Kdo vlastní české hokejové kluby?

21.01.2019 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše, města či miliardáře vlastníci klub jako spolek?

Hokej je českým národním sportem, který v posledních letech zažívá chudší období. Navíc v ČR v současné době působí přes 10 milionů trenérů, kteří nejlépe ví, jak by se hokej měl hrát. Nicméně klubový hokej se těší stále velké oblibě, ročně hokejové zápasy navštíví kolem 2 milionu lidí a průměrná návštěvnost neustále roste.

Kdo stojí v pozadí českých klubů a kdo jednotlivé kluby vlastní?

Je libo koupit tygra, kohouta, perníček či draka?

Tygr

Zdroj: Shutterstock

Bílí Tygři Liberec

Bílí Tygři Liberec

S group holding, a. s. je většinovým vlastníkem (91,32 % obchodního podílu) klubu Bílí Tygři Liberec. Bývalá opora Bílých Tygrů Petr Nedvěd vlastní menšinový podíl 8,33 %. S group holding je stavební, developerská a investiční společnost, která je vlastněna z 50,5 % Petrem Syrovátkem a z 49,5 % Jiřím Urbanem. Petr Syrovátko byl nadějným libereckým hokejistou, který nyní tvrdí, že hokej je jeho láska, ale také díra na peníze, protože chod klubu je náročný a stojí desítky milionů korun ročně. Hlavními sponzory klubu jsou Syner (klerý vlastní rovněž Petr Syrovátko a Jiří Urban) a Home Credit (spadající do PPF Group), dle kterého se jmenuje i liberecká aréna.


Hokejovou arénu stavěla právě společnost Syner, provozovatelem arény je společnost S group SPORT FACILITY MANAGEMENT, s.r.o. patřící pod křídla S group holding. Nicméně hokej v Liberci šlape, návštěvnosti bývají velmi dobré a Bílí Tygři v sezoně 2015/2016 ovládli extraligu. Na druhou stranu se město kvůli hokejové hale (za téměř 550 milionů korun) zadlužilo a peníze možná chybí jinde (například v Zoologické zahradě Liberec).

BK Mladá Boleslav

BK Mladá Boleslav

Vlastnictví klubu BK Mladá Boleslav mají na třetiny rozdělené město Mladá Boleslav, AUFEER DESIGN, s. r. o. a Jan Plachý, který vlastní i třetinový podíl v AUFEER DESIGN, s. r. o. Dříve měl podíl v klubu rovněž bývalý hokejista Radim Vrbata, který je mladoboleslavským rodákem a v NHL odehrál přes 1 000 zápasů v 7 klubech. BK Mladá Boleslav patří mezi týmy, které se pohybují na hraně postupu do play off nebo bojují o záchranu.

 

HC Dynamo Pardubice

HC Dynamo Pardubice

Otloukánkem letošního extraligového ročníku jsou HC Dynamo Pardubice, které je vlastněno z:

  • 73,59 % Statutárním městem Pardubice,
  • 12,52 % Ing. Jaroslavem Šudou,
  • 6,505 % Dušanem Salfickým,
  • 6,505 % Petrem Čáslavou,
  • 0,88 % spolkem HC Pardubice.

Jaroslav Šuda je CEO společnost NOARK Electric, která se zabývá vývojem, výrobou a distribucí elektrotechnických přístrojů a komponentů. Dušan Salfický a Petr Čáslava jsou ikony pardubického hokeje, které doposud aktivně působí v klubu - Dušan Salfický jako generální manažer a Petr Čáslava jako asistent trenéra. Přestože v pardubickém klubu působí řada perníkových srdcařů, tak je letošní ročník hokejové extraligy pro pardubický hokejový klub kritický a může skončit sestupem. Pro deník Sport komentoval nejslavnější odchovanec pardubického hokeje Dominik Hašek současnou situaci takto: 

„Baráž je jasná, před ní se musí dát do kupy, jinak bude zle. Se záchranou to momentálně vidím padesát na padesát. Kdyby teď měla začít baráž a Pardubice prohrály první zápas, už by se nesebraly. V takovém jsou rozpoložení.“

HC Energie Karlovy Vary

HC Energie Karlovy Vary

90% vlastníkem klubu HC Energie Karlovy Vary je společnost Karel Holoubek - Trade Group a. s., což je obchodní korporace, která podniká zejména na poli energetiky a realit (vlastní také společnost Ardon) a jedná se o významný podnikatelský subjekt v Karlovarském kraji. Jak již název napovídá, tak je tato společnost vlastněna Karlem Holoubkem, dlouholetým mecenášem karlovarského hokeje.


Čtěte také:

Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?

Kdo vlastní naše obchodní řetězce?

Kdo vlastní naše mobilní operátory?


HC Kometa Brno

HC Kometa Brno

Vlastníkem HC Komety Brno je Libor Zábranský, kterému se povedlo z prvoligového týmu udělat extraligového šampiona. Libor Zábranský je bývalý hokejový obránce a nyní působí ve funkcích majitele, generálního manažera a trenéra týmu HC Komety Brno. Jako hráč vyhrál 2 extraligové tituly, což zopakoval v trenérském křesle v sezónách 2016/2017 a 2017/2018. Nicméně před Brnem stojí výzva ve formě výstavby nového hokejového svatostánku.

Kometa patří k nejbohatším klubům, navíc velmi dobře pracuje s mládeží a juniory a má jednu z největších fanouškovských základen, což jsou ideální předpoklady pro to, aby "modrobílá šlechta" vládla nad českým hokejovým rybníčkem i nadále. A uvidíme, třeba mladé štiky (Nečas, či Dostál) z Komety rozvíří zatuchlé vody českého hokejového rybníčku. Mezi hlavní sponzory klubu patří pivovar Starobrno, investiční skupina DRFG (název po ní nese i hala Rondo), či stavitelská firma Esox.

HC Oceláři Třinec

HC Oceláři Třinec

Dalším bohatým klubem jsou HC Oceláři Třinec, kteří mají svoji sluj v nejmodernější české aréně. To vše díky podpoře Třineckých železáren a společnosti Moravia Steel, které ovládá miliardář Tomáš Chrenek. Spojení Třineckých železáren a bývalých hráčů přináší Ocelářům úspěch, protože se dlouhodobě řadí k hlavním aspirantům na titul a loňský rok hokejisté Třince dobruslili až do finále.

Nicméně vlastníkem klubu HC Oceláři Třinec je spolek HC Oceláři Třinec, který má ve svém vedení vysoce postavené manažery Třineckých železáren.

HC Olomouc

HC Olomouc

„Olomoucké kohouty", tedy HC Olomouc vlastní společnost OL-HOCKEY GROUP a.s. Většinově tuto společnost vlastní bývalý reprezentační útočník Jan Tomajko (je rovněž jejím statutárním ředitelem a předsedou správní rady), ovšem z žádné veřejné databáze se toto tvrzení nedá ověřit. Olomouc patří mezi týmy, které se nemohou chlubit vysokým rozpočtem, ale místo toho, aby se krčily jako zmoklé slepice na dně tabulky, tak tento rok kohouti proháněli i bohatší draky či tygry.

V příštím díle se podíváme blíže na vlastníky zbývajících klubů, takže se těšte na Spartu, Vervu či Mountfield.

Zdroje: Výroční zprávy hokejových klubůPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 137 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU