Blíží se konec vládního zastropování cen energií. Jak ukončení podpory ovlivní spotřebitele?

25. 9. 2023 12:03 | , Finance.cz
BYDLENÍ

Od ledna 2024 by měl začít platit konec vládních stropů na ceny plynu a elektřiny. Jak ukončení státní podpory ovlivní domácnosti a firmy?

V současné době jsou maximální limity cen nastaveny na 6 050 Kč/MWh za elektřinu a 3 025 Kč/MWh za plyn. Přesah těchto částek je dodavateli uhrazen státem. S tím by však měl být od ledna konec.

Vláda se k tomuto kroku ukončení zastropování cen energií chtěla uchýlit dříve, avšak současná tendence v klesajících cenách ze energie vládu k dřívějšímu zakročení nepřiměla.

Díky klesajícím cenám energií tak ani stát nevydá na pomoc občanům s platbou energií původně zamýšlených 100 miliard korun.

Do nepříjemné situace se mohou dostat ti, kteří si ceny v energetické krizi zafixovali

V rámci narůstající tendence cen za energie v loňském roce se řada lidí uchýlila k cenové fixaci energií tak, aby v budoucnu neplatili ještě větší částky za energie. Avšak se současnou klesající tendencí cen za energie a ukončením státní podpory se takový krok nemusel vyplatit.

Vysoké ceny nad limity, tak budou muset splácet minimálně ještě 2 roky, pokud došlo k fixaci energií na 3 roky.

Jaký vliv bude mít ukončení vládního zastropování na spotřebitele?

Konec zastropování cen energií se nepříznivě dotkne některých domácností, ale také i firem.

Od příštího roku budou muset platit mnohem více za elektřinu a plyn. A to pro rodiny, které již teď mají problém ufinancovat jen například ostatní výdaje související s bydlením, může znamenat velký problém. Firmy mohou zvýšené náklady kompenzovat zvýšenými sazbami za své produkty a služby.

Ceny energií fixovat maximálně na rok

Společnost Yello, která v České republice působí jako alternativní dodavatel energií, radí spotřebitelům, kterým končí smlouva, fixovat ceny maximálně na rok, jelikož i v budoucnu lze počítat s neočekávanými výkyvy v cenách energií. Přesto se však neočekává, že by cenové výkyvy dosáhly tak výrazných skoků, jako tomu bylo v loňském roce.

To, zda je možné fixaci ukončit, komentoval ředitel společnosti Yello, Michal Kulig.

Je to možné. Běžně mají dodavatelé určené sankce za předčasné ukončení a ty mohou být různé. Proto je zapotřebí se informovat u svého dodavatele o přesné výši. Vzhledem k vysokým cenám může být kromě sankce vypočtena rovněž náhrada škody. “

Co doporučuje Michal Kulig těm spotřebitelům, kteří nemají sjednanou fixaci?

Pokud nemají fixaci a mohou smlouvu vypovědět, pak je vhodné to udělat nyní, aby dostali nabídky před topnou sezonou, kdy je spotřeba větší. Většina dodavatelů oznamuje i snížení ceny, doporučujeme se před výpovědí zeptat na aktuální nabídku a rovněž si dát pozor na rozdíl mezi sníženou zálohou a novou smluvní cenou.”

Zdroj: Společnost Yello


Čtěte také:

Kdy můžete začít žádat o dotace na zateplení v projektu „Oprav dům po babičce“?

Češi by mohli sdílet svou výrobu elektřiny s dalšími lidmi

Konec „trestů“ za podpojištění nemovitosti. Pojišťovny možná budou pojistné plnění počítat jinak

Zdroj: Shutterstock

Články ze sekce: BYDLENÍ