Co se může stát, když budete v zimě jezdit na letních gumách?

16.11.2020 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Přezouváte gumy anebo to neřešíte a jezdíte po celý rok pouze s jedním typem? Přečtěte si, co vás může čekat, pokud v zimě s letními pneumatikami způsobíte autonehodu a jak vysokou můžete dostat pokutu.

Na přelomu října a listopadu většina řidičů vymění letní pneumatiky za zimní. Stále se však najdou motoristé, kteří projezdí celou zimu v letním obutí. V případě dopravní nehody je ovšem může potkat nemilé překvapení v podobě krácení náhrady škody pojišťovnou. Majitelé vozidel si musejí pohlídat i dostatečnou hloubku dezénu zimních pneumatik. Sjeté pneumatiky mohou být rovněž důvodem krácení pojistného plnění.

Proč přezouvat na zimní pneumatiky?

Kluzká vozovka, mlha, méně denního světla. S těmito a dalšími nepříznivými podmínkami se na podzim a v zimě musí popasovat řada českých řidičů. Ke snížení rizika dopravní nehody přitom mohou významnou měrou přispět samotní motoristé. Stačí například včas opatřit vozidlo zimními pneumatikami, které mají při nízkých teplotách mnohem lepší přilnavost k vozovce.

„Zimní pneumatiky jsou v Česku povinné od začátku listopadu do konce března, pokud je vozovka pokryta souvislou vrstvou sněhu, ledu nebo námrazou. Za každého počasí a bez ohledu na roční období je zimní obutí vždy povinné na silnicích označených dopravní značkou zimní výbava. Porušení této povinnosti se může v případě dopravní nehody pořádně prodražit. Pojišťovna, u níž má řidič sjednáno povinné ručení, totiž může v rámci takzvaného regresu požadovat náhradu částky, kterou vyplatila poškozenému,“ varuje Ladislav Gruber, analytik portálu Srovnejto.cz.

Krácení povinného ručení nebo havarijního pojištění

Pojišťovna ovšem musí prokázat, že došlo k porušení povinnosti mít na vozidle zimní obutí a že existovala přímá souvislost mezi porušením povinnosti a dopravní nehodou. V praxi může tato situace vypadat následovně: Vyjedete v zimě na zledovatělou silnici na letních pneumatikách, na křižovatce nedobrzdíte a nabouráte vozidlo stojící před vámi.

V tomto případě bude mít pojišťovna na regres nárok. Ladislav Gruber pro úplnost dodává: „Při jízdě na letních pneumatikách tam, kde je ze zákona povinnost používat zimní obutí, hrozí i krácení pojistného plnění z havarijního pojištění. O kolik je pojistné plnění nižší, nelze říct, protože pojišťovny posuzují tyto případy individuálně.Pokud by ale byla silnice suchá a neoznačená dopravní značkou zimní výbava, pojišťovna nárok na regres nemá.

Pokuta za jízdu bez zimních pneumatik a krácení plnění

Zdroj: Shutterstock

 

Jak je to s technickým stavem pneumatik?

Před zimní sezonou je rovněž potřeba zhodnotit celkový technický stav pneumatik. Problémem jsou především praskliny způsobené stářím či mechanickým poškozením a nadměrné opotřebení. Hloubka hlavních dezénových drážek nesmí být u zimní pneumatiky menší než čtyři milimetry.

„Pokud pneumatiky nemají požadovanou hloubku dezénu, není vozidlo způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. V případě dopravní nehody může pojišťovna opět krátit pojistné plnění,“ upozorňuje Ladislav Gruber. Řidiči si musejí dávat pozor i na použití správných rozměrů pneumatik. Pojišťovny totiž mohou krátit pojistné plnění i v případě využívání technicky či typově nevyhovujících pneumatik. K vyšší bezpečnosti v zimním provozu přispívají také funkční stěrače, správně seřízené a čisté světlomety či nemrznoucí směs v ostřikovačích.

Pokuta za jízdu bez zimních pneumatik

Jízda na letních gumách ve chvíli, kdy situace a stav vozovky vyžaduje zimní, je naštěstí pro mnoho řidičů dle webu pneumatiky.cz jen přestupek, což znamená, že se váš postih obejde bez bodového ohodnocení. Tak či tak vám hrozí pokuta na místě do 2 000 Kč, ve správním řízení 1 500 až 2 500 Kč.

Jiná situace však nastane ve chvíli, pokud policista zkontroluje hloubu dezénu a zjistí, že je menší než 1,6 mm. Výše pokuty se pak bude pohybovat v rozmezí od 5000 do 10 000 Kč. Zde se však problém neobejde bez správního řízení a 5 trestných bodů.

Ještě hůře to pak může dopadnout v případě, kdy by vaší vinou mělo dojít k bezprostřednímu ohrození provozu. Za něco takového vám mohou odebrat řidičský průkaz na 6 měsíců až 1 rok.

Zdroj: Srovnejto.cz

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 3 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