Výměna kotlů poběží v další vlně, dotace cílí na nízkopříjmové domácnosti

6. 4. 2023 09:24 | , Finance.cz
BYDLENÍ

V souvislosti s blížícím se zákazem provozu neekologických kotlů v domácnostech spouští Ministerstvo životního prostředí (MŽP) další vlnu takzvaných kotlíkových dotací. Stejně jako s Novou zelenou Light zacílí na nízkopříjmové domácnosti. Přes 1,7 miliardy korun se opět bude rozdělovat prostřednictvím krajů.

Od září 2024 začne platit zákaz vytápění starými zdroji na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň 3. emisní třídy. Původně se tak mělo stát už loni, termín se ale ukázal jako "šibeniční". V současné době je podle odhadů MŽP a Státního fondu životního prostředí potřeba vyměnit ještě zhruba 150 tisíc neekologických kotlů.

Ministerstvo životního prostředí vypisuje "kotlíkové dotace" už od roku 2015, v prvních třech vlnách bylo podle jeho údajů vyměněno 100 345 starých kotlů. Další necelé tři tisíce se mění ve vlně, která právě běží a zaměřuje se už na nízkopříjmové domácnosti. 

A stejně tomu bude s vlnou pátou, kterou MŽP vyhlásilo na začátku dubna 2023. Pokryje zhruba 15 tisíc výměn pro ty nejzranitelnější domácnosti, na které se současně vztahuje program Nová zelená úsporám Light zaměřený na výměnu oken nebo zateplení fasád. 

Zdroj: Depositphotos

Základními parametry pro žádost o kotlíkovou dotaci budou:

 • výměna kotle z I. nebo II. emisní třídy už proběhla nebo proběhne po 1. lednu 2021,
 • dotace pokryje maximálně 95 % výdajů na:
  • kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva, včetně akumulační nádrže (max. 130 000 Kč),
  • kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva (max. 130 000 Kč),
  • tepelné čerpadlo (max. 180 000 Kč),
 • žádá vlastník rodinného domu nebo trvale obývaného rekreačního objektu ohrožený energetickou chudobou, tedy:
  • žadatel i všichni členové domácnosti pobírají ke dni podání žádosti starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně NEBO
  • žadatel nebo některý z členů domácnosti v období od 1. 1. 2022 do doby podání žádosti o dotaci pobíral příspěvek na bydlení (není nutné, aby jej pobíral po celou dobu).

Zájemci mimo tuto skupinu mohou využít dotace na výměnu zdrojů z Nové zelené úsporám, která od září 2023 nově nabídne i příspěvek na výměnu starých plynových kotlů za tepelná čerpadla.

"Domácnosti si zajistí úspornější vytápění a zároveň se vyhnou pokutě, která by jim za provoz starých kotlů od září příštího roku hrozila,“ popsal cíle ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Podrobné instrukce vyhlásí kraje, které mají výzvy zveřejnit do konce června a žádosti začnou elektronicky přijímat postupně od letních prázdnin. „Některé kraje nám už avizovaly, že s příjmem žádostí nechtějí otálet a žádosti začnou přijímat během léta, aby domácnosti měly co nejvíce času na zrealizování výměny ještě před začátkem topné sezony,“ konstatoval ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.


Čtěte také: Jak OSVČ v režimu paušální daně dosáhnou na příspěvek na bydlení

Články ze sekce: BYDLENÍ