sleva na dani na poplatníka. Je zřejmé, že zaměstnavatel mu každý měsíc ze zálohy na daň odečítá poměrnou část slevy na poplatníka i na studenta. Zatímco u slevy na studenta má poplatník nárok právě na takovou poměrnou část, která odpovídá počtu odpracovaných měsíců, u slevy na poplatníka vzniká nárok vždy na celou roční sumu bez ohledu na to, kolik měsíců poplatník skutečně pracoval. Protože ale zaměstnavatel studentovi za každý měsíc uplatňuje vždy jen 1/12 roční slevy na poplatníka (v případě, že podepsal prohlášení k dani) a student současně pracuje jen několik měsíců, je zřejmé, že mu vzniká nárok uplatnit si i zbytek této částky. V praxi tak lze formou daňového přiznání nebo ročního zúčtování záloh dodatečně optimalizovat daňovou povinnost. Ve výsledku tak student obdrží část daní zpět. Konkrétní příklady naleznete v např. sekci Vrácení daní studentům a také toto téma často řeší v naší Poradně: Dotaz v poradenství: Podání daňového přiznání a vratka daně.

Od roku 2014 ani nemusíte podepisovat růžové prohlášení k dani a 15% srážkovou daň z příjmů do 10 000 korun lze získat zpět podáním daňového přiznání.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 1.5
Hlasováno: 3 krát 5 0.5

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.