Jak na výměnu řidičského průkazu online?

01.06.2021 | , Finance.cz
Spotřebitel


Jak vyřešit výměnu řidičského průkazu elektronicky? Od kdy jej můžete online vyměnit? Musíte mít datovou schránku? Lze tak vyřešit i ztrátu řidičského průkazu?

Od začátku června bude možné elektronicky vyřizovat výměnu řidičských průkazů. Konkrétně těch, kterým končí platnost. Podle ministerstev dopravy a vnitra jde o první takto významný doklad, u kterého dochází k podobné plošné digitalizaci žádostí. Nezbytná je datová schránka.

Kvůli pandemii koronaviru mohou řidiči cestovat i s propadlým řidičským průkazem. Platnost řidičských průkazů se automaticky prodlužuje o 10 měsíců pro doklady, kterým končí platnost od 1. září 2020 do 30. června 2021.

Zdroj: Shutterstock

Jak na výměnu řidičského průkazu elektronicky?

Výměna řidičského průkazu elektronicky je podmíněna tím, že máte založenu datovou schránku. Od ledna tohoto roku se můžete do portálu přihlásit i pomocí takzvané bankovní identity, kterou v současné době poskytuje 5 bankovních institucí.

Jestliže ano, tak se skrze vaši datovou schránku přihlásíte do Portálu občana, kde si ve složce "Podání" můžete zažádat o výměnu řidičského průkazu.

Zde si zkontrolujete předvyplněné osobní údaje včetně vaší fotografie a podpisu.

Pozor, všechny údaje musí odpovídat skutečnosti, rovněž i fotografie na řidičském průkazu musí být dostatečně aktuální a musíte z ní být snadno identifikovatelní.

Následně vyplníte obec s rozšířenou působností, kde odevzdáte starý a vyzvednete si nový řidičský průkaz. Můžete zvolit jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností, nemusíte se řídit místem vašeho trvalého bydliště.

Vyměnit řidičský průkaz můžete pouze tehdy, jestliže vašemu stávajícímu řidičskému průkazu končí platnost za méně než 90 dní nebo již nemáte platný řidičský průkaz.

Výměna řidičského průkazu trvá do 20 pracovních dní.

Pokud chcete být průběžně informováni o stavu vaší žádosti o vydání řidičského průkazu, například emailem nebo SMS, stačí si tuto možnost nastavit přímo ve formuláři, který budete v Portálu občana vyplňovat.

 

Kdy budete muset kvůli výměně řidičského průkazu navštívit úřad?

Jestliže chcete změnit některý z osobních údajů či jestliže jste řidičský průkaz ztratili, zničili nebo vám byl odcizen, tak si budete muset jít řidičský průkaz vyřídit na úřad.

Pokud chcete řidičský průkaz vyřídit expresně (do 5 pracovních dní, správní poplatek činí 700 Kč), tak vás rovněž návštěva úřadu nemine.

Na úřad budete muset jít také v tom případě, že došlo k pozbytí, odnětí či pozastavení vašeho řidičského oprávnění či vám byl váš řidičský průkaz zadržen.

Jestliže máte udělen zákaz řízení motorových vozidel, tak si o řidičský průkaz žádat nemůžete, a to ani online, ani fyzicky na úřadě.

Změnit údaje či vyřešit ztrátu řidičského průkazu online nejde kvůli tomu, že je s tím spojen správní poplatek. Do budoucna je ovšem počítáno rozšíření služby o tyto možnosti.

Noví řidiči si budou moci vyřídit svůj první řidičský průkaz online?

Bohužel, ne. Řidiči, kteří nově získali oprávnění v autoškole, si budou muset zajít na úřad zažádat o první řidičský průkaz osobně. Novi řidiči si budou moci vyřídit řidičský průkaz elektronicky přibližně na začátku roku 2023.

Řidičský průkaz si můžete vyměnit na kterémkoliv pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností (městském úřadu, magistrátu města).

S sebou si na úřad musíte vzít:

  • žádost o vydání ŘP – žádost obdržíte na pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností,
  • platný doklad totožnosti (občanský průkaz, pas),
  • řidičský průkaz, který podléhá povinné výměně.

Co se stane, když si řidičský průkaz nestihnu včas vyměnit?

Pokud nedodržíte termín stanovené lhůty pro výměnu řidičského průkazu, pozbude váš stávající řidičák platnost. Po uplynutí stanovené lhůty pro výměnu však tyto neplatné řidičské průkazy neopravňují k řízení motorových vozidel.

Jestliže řídíte s propadlým řidičským průkazem, tak se dopouštíte přestupku a může vám být udělena pokuta od 2 000 Kč do 2 500 Kč. O výměnu řidičáku můžete zažádat i po době uplynutí platnosti dokladu.

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 5 krát

Články ze sekce: Spotřebitel