Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?

14.04.2022 | , Finance.cz
Spotřebitel


Ceny plynu letí nahoru a staré kotle na tuhá paliva se musí vyměnit. Mnoho domácností jistě uvažuje o tepelném čerpadle, které je sice drahé, ale za to nejúspornější. Můžete na něj získat nějaké dotace?

Do září 2024 bude nutné vyměnit zdroje tepla, které nesplňují 3., 4. a 5. emisní třídu. Využívání zdrojů 1. a 2. emisní třídy bude pod pokutou až 50 000 Kč. Původně přitom platilo, že staré kotle musely být vyměněny do září 2022. Pro nás všechny je však situace s topením kvůli válce na Ukrajině nejistá a plyn tak přestává být hlavním favoritem. Topit čistě jen elektřinou je pro plno osob finanční sebevražda a tak uvažují o tepelném čerpadlu, na které lze získat dotace. Co byste o dotacích na čerpadlo měli vědět?

Kdo může dostat dotaci?

Program ze Státního fondu životního prostředí je určen domácnostem s nižšími příjmy, ale i všem ostatním. Podmínkou je, že žadatelem je vlastník nebo spoluvlastník bytového nebo rodinného domu.

U osob s nižšími příjmy je pak nutné splnit i finanční podmínky. Platí, že průměrný čistý příjem člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 Kč, což je 14 242 Kč měsíčně. Příjmy ostatních členů jsou průměrovány a u studentů do 26 let a nezletilých dětí se vychází z toho, že příjmy činí 0 Kč.

Příjmy tedy budete muset rozhodně dokládat. To ale neplatí pro domácnosti, které jsou tvořeny výhradně starobními důchodci anebo osobami invalidními ve 3. stupni anebo těmi, kteří pobírají doplatek na bydlení či jiné příspěvky. S těmi se v programu Domácnosti s nižšími příjmy počítá automaticky a není nutné nic dokládat.

Čtěte také: Do kdy vyměnit starý kotel a jak se to může dotknout komínu?

Dotace na tepelná čerpadlo do září 2022

Zdroj: Depositphotos

 

Na jaká tepelná čerpadla lze získat dotaci?

Dotaci lze získat na čerpadlo s elektrickým pohonem a s teplovodním systémem vytápění nebo na čerpadlo vzduch-vzduch s tím, že obě musí splňovat minimálně energetickou třídu A++. Dále lze ještě finance dostat na čerpadlo pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody připojené k fotovoltaickému systému.

Osoby s nižšími příjmy mají více možností. Dotace může být přiznána na elektrická i plynová čerpadla, která splňují minimálně energetickou třídy A+.

Žadatelé pak mohou vybírat ze seznamu výrobků a technologií, který připravil Státní fond životního prostředí České republiky.

Čtěte také: Jaký typ tepelného čerpadla použít ve vašem domě?

Jak vysoká je dotace?

Podporu je možné čerpat na instalace realizované od 1. ledna 2021. Celkově můžete v rámci kotlíkových dotací získat až 50 % ze skutečným výdajů. Nicméně existují zde limity, viz tabulka.

Typ čerpadla

Kolik můžete maximálně získat z dotace peněz

Rodinný dům

Bytový dům

Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění a přípravou teplé vody

 100 000 Kč

-

Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění bez přípravy teplé vody

80 000 Kč

30 000 Kč

Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody připojené k FV systému

140 000 Kč

-

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

60 000 Kč

18 000 Kč

Osoby s nižšími příjmy mohou na výměnu zdroje tepla celkově získat až 95 % ze skutečných nákladů. Na plynové nebo tepelné čerpadlo je u nich limit nastaven na 180 000 Kč s tím, že mají nárok na poskytnutí zálohy ve výši 60 % z dotace. Tu dostanou po předložení zálohové faktury, kterou vystaví dodavatel.

Čtěte také: Jak mít energie pod palcem aneb čím se vyplatí topit

Od kdy je možné o podporu žádat?

Příjem žádostí již dávno běží od října 2021. Osoby a domácnosti s nízkými příjmy mohou zažádat až od konce jara 2022. Nejpozději pak můžete podat žádost prozatím 1. září 2022, ale není vyloučeno, že se termín může prodloužit.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 59 krát