Kdo vlastní české pivovary?

21.05.2020 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?

České pivo je vyhlášená národní chlouba, ale naše pivovary během minulého století prošly řadou proměn. Jak jsou na tom dnes? Kdo je vlastní a kolik vyrobí?

Je libo japonskou Plzeň či holandské staré Brno?

Je české pivo české?

Zdroj: Shutterstock

Spotřeba piva v Česku

Češi se mohou pyšnit prvenstvím ve spotřebě piva na osobu (kdyby se ovšem počítalo samotné Bavorsko, tak by nás porazilo). Toto prvenství mezi státy držíme už téměř čtvrt století. Sice jsme trochu v pití zlatavého moku polevili, spotřeba piva klesla z 143 litrů na osobu v roce 2016 na 138 litrů na osobu v roce 2017. Ale v roce 2018 se opět zvýšila na 141 litrů na osobu. Celkem se v Česku vypije přibližně 16,5 milionů hektolitrů piva.

Kolik je v Česku pivovarů?

V Česku je v současné době kolem 444 pivovarů a číslo poslední roky neustále narůstá. Ovšem nemůžeme očekávat, že v českých zemí budou počty pivovarů lámat rekordy, protože za Rakouska-Uherska bylo na našem území dlouhodobě přes 1 000 pivovarů (z toho většina malých). V dnešní době je trh s pivem prakticky ovládán několika velkými hráči. Přesto obliba malých pivovarů neustále roste, protože výroba piva je dostupnější než v minulosti.

Počet pivovarů v českých zemích


Zdroj: Euro.cz

Kdo vlastní české pivovary?

Většina velkých českých pivovarů a značek má kořeny ještě v Rakousku - Uhersku, kdy bylo nejvíce pivovarů (v roce 1712 bylo 1 294 pivovarů). Za socialismu přišlo znárodňování a zakládání nových pivovarů. Po divoké privatizaci devadesátých let nastoupily velcí světoví hráči i na naši domácí scénu, kde působí prakticky dodnes.

Seznam pivovarů, značek a jejich majitelů

Název pivovaru Značky piva Většinový vlastník Země vlastníka
Plzeňský prazdroj Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast, Velkopopovický kozel, Primus Asahi Group Holdings Japonsko
Pivovary Staropramen Staropramen, Velvet, Ostravatr, Bráník, Vratislav MolsonCoors Brewing Co. Kanada a USA
Heineken Česká republika Zlatopramen, Krušovice, Starobrno, Březňák, Dačický, Hostan, Louny Heineken N.V. Nizozemsko
Budějovický Budvar Budějovický Budvar, Pardál Státní podnik Česká republika
Pivovary Lobkowicz Group Lobkowicz, Platan, Uherský Brod, Merlin, Klášter, Rychtář, Černá Hora, Ježek CEFC Group (Europe) Company Čína
LIF Group Svijany, Rohozec, Primátor LIF Group Česká republika
PMS Přerov Holba, Litovel, Zubr HSK Invest Česká republika
Rodinný pivovar Bernard Bernard 50 % Duvel Moortgat, 25 % Stanislav Bernard, 25 % Josef Vávra Belgie, Česká republika
Pivovar Nymburk Postřižinské pivo Ing. Pavel Benák Česká republika
Pivovar Samson Samson Anheuser-Busch InBev Belgie

Zdroj: Oficiální stránky společností, obchodní rejstřík

I přes stoupající oblibu malých pivovarů si v Česku drží výsadní postavení převážně pár pivovarů, které vlastní většinu velkých značek. Na tento trh se velmi špatně proniká, protože velké pivovary mají zavedené svoje distribuční cesty, dodávají restauracím různé vybavení a další výhody. Nicméně v poslední době i samotní velcí hráči pouští do "svých" restaurací malé nezávislé pivovary. Pivovary se potýkají ovšem s novými trendy a lehkým úbytkem spotřeby piva. Ale Česká republika nadále patří i po zdražení piva mezi ráje všech světových pivařů, protože se ceny piva v restauracích i nadále pohybují na cenách nealkoholických nápojů (například balené vody).


