Kdo vlastní české hokejové kluby II

28.01.2019 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše či kraje? Kdo vlastní Spartu, Berany, indiány či sekačky z Hradce?

Českému hokeji spousta věcí nahrává do karet - návštěvnost roste, ekonomice (i sponzorům) se daří, lidé fandí a Robert Záruba stále hláškuje. Bohužel medaile z velké akce se nám v posledních letech vyhýbá a v zámoří září mladí čeští borci, kteří prošli švédskou školou.

O důvodech, proč tomu tak je, už bylo za posledních 10 let napsáno kvanta, šéftrenér Slavomír Lener již téměř 9 let neustále opakuje, že nevychováváme kvalitní hokejisty (očividně se na trénincích nedodržuje Lenerovo desatero).

My se proto raději zaměříme na základní kameny českého hokeje - kluby a jejich majitele. Kdo vlastní týmy:

Je majitel klubu obětním beránkem nebo vlk v rouše beránčím?

Ovce

Zdroj: Shutterstock

HC Sparta Praha

HC Sparta Praha logo


Tradiční hokejový klub HC Sparta Praha dal českému hokeji řadu skvělých hokejistů a právě jeden z nich, bývalý reprezentační brankář Petr Bříza, byl do nedávna 100% vlastníkem hokejové Sparty. Nicméně po nepříliš vydařené sezóně klub koupila investiční skupina Kaprain finančníka Karla Pražáka. Společnost Kaprain podniká primárně ve třech oblastech - průmyslu, nemovitostech a financích.

Sparta se může opřít o jednu z největších fanouškovských základem (aktuálně se jedná nejnavštěvovanější český klub), řadu sponzorů (BILLA, Sencor a další). Hrát za klub HC Sparta Praha bylo vždy psychicky náročné a mnoho bývalých hráčů tvrdí, že největší tlak je právě ve Spartě.

Nicméně to se v posledních letech mění, protože zájem fanoušků i médií je srovnatelný (ne-li větší) například v Brně, Pardubicích, Třinci či Plzni. Navíc ostatní kluby lákají hráče na dobré platové podmínky či skvělé zázemí (Třinec, Mountfield, Liberec) a výsadní postavení Sparty je nejspíše pryč, čemuž odpovídají i výkony na ledě - poslední mistrovský titul Sparta získala před 12 lety a za 10 posledních let se dostala do finále extraligy pouze jednou.

Na závěr dodejme, že ve vedení Sparty působí osobnosti (Petr Ton), které spojily většinu své kariéry se Spartou a mohou tento tradiční klub vyvést zpět mezi elitu. Tak uvidíme, jak si tento rok Sparta povede, aktuálně je někde napůl cesty mezi play-off a skupinou o udržení v extralize.

HC Škoda Plzeň

HC Škoda Plezň logo

Se vstupem bývalého českého reprezentačního hokejisty a excelentního bruslaře Martina Straky zpět na plzeňské kluziště je spojen i vzestup plzeňského hokeje, který vyvrcholil v sezóně 2012/2013, kdy "indiáni" vyhráli svůj první titul v historii. Martin Straka je skrze společnost HC PLZEŇ INVESTMENT a.s. majoritním vlastníkem klubu (vlastní 92% podíl).

Jak již název HC Škoda Plzeň napovídá, tak se indiáni mohou opřít o dva silné sponzory - Škodu (výrobce tramvají, lokomotiv atd.) a Škodu JC (výrobce technologií pro jadernou energetiku). Letos může Plzeň opět pomýšlet na titul, protože vedle Milana Gulaše se objevil Jan Kovář, který se navrátil po nepovedené zámořské anabázi. Tito dva vytvořili jednu z nejnebezpečnějších dvojic na českých kluzištích a jejich um a zkušenosti se mohou indiánům pro play-off hodit.

HC Verva Litvínov

HC Verva Litvínov logo

Litvínov je bohatý nejen na hnědé uhlí, ale také na vynikající hokejisty (Hlinka, Reichel či Růžička). Díky těžbě a zpracování paliv se v tomto kraji hokej těší přízní sponzorů (Benzina, dle jejího prémiového paliva nese klub i název), kteří rádi vylepší svoje PR na tradičním českém klubu. Vlastníkem HC Verva Litvínov není žádný bývalý vrcholový hokejista, jako v případě Plzně, Brna či Sparty.

Struktura akcionářů HC Verva Litvínov, a. s.

