Zvýší se platy státních zaměstnanců od 1. září 2022? Jaké jsou návrhy?

22.07.2022 | , Finance.cz
DANĚ


Jak se vyvíjí debata mezi odbory a vládou o platech státních zaměstnanců? Jaké části státních zaměstnanců bude přidáno? Jaké jsou představy vlády a odborů?

Již čtvrté jednání mezi vládními lídry a odboráři nepřineslo žádný posun. Odboráři chtějí výraznější a dřívější růst, než na jaký chce přistoupit vláda, která se vedle vysokého schodku potýká ještě s inflací, a právě přidáním státním zaměstnancům by přitopila pod inflační i schodkový kotel.

Ve veřejném sektoru v prvním čtvrtletí 2022 pracovalo 712 100 lidí. 

Průměrný plat státních zaměstnanců činil lehce přes 40 352 Kč (meziročně vzrostl o 2 %). Vláda již růst platů u některých složek zaměstnanců oznámila.

Od září vzrostou platy o 10 % 3 skupinám státních zaměstnanců.

Vláda oznámila, že od 1. září 2022 vzrostou o 10 % platy nepedagogickým (například kuchařům či školníkům) a kulturním pracovníkům a úředníkům, kteří nespadají pod služební zákon.

Zvýšení platů o 10 % se má dotknout necelé poloviny státních zaměstnanců (přibližně 305 tisíc).

Zvýšení platů státních zaměstnanců od září přijde státní rozpočet na 2,2 miliardy korun.

Od 1. ledna vzrostou platy policistům a hasičům o 10 %

Od 1. ledna 2023 pak vzrostou platy pracovníkům v bezpečnostních složkách o 10 %.

Tip: Vypočítejte si čistou mzdu v naší mzdové kalkulačce

Jaký další růst platů státních zaměstnanců navrhuje vláda?

Ministr práce a sociálních věcí navrhoval, že od 1. ledna 2023 by dále měly vzrůst platy o 5 % zdravotníkům, pedagogickým pracovníkům a pracovníkům v sociálních službách.

Ovšem odbory požadují růst platů již od září, a to ve výši inflace.

Vládu kritizuje i opozice, která by platy zvýšila minimálně o 10 % (ANO), nebo by zvýšila slevu na dani na poplatníka či daňové zvýšení na dítě (SPD).

Tip: Valorizace důchodů v září 2022

Jaký růst platů navrhují odboráři?

Odboráři vládu napadají, že navzdory vysoké inflaci nepromítá růst cen do platů státních zaměstnanců a oddaluje růst platů až na leden pro více než polovinu státních zaměstnanců.

Vít Samek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), uvádí, že celková míra inflace tento rok přesáhne 18 % a ti státní zaměstnanci, kterým se plat nezvýší, ztratí přibližně pětinu své kupní síly.

Zdroj: Depositphotos

Odbory chtěly před jednáním navýšení platů o 15 %, respektive 7,6 % od července

Odboráři požadují navýšení platů od září, a to o 10 % pro lidi se zmrazeným platem a pro učitele a zdravotníky pevnou částku 700 až 1 000 Kč.

Před předchozím (červnovém) jednání s vládou požadovali odboráři přidání ve veřejném sektoru již od července, a to o 15 % pro pracovníky se zmrazeným výdělkem a o 7,6 % ostatním.

Dodejme, že od roku 2016 až do loňska platy státních zaměstnanců byly vyšší než v soukromém sektoru, což je nezdravý ekonomický ukazatel.

Průměrná mzda v soukromém sektoru byla v roce 2021 39 877 Kč, ve veřejném pak 44 782 Kč (včetně covidových odměn).

V soukromém sektoru byla mzda přibližně o 5000 Kč menší než ve veřejném sektoru.

Za rozdílem dle odborů stojí to, že ve státních a veřejných službách je vyšší podíl vysokoškoláků než v soukromém sektoru.

Kdy se má znovu sejít vláda s odboráři?

Odbory kvůli nedohodě s vládou hrozí protestními akcemi a stávkami. Hned 9 odborových svazů zůstává ve stávkové pohotovosti, další 4 odborové svazy je podporují.

Odbory a lídři koaličních stran by se měli znovu sejít na konci srpna.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 24 krát

Články ze sekce: DANĚ