Mobilní platby jsou nedílnou součásti fenoménu digitálního parkování. Jejich využití roste

23.05.2019 | , Finance.cz
Spotřebitel


Fenoménem dnešní doby je digitální parkování. Končí tak éra výběrčích v reflexních vestách nebo parkovacích lístků a stále častěji se setkáváme s jednoduchým placením prostřednictvím mobilní aplikace. Například v Brně se podíl mobilních plateb za parkování v posledním půlroce zdvojnásobil. Díky chytrému telefonu je možné úhradu parkování na ulici, a to i v modré zóně, nebo v parkovacích domech a obchodních centrech realizovat klasickou platební nebo i tankovací kartou.

Začalo to SMS platbami, ale dnes se již pro úhradu parkovného ve stále větší míře využívají bezhotovostní platby pomocí mobilních aplikací či webových služeb. Jde o součást fenoménu digitálního parkování, jehož podstata spočívá v tom, že každé jednotlivé zaparkování vozidla je doprovázeno datovou informací určenou pro další zpracování. „V Česku je v současnosti datová informace spojena zatím jen s úhradou parkovného, která je společně s registrační značkou vozidla neprodleně zapsána do informačního systému, a evidencí registračních značek zpravidla rezidentů či abonentů v parkovacím systému. Vrcholem je pak kontrolní systém, jenž skenuje registrační značky parkujících vozidel a porovnává je s databázovými informacemi,“ vysvětluje Petr Horský, předseda Rady České parkovací asociace.

Mobilní platby snižují náročnost všech systémů na potřebnou infrastrukturu a digitální parkování od prvopočátku přináší enormní zvýšení efektivity kontrolních mechanismů. „Parkovací lístky, parkovací karty nebo třeba výběrčí parkovného v reflexních vestách se tak pomalu stávají minulostí. Mobilní platby jsou navíc více adaptabilní na dynamické ceníky, kdy se cena parkovného může v čase vyvíjet. V neposlední řadě pak poskytují online informace o využití jednotlivých parkovacích kapacit, čímž vytvářejí nezbytnou informační základnu pro budoucí dynamické řízení dopravy,“ popisuje Petr Horský.

Výhody mobilních plateb jsou zřejmé. Nepotřebujete drobné do automatu, protože úhrada probíhá prostřednictvím platební karty. Není tak nutné hledat parkovací automat a lze platit odkudkoliv, takže je například možné si na dálku připlatit za další parkování, když se někde zdržíte. „V Praze ani žádné parkovací automaty v modrých zónách nenajdete. Historicky zde totiž mohli parkovat pouze rezidenti. Mnoho řidičů proto stále neví, že se v modrých zónách na omezenou dobu v řádu několika hodin zaparkovat dá. Je ale třeba mít chytrý telefon a využít mobilní platební systém,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil. „Firmy a živnostníci mohou k mobilním platbám za parkování navíc využívat námi poskytované tankovací karty Shell, EuroOil a CNG. Na konci měsíce dostanou jednu souhrnnou fakturu, díky čemuž odpadá nutnost shromažďovat od řidičů parkovací lístky a proplácet jim parkovné zaplacené z vlastních prostředků,“ dodává Damir Duraković.


Také si přečtěte:


 

Statistiky ukazují, že obliba mobilních plateb prudce roste. „Přes náš mobilní platební systém lze momentálně platit v Praze, Brně, Olomouci, Liberci, Příbrami a v Rychnově nad Kněžnou, ale současně též na více než 30 parkovištích za závorou, například v obchodních centrech. Aktuálně ji využívá zhruba 140 tisíc unikátních registračních značek,“ uvádí Marek Klíma, projektový manažer společnosti MPLA, která provozuje nejrozšířenější mobilní platební systém v Česku. „Za rok 2018 evidujeme celkem 1 292 147 transakcí. Přitom od letošního ledna do půlky dubna to bylo už 683 417 transakcí. V dubnu 2018 jsme denně zaznamenali zhruba 4 200 transakcí. Momentálně se pohybujeme kolem 10 tisíc transakcí denně,“ dodává Marek Klíma.

Od září loňského roku zavedlo rezidentní parkování také Brno a i zde lze pozorovat prudký nárůst mobilních plateb. Od listopadu 2018, kdy se nový systém parkování rozšířil z centra města na další tři oblasti, se podle údajů Magistrátu města Brna celkový počet plateb pohybuje okolo 90 tisíc měsíčně a z toho mobilní platby tvoří 16 %. „Od listopadu do května se podíl plateb z mobilní aplikace zvedl dvojnásobně a roste každý měsíc. V rámci mobilní aplikace narůstá rovněž využití tankovacích karet. V listopadu 2018 jich bylo zaznamenáno okolo 150 měsíčně, zatímco dnes již 400,“ sdělila Radka Matuszková, projektová manažerka rezidentního parkování v Brně. „V budoucnu plánujeme především zlepšení propagace mobilní aplikace, aby se ještě více rozšířila mezi uživatele. Je zřejmé, že oblíbenost plateb pomocí mobilu roste a uživatelé, kteří si jednou aplikaci odzkouší, se již k platbě pomocí parkovacího automatu nevrací. Plánujeme také další rozvoj aplikace, například vylepšení mapy nebo zařazení obsazenosti parkovacích domů,“ dodala Radka Matuszková.

Podíl plateb za návštěvnické parkování z parkovacích automatů a z mobilní aplikace

Parkování v Brně

Zdroj: Magistrát města Brna

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 4 krát

Články ze sekce: Spotřebitel