Subjekt Podíl
Unipetrol RPA, s. r. o. 70,95 %
Město Litvínov 22,14 %
HC Litvínov, sportovní spolek 6,91 %

Zdroj: Oficiální stránky HC Verva Litvínov

Majoritním vlastníkem litvínovského klubu je společnost Unipetrol, jejímž většinovým vlastníkem je polský petrochemický koncern PKN Orlen.

HC Vítkovice Ridera

HC Vítkovice Ridera logo

Většinovým vlastníkem klubu HC Vítkovice Ridera je bývalý hokejista Aleš Pavlík, který je úspěšným podnikatelem a viceprezidentem ČSLH.

Stejně jako Litvínov či Třinec, těží i Vítkovice z blízké těžby a zpracování nerostných surovin. Generálním partnerem vítkovických hokejistů je společnost Ridera, která se zabývá dodávkou paliv, kameniva, recyklátů, ale i stavební činností.


Čtěte také:

Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?

Kdo vlastní naše obchodní řetězce?

Kdo vlastní naše mobilní operátory?


Mountfield HK

Mountfield HK logo

Polovinu akcií hradeckého týmu Mountfield HK vlastní město Hradec Králové a druhou polovinu společnost Mountfield, která je vlastněna čínskou investiční firmou Eurasia Development Group. Mountfield je obchodní řetězec se zahradnickými a hospodářskými potřebami. Hradecký klub získal licenci z Českých Budějovic, které se i přes zájem fanoušků nemohou dostat zpět do nejvyšší hokejové ligy.

Piráti Chomutov

Piráti Chomutov logo

Vlastníkem Pirátů Chomutov byl poměrně dlouhou dobu podnikatel Jaroslav Veverka, který měl blízko k řadě českých politiků a jeho společnost Noen projektuje zařízení pro energetiku a těžařský průmysl. Na politické výsluní pomohl Jaroslav Veverka například Mirkovi Topolánkovi, Marku Dalíkovi a předsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi.

Sám Jaroslav Veverka tvrdí, že lobbovat za svoji společnost zkrátka musí, protože jeho společnost Noen dodává výrobky a služby největším energetickým a těžebním společnostem v Česku, které jsou napojeny na stát. To znamená silnou závislost na politických rozhodnutích, jako jsou prolomení těžebních limitů nebo obměna vedení ČEZ. Dalším projektem, jenž pan Veverka financuje, je web HlídacíPes.org.

Ovšem po sestupu a finančních problémech Pirátu se novým majitelem stal Milan Soukup, který podniká v sektoru bezpečnostních služeb. Nový management má za cíl stabilizovat chod chomutovského klubu v první lize a na brzký postup zpět mezi elitu to nevypadá.

Hlavními partnery pirátů z Chomutova jsou Severočeské doly a stavební společnost Vistoria.

PSG Berani Zlín

PSG Berani Zlín logo

V klubu PSG Berani Zlín vypadá struktura vlastníků následovně:

Subjekt Podíl
HC Berani Zlín, z.s. 41 %
Statutární město Zlín 49 %
PSG, a. s. 10 %

Zdroj: Výroční zpráva Berani Zlín, s. r. o.

Důležitým hráčem při rozhodování je tedy město Zlín a spolek HC Berani Zlín. Nicméně velké slovo má menšinový vlastník PSG, a. s., který se řadí i mezi největší sponzory zlínského klubu. PSG, a. s. je stavební společnost, jejíž vlastnické vztahy vedou k podnikatelům Juraji Surovičovi, Rudolfu Skaunicovi a Richardu Matějíkovi, tedy lidem, kteří rovněž působí ve vrcholovém managementu PSG.

Vedle PSG se mezi sponzory zlínského klubu řadí společnosti Baťa, RI Okna a BPA.

TIP: Jestliže se chcete podívat na další extraligové týmy (Kometu, Liberec, Pardubice a další), tak se podívejte na náš článek.

Junioři v českých klubech ohroženým druhem?

Kdysi naši hokejisté otevřeli zlatou bránu olympijského turnaje i získali zlatý hattrick. Na naše hokejové úspěchy již ovšem pomalu usedá prach, ale třeba nějaký malý klučina klouzající se po ledě ve Varech či Třinci nám příště vystřelí olympijskou medaili, a to by se bez peněz od sponzorů, mecenášů či měst nikdy nemuselo stát.

Nicméně v nasazování mladíku a juniorů do sestavy české hokejové kluby zaostávají, což se následně projevuje v reprezentačních výběrech, kdy čeští mladíci nestačí (hlavně rychlostně) na svoje vrstevníky z Finska, Švédska, USA či Kanady.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 6 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU