Kdy letos začíná advent?

17.11.2022 | , Finance.cz
Spotřebitel


Advent je období klidu a rozjímání a trpělivého očekávání vánočních svátků. Děti si postupně rozbalují adventní kalendář, zapalujeme svíčky na adventním věnci, pečeme perníčky a cukroví a těšíme se na dárečky pod stromečkem. Víte, kdy bude letos první adventní neděle?

První adventní neděle může připadnout na kterýkoliv den mezi 27. listopadem a 3. prosincem, advent pak může trvat 22 až 28 dní. Kdy je první adventní neděle letos?

První adventní neděle je 27. listopadu

Čtyři adventní neděle tak v roce 2022 budou:

1. adventní neděle 27. listopadu 2022
2. adventní neděle 4. prosince 2022
3. adventní neděle 11. prosince 2022
4. adventní neděle 18. prosince 2022

Co je to advent?

Advent je začátek církevního roku, kdy se odpočítávají 4 neděle do Vánoc. Přičemž pokud připadá Štědrý den na neděli, je tato neděle také součástí adventu, což se stalo v roce 2017, a proto byl advent tenkrát mimořádně krátký. Advent je období očekávání Spasitele, rozjímání a duchovní přípravy na vánoční svátky.

Tradičně připadal advent na období klidu, po období léta a podzimních sklizní přicházelo klidnější období krátkých dnů a dlouhých nocí. Advent tak odpovídal životnímu stylu zemědělské společnosti, přinášel odpočinek a také domácí práce, jako bylo tkaní, draní peří, šití nebo pletení. Součástí adventu býval například i půst. Mezi klasické liturgické barvy adventu patřila fialová, purpurová, později černá, v některých oblastech se upřednostňovala modrá jako barva naděje, tuto barvu používala protestanská církev. Při některých příležitostech se používala bílá, později i růžová a zlatá.

Důkazy o slavení adventu lze najít zhruba v 5. století, přičemž ale tato tradice byla různá podle oblastí. Advent se tak slavil zhruba 4–6 nedělí, dnes je už tradičně vžito, že slavíme 4 adventní neděle.

Advent a adventní věnec - kdy začíná advent a jak se zapalují svíčky

(Foto: Shutterstock)

 

Jak se slaví advent – adventní zvyky

Dnes slavíme advent tradičně i moderně. Mezi nejviditelnější znaky adventu v dnešní době patří adventní věnec a adventní kalendář, což jsou celkem nové tradice, pochází zhruba z poloviny 19. století. Dále pak domácí výzdoba, jmelí a cukroví, betlémy, Mikuláš a další. Jaké jsou zvyky spojené s jednotlivými adventními týdny?

  • První adventní neděli se přezdívá železná a na věnci se zapaluje fialová svíčka, je to tzv. svíce proroků. Tou si připomínáme proroky, kteří s předstihem předpověděli příchod Ježíše Krista na svět, svíčka symbolizuje naději.
  • Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, zapaluje se druhá fialová svíčka, tzv. betlémská, tato svíčka symbolizuje mír.
  • Třetí adventní neděle je stříbrná a také pastýřská, advent se překlopí do své druhé poloviny a získává slavnostnější podobu. Třetí adventní svíčka je pastýřská a růžová, je to svíčka přátelství.
  • Čtvrtá adventní neděle neboli zlatá může připadnout na Štědrý den a je symbolem míru a pokoje Vánoc. Zapaluje se čtvrtá fialová svíčka, tzv. andělská, je to svíčka lásky.
  • Na Štědrý den se pak zapaluje pátá svíčka, ta by měla být bílá a je zasvěcená Kristu.

Kromě nedělí se během adventu slaví i tři svatí: Barbora, Mikuláš a Lucie. V předvečer těchto svatých vždy chodily průvody v různých maskách. Do dnešní doby se dochovala především tradice na svatého Mikuláše, kdy v předvečer chodí městem průvody čertů a andělů se svatým Mikulášem.

  • 4. prosince na svatou Barboru se řezají „barborky“, tedy větvičky ze stromů, které potenciálně doma ve váze vykvetou do Štědrého dne.
  • V předvečer svatého Mikuláše chodí zase Mikuláš s čertem a andělem a obdarovává hodné děti.
  • 13. prosince se slaví svatá Lucie, která noci upije a dne nepřidá. A během tohoto dne byste neměli uklízet.
  • Mezi tradiční výzdobu tohoto období pak patří kromě adventního věnce také jmelí, cesmína a břečťan, peče se cukroví, perníčky, zdobí se i stromeček.
  • V předvánočním čase se slaví i nakupováním

Kdy jsou v roce 2022 Vánoce?

Vánoční svátky letos připadají na sobotu, neděli a pondělí. Během vánočních svátků budou také zavřené obchody, kromě 24. prosince, kdy obchody zavírají až v poledne, dopoledne můžete ještě nakupovat. Nový rok připadá na neděli a obchody budou také zavřené.


Co víte o Vánocích a adventu?

Otestujte si v krátkém kvízu, jaké jsou vaše znalosti o Vánocích a adventu.

Z jakého jazyka pochází slovo Vánoce?

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 99 krát

Články ze sekce: Spotřebitel