Volby do zastupitelstva 2018: kompletní přehled

29.09.2018 | , Finance.cz
Volby


Už za týden jdeme znovu k volebním urnám, tentokrát budeme volit do zastupitelstva obce, města či městské části. Víte vše, co o volbách potřebujete vědět? 

Komunální volby jsou velmi důležité pro dění ve vašem okolí a můžete vystavit účet vašemu starostovi. A vyberete si, kdo bude ve vaší vesnici určovat dění v dalších letech.

Koho budete volit, je čistě vaší volbou a s tím vám moc neporadíme. Takže jen nabízíme všechny informace o komunálních volbách v přehledu? Na co se chcete zeptat?

Kdy budou otevřeny volební místnosti?

Volební místnosti budou otevřeny 5. října 2018 od 14:00 do 22:00 hodin. Druhý den 6. října 2018 budete moci jít volit od 8:00 do 14:00.

Kdo může volit v komunálních volbách?

Podmínkami k účasti ve volbách do zastupitelstva jsou:

  • Zletilost - v den voleb (tedy 6. října 2018) dosáhnout věku 18 let
  • Trvalé bydliště v obci či městské části
  • Státní občanství České republiky, či být státním občanem jiného členského státu EU

Dále nesmíte mít překážku k výkonu volebního práva (například z důvodu výkonu trestu odnětí svobody, omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva).

Volební lístek se jménem starosty patří do urny či skartovačky?

Volby 2018

Zdroj: Shutterstock

Jak se volí do komunálních voleb? Jak křížkovat?

Specifikem komunálních voleb je křížkování, při kterém můžete odstranit celou stranu, hnutí, sdružení, ale i jednotlivé kandidáty. Celkem můžete kandidátům rozdat stejný počet křížků, jako je zastupitelů ve vaší obci, čtvrti či městě.

Pro stranu, jenž podporujete je nejvýhodnější zaškrtnutí celé strany. Můžete rovněž zaškrtnout celou stranu a kandidáty z jiných stran. V tom případě platí vaše křížky a ze zaškrtnuté strany dostanou vaše hlasy nejvýše postavení kandidáti na kandidátce.

S klidným svědomím můžete rozdat méně hlasů, než jaký je počet zastupitelů. Naopak jestliže zakřížkujete více kandidátů, než jaký je povolený počet (zastupitelů), tak váš hlasovací lístek bude neplatný. 

Kde budou volební místnosti?

Volí se většinou na úřadech, ve školách a dalších státních budovách. Přesnou pozici se dozvíte na stránkách vaší obce či městské části. Pokud jste méně pohybliví, tak stačí zavolat na obecní či městský úřad a přijedou za vámi v den voleb s volební urnou. Na tuto službu máte právo a nemohou vás odmítnout. Poštou, ani elektronicky se zatím volit nemůže.


Čtěte také:

Kdy a jak volit do Senátu?

Pražskou jedničkou ANO bude multimilionář Petr Stuchlík


Kdy dostanete volební lístky do schránky?

Volební lístky dostanete do schránky pár dní před samotnou volbou, a to nejpozději tři dny před začátkem voleb, tedy 2. října 2018. Pokud jste zatím volební lístky nedostali, tak nepanikařte, přijdou v příštím týdnu. Volební lístky budou také k dispozici ve volebních místnostech.

Budete moci využít voličský průkaz?

Bohužel pokud chcete volit v komunálních volbách, tak budete muset zůstat doma (nebo odvolit a vycestovat), protože voličský průkaz na komunální volby se nevydává. Což je logické, starosta obce se volí v dané obci a nedává smysl, abyste starostu jeli volit jinam, než kde máte trvalé bydliště (a kde platíte i daně).

 

Kdo se dostane do zastupitelstva?

Pro zvolení do zastupitelstva potřebuje sdružení, strana či hnutí alespoň 5 % z platných hlasů.

Pro jednotlivé kandidáty je rovněž důležité pořadí na kandidátce, protože čím výše se kandidát na kandidátce nachází, tím je větší šance, že se dostane do zastupitelstva. Ovšem díky křížkování se může do zastupitelstva dostat i kandidát z posledního místa. Jak se tedy může dostat na přední příčky a přeskočit další kandidáty?

Pro přeskočení výše postavených kolegů potřebuje kandidát získat o 10 % hlasů více, než kolik je průměrný počet hlasů pro kandidáty celého politického subjektu. Pořadí se posléze stanovuje podle počtu hlasů jednotlivých kandidátů.

Jak se volí starosta?

I přes dlouhodobé rokování o přímé volbě starosty se i nadále volí starosta prostřednictvím zastupitelů. Ať se již chystáte kandidovat, či si půjdete v říjnu zavolit, přejeme šťastnou ruku.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 9 krát

Články ze sekce: VolbyPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.