Kdo vlastní české hokejové kluby II

16.09.2021 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše či kraje? Kdo vlastní Spartu, Berany, indiány či sekačky z Hradce?

Českému hokeji i přes koronavirus spousta věcí nahrává do karet - návštěvnost rostla, ekonomice (i sponzorům) se opět začíná dařit, lidé fandí a Robert Záruba stále hláškuje. Bohužel medaile z velké akce se nám již dlouhá léta vyhýbají a v zámoří září mladí čeští borci, kteří prošli švédskou školou.

O důvodech, proč tomu tak je, už bylo za posledních 10 let popsáno papíru, že by se za ně postavil nový hokejový stadion (třeba v Brně)

My se proto raději zaměříme na základní kameny českého hokeje - kluby a jejich majitele. Kdo vlastní týmy:

Je majitel klubu obětním beránkem nebo vlk v rouše beránčím?

Ovce

Zdroj: Shutterstock

HC Sparta Praha - železná Sparta na ledě i trávníků rezne

HC Sparta Praha logo

Zdroj: HC Sparta Praha

Tradiční hokejový klub HC Sparta Praha dal českému hokeji řadu skvělých hokejistů a právě jeden z nich, bývalý reprezentační brankář Petr Bříza, byl do nedávna 100% vlastníkem hokejové Sparty. Nicméně po nepříliš vydařené sezóně klub koupila v květnu 2019 investiční skupina Kaprain finančníka Karla Pražáka. Společnost Kaprain podniká primárně ve třech oblastech - průmyslu, nemovitostech a financích.

Sparta se může opřít o jednu z největších fanouškovských základem (aktuálně se jedná o nejnavštěvovanější český klub), řadu sponzorů (BILLA, Sencor a další). Hrát za klub HC Sparta Praha bylo vždy psychicky náročné a mnoho bývalých hráčů tvrdí, že největší tlak je právě ve Spartě.

Nicméně to se v posledních letech mění, protože zájem fanoušků i médií je srovnatelný (ne-li větší) například v Brně, Pardubicích, Třinci či Plzni. Navíc ostatní kluby lákají hráče na dobré platové podmínky či skvělé zázemí (Třinec, Pardubice, Mountfield, Liberec) a výsadní postavení Sparty je nejspíše pryč, čemuž odpovídají i výkony na ledě - poslední mistrovský titul Sparta získala před 14 lety a za 10 posledních let se dostala do finále extraligy pouze jednou.

Na závěr dodejme, že ve vedení Sparty působí osobnosti (Petr Ton), které spojily většinu své kariéry se Spartou a mohou tento tradiční klub vyvést zpět mezi elitu. Tak uvidíme, jak si tento rok Sparta povede, posílila solidně a její kádr se hemží hráči s reprezentačními zkušenostmi.

HC Škoda Plzeň - sázka na mladé a hra špici

HC Škoda Plezň logo

HC Škoda |Plzeň

Se vstupem bývalého českého reprezentačního hokejisty a excelentního bruslaře Martina Straky zpět na plzeňské kluziště je spojen i vzestup plzeňského hokeje, který vyvrcholil v sezóně 2012/2013, kdy "indiáni" vyhráli svůj první titul v historii. Martin Straka je skrze společnost HC PLZEŇ INVESTMENT a.s. majoritním vlastníkem klubu (vlastní 92% podíl).

Jak již název HC Škoda Plzeň napovídá, tak se indiáni mohou opřít o dva silné sponzory - Škodu (výrobce tramvají, lokomotiv atd.) a Škodu JC (výrobce technologií pro jadernou energetiku).

HC Verva Litvínov - s vervou do play off či baráže?

HC Verva Litvínov logo

Zdroj: HC Verva Litvínov

Litvínov je bohatý nejen na hnědé uhlí, ale také na vynikající hokejisty (Hlinka, Reichel či Růžička). Díky těžbě a zpracování paliv se v tomto kraji hokej těší přízní sponzorů (Benzina, dle jejího prémiového paliva nese klub i název), kteří rádi vylepší svoje PR na tradičním českém klubu. Vlastníkem HC Verva Litvínov není žádný bývalý vrcholový hokejista, jako v případě Plzně, Olomouce či Brna.

Struktura akcionářů HC Verva Litvínov, a. s.

Subjekt Podíl
Unipetrol RPA, s. r. o. 70,95 %
Město Litvínov 22,14 %
HC Litvínov, sportovní spolek 6,91 %

Zdroj: Oficiální stránky HC Verva Litvínov

Majoritním vlastníkem litvínovského klubu je společnost Unipetrol, jejímž většinovým vlastníkem je polský petrochemický koncern PKN Orlen.