Čtěte také další díly seriálu "Kdo vlastní":

Kdo vlastní naše banky?

Kdo vlastní naše televize?

Největší výrobci čokolád na světě


Kolik se v ČR vyrobí piva a kam se české pivo vyváží?

Výstav piva (tedy celková produkce piva) v roce 2018 byl rekordní a vzrostl na 21,3 milionů hektolitrů. V roce 2017 byl výstav 20,32 milionů hektolitrů piva a v roce 2016 20,46 milionů hektolitrů. Již 4 roky po sobě překročil výstav piva 20 milionů hektolitrů.

V roce 2018 se do zahraniční vyvezlo cca 5,2 milionů hektolitrů piva. Mezi hlavní exportní země, kam putuje české pivo, patří Slovensko, Německo a Polsko. Vývozu do zemí mimo EU kraluje Rusko, Jižní Korea a USA. Jako luxusní značky jsou do světa vyváženy Pilsner Urquell i Budějovický Budvar, ale rovněž i Krušovice, Kozel a Staropramen.

Zajímavostí je, že se pivo za cenu v řádech stovek dolarů vyvezlo dokonce i do Severní Koreje.

Seznam pivovarů dle celkové produkce piva

Název pivovaru Značky piva Výstav piva v hektolitrech
Plzeňský prazdroj Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast, Velkopopovický kozel, Primus 11 500 000*
Pivovary Staropramen Staropramen, Velvet, Ostravatr, Bráník, Vratislav, Pernštejn 5 400 000*
Heineken Česká republika Zlatopramen, Krušovice, Starobrno, Březňák, Dačický, Hostan, Louny 2 400 000*
Budějovický Budvar Budějovický Budvar, Pardál 1 679 000**
Pivovary Lobkowicz Group Lobkowicz, Platan, Uherský Brod, Merlin, Klášter, Rychtář, Černá Hora, Ježek 894 000*
LIF Group Svijany, Rohozec, Primátor 802 000*
PMS Přerov Holba, Litovel, Zubr 755 000*
Rodinný pivovar Bernard Bernard 400 600**
Pivovar Nymburk Postřižinské pivo 163 500*
Pivovar Samson Samson 88 300*

*2018
**2019

Zdroj: žejdlík.cz a ČTK, Pivovar Bernard

Zachrání Češi hospody?

Kvůli vládním opatřením pro šíření koronaviru dostaly pivovary i české hospody na frak a pro řadu provozovatelů bude tento rok velmi těžký.

Proto vznikly iniciativy zachraňhospodu.cz či zachraňpivo.cz.

Díky těmto iniciativám se již podařilo vybrat přes 10 milionů korun a pomohlo se již řadě hospod a pivovarů.

"Zachraň pivo" pomáhá distribuovat pivo malých českých pivovarů

Projekt "Zachraň hospodu" potom umožňuje koupit voucher do své oblíbené hospody a tím ji finančně pomoci v této nelehké době.

Mezi významné partnery projektu patří i Bohemia Hop, největší česká obchodní společností se chmelem. „Odbyt českého chmele je velmi úzce svázán s českým pivem a projekt “Zachraň hospodu” jsme velmi rádi organizačně i finančně podpořili,“ uvedl Zdeněk Rosa, předseda představenstva Bohemia Hop.

Trendy v pití piva

Mezi hlavní trendy pití piva patří přechod od čepovanému k lahvovému a hlavně plechovkové pivo zažívá v Česku renesanci. Plechovky jsou praktické, nic se nemusí vracet a obal se snadno vyhodí. Ovšem hliníkové obaly zatěžují přírodu a používaní skleněných lahví je více přátelské k naší planetě. Češi se rovněž toto léto vrací k obyčejnému pivu a již tolik nepijí ovocná piva. Dále roste podíl malých pivovarů, ale ty pro velké hráče stále nepředstavují velkou konkurenci. Roste také obliba výroby vlastního piva "doma na koleni".

S téměř žádnou českou značkou piva nesáhnete vedle a pivo patří mezi nejlepší iontové nápoje a obsahuje řadu vitamínů, jenom to nesmíte přehnat s množstvím.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 34 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU