Kolik odvedete na daních při tankování nafty, benzinu, CNG či LPG?

21.05.2021 | , Finance.cz
DANĚ


Spotřební daň u nafty byla snížena o 1 Kč za litr paliva. Jak se to projevilo v koncové ceně? Jaké je nyní zdanění nafty či benzinu? Jak je vysoká spotřební daň a DPH u ostatních paliv CNG a LPG?

Spotřební daň u nafty byla snížena o 1 Kč za litr, nicméně tuto změnu řidiči příliš nepocítí, proč? Jaké je nyní zdanění nafty a dalších pohonných hmot? Jak je vysoká spotřební daň a DPH?

Odráží v sobě spotřební daně hodnotu zničeného životního prostředí a dopad na lidské zdraví?

Spotřební daň a DPH u nafty a dalších pohonných hmot

Zdroj: Depositphotos

Rok 2021 přinesl snížení spotřební daně u nafty, jak se to projevilo v ceně?

1. leden 2021 přinesl mnoho daňových změn. Spotřební daň u nafty se snížila z 10,95 Kč za litr na 9,95 Kč za litr.

Snížení ceny nafty o 1 korunu za litr se ovšem projevilo pouze částečně, cena nafty v lednu klesla přibližně o 20 haléřů za litr. Nicméně následný růst cen ropy způsobil výrazné zdražování nafty i benzinu, které je tlumeno posilováním koruny vůči dolaru.

Snížení spotřební daně z nafty má dopad i na státní rozpočet. Příjmy státního rozpočtu se v tomto roce sníží kvůli snížení spotřební daně přibližně o 5 miliard korun. Nicméně se jedná o pomoc tuzemské dopravě, která má pomoci nejen v době koronaviru, ale i v konkurenčním boji se zahraničními dopravci.

Jak vysoké je zdanění nafty?

Zdanění nafty je poměrně vysoké a přesahuje polovinu ceny, protože vedle spotřební daně podléhá i dani z přidané hodnoty (DPH).

Při ceně nafty 28,50 Kč za litr odvedete na daních 14,90 Kč (9,95 Kč spotřební daně a 4,95 Kč na DPH), míra zdanění tedy bude 52,27 %.

Tip: To, kolik státu odvedete na daních za naftu, benzin, LPG či CNG si vypočítejte v naší nové kalkulačce zdanění pohonných hmot.

Jaké je zdanění u benzinu?

Spotřební daň za litr benzinu činí 12,84 Kč, dále se musí odvést DPH ve výši 21 %. Míra zdanění benzinu se pohybuje kolem 50 až 60 % z ceny benzínu.

Při cenně benzinu 30,50 Kč za litr odvedete na daních 18,13 Kč (12,84 Kč spotřební daně a 5,29 Kč na DPH), míra zdanění tedy činí 59,45 %.

V budoucnu se dá očekávat další růst spotřebních daních u pohonných hmot, protože se jedná o nepřímou daň, na kterou nejsou spotřebitelé až tak vnímaví. Navíc se jedná o trend ve většině zemí, protože nafta i benzin jsou brány jako "nečisté" zdroje energie a automobilový průmysl se pomalu upíná směrem k elektrické energii, kterou ovšem omezuje hlavně nízký dojezd a nedostatečná síť stanic.

Tip: Jak si pořídit elektronickou dálniční známku?

Jaké je zdanění u CNG a LPG?

Spotřební daně se v minulosti zvyšovaly u stlačeného zemního plynu (CNG) i zkapalněného ropného plynu (LPG), nicméně jejich sazby v roce 2021 zůstávají stejné jako v předešlém roce.

To znamená, že za metr krychlový stlačeného zemního plynu (CNG) odvedete na spotřební dani 2,80 Kč.

U ceny 18,50 Kč za metr krychlový CNG, odvedete na daních 6,01 Kč (2,80 Kč spotřební daně a 3,21 Kč na DPH), míra zdanění je tedy 32,49 %.

Tip: Zabije hon za emisemi auta na CNG?

Jaké je zdanění u LPG?

U zkapalněného ropného plynu (LGP) je spotřební daň nejnižší a činí 2,15 Kč za metr krychlový.

U ceny 14,00 Kč za metr krychlový, odvedete na daních 4,58 Kč (2,15 Kč spotřební daně a 2,43 Kč na DPH), míra zdanění je tedy 32,71 %.

Za CNG a LPG odvedete přibližně jednu třetinu ceny na daních.

Tip: Vše o nových elektronických dálničních známkách

Jaké je zdanění u elektřiny?

U elektřiny se žádné spotřební daně neplatí, ale platí se tzv. daň z elektřiny, která pro rok 2021 činí 28,30 Kč/MWh, tedy 0,0283 Kč za kilowatthodinu.

Kapacita baterií u elektromobilů je přibližně 50 až 150 kWh, tudíž za jedno nabíjení odvedou na dani z elektřiny kolem 1,5 Kč až 5 Kč.

Cena za jednu kWh se na dobíjecích stanicích pohybují kolem 5 Kč, spotřební daň a DPH činí 90 haléřů, míra zdanění za 1 kWh je tedy přibližně 18 %, což je přibližně 2x až 3x méně než u ostatních typů pohonných hmot.

Nicméně dojezd elektromobilů na jedno dobití je značně omezen a jedná se o jeden z hlavních omezujících faktorů v použití elektromobilů.

I tak je ovšem zdanění paliva elektromobilů, elektřiny, nejnižší a elektromobily začínají na českých silnicích přibývat.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 10 krát

Články ze sekce: DANĚ