HC Vítkovice Ridera - 

HC Vítkovice Ridera logo

Zdroj: HC Vítkovice Ridera

Většinovým vlastníkem klubu HC Vítkovice Ridera je bývalý hokejista Aleš Pavlík, který je úspěšným podnikatelem a viceprezidentem ČSLH.

Stejně jako Litvínov či Třinec, těží i Vítkovice z blízké těžby a zpracování nerostných surovin. Generálním partnerem vítkovických hokejistů je společnost Ridera, která se zabývá dodávkou paliv, kameniva, recyklátů, ale i stavební činností.


Čtěte také:

Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?

Kdo vlastní naše obchodní řetězce?

Kdo vlastní naše mobilní operátory?


HC Motor České Budějovice - Gulaš, pivo, ale již bez sýra - jihočeský recept na titul?

Madeta Motor ČB

Zdroj: Madeta Motor České Budějovice

České Budějovice dali hokejovému světu řadu skvělých hráčů, kteří se vrátili a stali se vlastníky jihočeského klubu. Madeta Motor České Budějovice vlastní společnost CB Hokej 2013 s.r.o., která má celkem 5 společníků s 20% podílem:

 

  • Stanislav Bednařík
  • Roman Turek
  • Petr Sailer
  • Aleš Kotalík
  • Radek Bělohlav

Jedná se o bývalé hráče jihočeského klubu, kteří se do klubu vrátili, aby posunuli Motor zpět do extraligy, což se v předminulé sezóně podařilo.

Motor se těší velké fanouškovské základně, která se těší na letní posily, kterých přišla řada. Navíc se vrací Milan Gulaš, který na českých kluzištích dominuje.

Nicméně vše není na jihu Čech zalité sluncem, hrozivé představení v minulé sezóně rozčílil generálního partnera - Madetu, která se rozhodla stáhnout z profesionálního hokeje a bude na jihu Čech podporovat pouze mládež.

Nicméně další jihočeský symbol - Budějovický Budvar podporuje Motor velmi výrazně a rovněž aréna nese název Budvaru.

Mountfield HK - dokáže se Hradec poprvé podívat do finále?

Mountfield HK logo

Zdroj: Mountfield HK

Polovinu akcií hradeckého týmu Mountfield HK vlastní město Hradec Králové a druhou polovinu společnost Mountfield, která je vlastněna čínskou investiční firmou Eurasia Development Group. Mountfield je obchodní řetězec se zahradnickými a hospodářskými potřebami. Hradecký klub získal licenci z Českých Budějovic, které měly problém dostat se zpět do extraligy, ale návrat se nakonec zdařil.

PSG Berani Zlín - prorazí Berani do play off nebo budou bečet u dna?

PSG Berani Zlín logo

V klubu PSG Berani Zlín vypadá struktura vlastníků následovně:

Subjekt Podíl
HC Berani Zlín, z.s. 41 %
Statutární město Zlín 49 %
PSG, a. s. 10 %

Zdroj: Výroční zpráva Berani Zlín, s. r. o.

Důležitým hráčem při rozhodování je tedy město Zlín a spolek HC Berani Zlín. Nicméně velké slovo má menšinový vlastník PSG, a. s., který se řadí i mezi největší sponzory zlínského klubu. PSG, a. s. je stavební společnost, jejíž vlastnické vztahy vedou k podnikatelům Juraji Surovičovi, Rudolfu Skaunicovi a Richardu Matějíkovi, tedy lidem, kteří rovněž působí ve vrcholovém managementu PSG.

Vedle PSG se mezi sponzory zlínského klubu řadí společnosti Baťa, RI Okna a BPA.

TIP: Jestliže se chcete podívat na další extraligové týmy (Kometu, Liberec, Pardubice a další), tak se podívejte na náš článek.

Rytíři Kladno - zachrání rytíři extraligu i svou čest?

Jediným vlastníkem Rytířů Kladno je nejstarší hráč extraligy a hrající legenda českého hokeje Jaromír Jágr. Generálním partnerem Rytířů Kladno je obchodní řetězec Kaufland.

Rytíři postoupili v létě do extraligy a budou se v ní snažit udržel, ale nebude to jednoduchá mise.

Junioři v českých klubech ohroženým druhem?

Kdysi naši hokejisté otevřeli zlatou bránu olympijského turnaje i získali zlatý hattrick. Na naše hokejové úspěchy již usedá prach, ale třeba nějaký malý klučina klouzající se po ledě ve Varech či Třinci nám vystřelí olympijskou medaili. Nicméně to se bez peněz od sponzorů, mecenášů či měst nikdy nestane.

Bohužel v nasazování a rozvoji mladíků a juniorů zaostáváme, což se následně projevuje v reprezentačních výběrech, kdy čeští mladíci nestačí na svoje vrstevníky z Finska, Švédska, USA, Ruska či Kanady.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 25 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU