Kdo vlastní české pivovary?

21.08.2018 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


České pivovary prochází skvělým obdobím a zájem o české pivo v cizině neustále roste. Nicméně Češi trochu na zběsilém pití piva ubírají. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?

České pivo je vyhlášená národní chlouba, ale naše pivovary během minulého století prošly řadou proměn. Jak jsou na tom dnes? Kdo je vlastní a kolik vyrobí?

Je libo japonskou Plzeň či holandské staré Brno?

Je české pivo české?

Zdroj: Shutterstock

Spotřeba piva v Česku

Češi se mohou pyšnit prvenstvím ve spotřebě piva na osobu (kdyby se ovšem počítalo samotné Bavorsko, tak by nás porazilo). Toto prvenství mezi státy držíme už téměř čtvrtstoletí. Sice jsme trochu v pití zlatavého moku polevili, spotřeba piva minulý rok klesla z 143 litrů na osobu v roce 2016 na 138 litrů na osobu v roce 2017. Celkem se v Česku vypije přibližně 16,04 milionů litrů piva.

Kolik je v Česku pivovarů?

V Česku je v současné době kolem 444 pivovarů a číslo poslední roky neustále narůstá. Ovšem nemůžeme očekávat, že v českých zemí budou počty pivovarů lámat rekordy, protože za Rakouska-Uherska bylo na našem území dlouhodobě přes 1 000 pivovarů (z toho většina malých). V dnešní době je trh s pivem prakticky ovládán několika velkými hráči. Přesto obliba malých pivovarů neustále roste, protože výroba piva je dostupnější než v minulosti.

Počet pivovarů v českých zemích


Zdroj: Euro.cz

Kdo vlastní české pivovary?

Většina velkých českých pivovarů a značek má kořeny ještě v Rakousku - Uhersku, kdy bylo nejvíce pivovarů (v roce 1712 bylo 1294). Za socialismu přišlo znárodňování a zakládání nových pivovarů. Po divoké privatizaci devadesátých let nastoupily velcí světoví hráči i na naši domácí scénu, kde působí prakticky dodnes.

Seznam pivovarů, značek a jejich majitelů

Název pivovaru Značky piva Většinový vlastník Země vlastníka
Plzeňský prazdroj Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast, Velkopopovický kozel, Primus Asahi Group Holdings Japonsko
Pivovary Staropramen Staropramen, Velvet, Ostravatr, Bráník, Vratislav MolsonCoors Brewing Co. Kanada a USA
Heineken Česká republika Zlatopramen, Krušovice, Starobrno, Březňák, Dačický, Hostan, Louny Heineken N.V. Nizozemsko
Budějovický Budvar Budějovický Budvar, Pardál Státní podnik Česká republika
Pivovary Lobkowicz Group Lobkowicz, Platan, Uherský Brod, Merlin, Klášter, Rychtář, Černá Hora, Ježek CEFC Group (Europe) Company Čína
LIF Group Svijany, Rohozec, Primátor LIF Group Česká republika
PMS Přerov Holba, Litovel, Zubr HSK Invest Česká republika
Rodinný pivovar Bernard Bernard 50 % Duvel Moortgat, 25 % Stanislav Bernard, 25 % Josef Vávra Belgie, Česká republika
Pivovar Nymburk Postřižinské pivo Ing. Pavel Benák Česká republika
Pivovar Samson Samson Anheuser-Busch InBev Belgie

Zdroj: Oficiální stránky společností, obchodní rejstřík

I přes stoupající oblibu malých pivovarů si v Česku drží výsadní postavení převážně pár pivovarů, které vlastní většinu velkých značek (pět největších pivovarů se podílí na cca 88 % veškerého výstavu). Na tento trh se velmi špatně proniká, protože velké pivovary mají zavedené svoje distribuční cesty, dodávají restauracím různé vybavení a další výhody. Nicméně v poslední době i samotní velcí hráči pouští do "svých" restaurací malé nezávislé pivovary. Pivovary se potýkají ovšem s novými trendy a lehkým úbytkem spotřeby piva. Ale Česká republika nadále patří i po zdražení piva mezi ráje všech světových pivařů, protože se ceny piva v restauracích i nadále pohybují na cenách nealkoholických nápojů (například balené vody).


Čtěte také další díly seriálu "Kdo vlastní":

Kdo vlastní naše banky?

Kdo vlastní naše televize?

Největší výrobci čokolád na světě


Kolik se v ČR vyrobí piva a kam se české pivo vyváží?

Výstav piva (tedy celková produkce piva) minulý rok klesl a to z 20,46 milionů hektolitrů v roce 2016 na 20,32 milionů hektolitrů v roce 2017, nicméně již 3 roky po sobě byl výstav přes 20 milionů hektolitrů, což v českých zemích nemělo nikdy předtím obdobu.

Minulý rok se do zahraniční vyvezlo cca 4,6 milionů litrů piva. Mezi hlavní exportní země, kam putuje české pivo, patří Slovensko, Německo a Polsko. Vývozu do zemí mimo EU kraluje Rusko, Jižní Korea a USA. Jako luxusní značky jsou do světa vyváženy Pilsner Urquell i Budějovický Budvar, ale rovněž i Krušovice, Kozel a Staropramen.

Zajímavostí je, že se pivo v řádech stovek dolarů vyvezlo dokonce i do Severní Koreje.

Seznam pivovarů dle celkové produkce piva

Název pivovaru Značky piva Výstav piva v hektolitrech Podíl na výstavu v %
Plzeňský prazdroj Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast, Velkopopovický kozel, Primus 10 150 000 49,95 %
Pivovary Staropramen Staropramen, Velvet, Ostravatr, Bráník, Vratislav 3 100 000 15,26 %
Heineken Česká republika Zlatopramen, Krušovice, Starobrno, Březňák, Dačický, Hostan, Louny 2 300 000 11,32 %
Budějovický Budvar Budějovický Budvar, Pardál 1 470 000 7,23 %
Pivovary Lobkowicz Group Lobkowicz, Platan, Uherský Brod, Merlin, Klášter, Rychtář, Černá Hora, Ježek 894 000 4,40 %
LIF Group Svijany, Rohozec, Primátor 802 000 3,95 %
PMS Přerov Holba, Litovel, Zubr 755 000 3,72 %
Rodinný pivovar Bernard Bernard 332 800 1,63 %
Pivovar Nymburk Postřižinské pivo 163 500 0,80 %
Pivovar Samson Samson 156 000 0,77 %

Zdroj: žejdlík.cz a ČTK, Pivovar Bernard

Trendy v pití piva

Mezi hlavní trendy pití piva patří přechod od čepovanému k lahvovému a hlavně plechovkové pivo zažívá v Česku renesanci. Je to praktické, nic se nemusí vracet a obal se snadno vyhodí. Ovšem hliníkové obaly zatěžují přírodu a používaní skleněných lahví je více přátelské k naší planetě. Češi se rovněž toto léto vrací k obyčejnému pivu a již tolik nepijí ovocná piva. Dále roste podíl malých pivovarů, ale ty pro velké hráče stále nepředstavují velkou konkurenci. Rovněž roste obliba výroby vlastního piva "doma na koleni". S českou značkou piva málokdy sáhnete vedle a pivo patří mezi nejlepší iontové nápoje a obsahuje řadu vitamínů, jenom to nesmíte přehnat s množstvím.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 23 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.