Zruší se daň z nabytí nemovitosti?

15.04.2020 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Plánujete si kupovat dům nebo byt? Pak zpozorněte. Daň z nabytí nemovitosti možná čeká mnoho změn. Čeho se budou týkat? A kdo a jak si polepší? A co to s sebou přinese?

Přehledně: Daň z nabytí nemovitosti je už více než rok zrušená. Jak dopadlo zrušení odpočtu úroků a prodloužení časového testu?

Kolik je daň z nabytí nemovitosti?

Daň z nabytí nemovitosti činí 4 % z kupní ceny. To znamená, že pokud si koupíme byt za 4 milióny Kč, státu budete muset za nákup odvést ještě dalších 160 000 Kč. Daň bylo navíc vždy nutné zaplatit do 3. kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém došlo ke vkladu vlastnického práva na katastr.

Daň z nabytí pak měla vlastní formulář a ten se musel podávat na příslušném finančním úřadě v obvodu, pod který spadá nemovitost, kterou jste zakoupili.

Kdo platí daň z nabytí nemovitosti?

Daň z nemovitosti platí kupující. Dříve, když ještě existovala daň z převodu, ji hradil prodávající. Přestože ji dnes však platí osoba, která si nemovitost koupila, se však může stát, že prodávající bude muset uhradit daň z prodeje nemovitosti, která spadá podle § 10 ZDP mezi ostatní příjmy a uvádí se v daňovém přiznání z příjmů fyzických osob. I v tomto případě však může být prodávající od daně osvobozen.

Kdy se nemusí platit daň nabytí z nemovitosti

Platit daň z nabytí nemovitosti nemusíte, pokud jste:

  • koupili novostavbu (byt nebo dům),
  • nemovitost zdědili, popř. ji nabyli darem,
  • uskutečnili převod družstevního podílu do osobního vlastnictví,
  • uskutečnili převod obchodního majetku,
  • atd.

Přestože se v těchto případech daň neplatí, vyjma darování či dědictví museli noví vlastníci podat daňové přiznání a udat v něm důvody, proč jsou od daně osvobozeni.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti a odpočtů úroků

Zdroj: Shutterstock

Zruší se daň z nabytí nemovitosti?

Ministerstvo financí předložilo návrh na zrušení této daně. Cílem má být podpora trhu s nemovitostmi, ale i zlepšení dostupnosti bydlení pro mladé páry a rodiny, které tato daň zatěžovala a znamenala pro ně statisícový výdaj navíc. Kupujícím tak zůstane více peněz. Společně s tím se zruší i příslušné formuláře, které měly sloužit k platbě této daně.

Zruší se daňové odpočty úroků z hypotéky?

Kdo splácí hypotéku, může si odečíst zaplacené úroky od základu daně, čímž si sníží daňovou povinnost. Od základu daně je možné odečíst až 300 000 Kč ročně, maximální daňová úspora je tak až 45 000 Kč.

Společně se zrušením daně z nabytí však dojde k tomu, že u všech nově uzavřených smluv nebude možné takové daňové odpočty uplatňovat.

Osoby, které však daň z nabytí nemovitosti již zaplatily anebo si pořídily takovou nemovitost, která byla od této daně osvobozena, však i nadále budou mít podle Ministerstva financí nárok odpočty zaplacených úroků v daňovém přiznání anebo ročním zúčtování daně uplatňovat. Pro tyto osoby se tedy nic nemění.

TIP: Jak na odpočet úroků z hypotéky v daních?

Od kdy se daň z nabytí nemovitosti nebude platit?

Platba daně z nabytí nemovitosti byla původně jen odložena. Odložení platilo i u vkladů na katastr z prosince 2019. Pokud by se zrušení daně mělo schválit, možnost neplatit by se pak vztahovala i na tyto případy. Pokud by navíc někdo daň již zaplatil, částku by si mohl nárokovat zpět.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 43 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