Cestovní náhrady u nafty se sníží, kdy a o kolik?

24. 5. 2023 15:11 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

Ceny pohonných hmot klesají, MPSV se po předchozím zvyšování cestovních náhrad rozhodlo, že se cestovní náhrady u nafty sníží. Kdy a o kolik budou náhrady nižší?

Ceny pohonných hmot soustavně klesají, na což Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) reagovalo návrhem vyhlášky o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad pro rok 2023.

Cestovní náhrady za naftu se sníží téměř o 10 Kč za litr

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje ve změně vyhlášky snížit průměrnou ceny nafty, kterou mohou uplatnit zaměstnanci na pracovní cestě, jestliže jeli naftovým vozidlem.

V současné době je cestovní náhrada ve výši 44,10 Kč za litr motorové nafty, dle návrhu vyhlášky by se průměrná cena měla snížit na 34,40 Kč.

Proč MPSV snižuje cestovní náhrady za naftu? Proč ne u benzinu?

Podle § 189 zákoníku práce je MPSV zmocněno v mimořádném termínu upravit vyhláškou sazbu základní náhrady za používání silničních motorových vozidel, stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot, jakmile se podle údajů Českého statistického úřadu některá z těchto cen ode dne účinnosti zákoníku práce nebo ode dne účinnosti poslední úpravy obsažené ve vyhlášce, zvýší nebo sníží alespoň o 20 %.

V dubnu 2023 k tomu skutečně došlo, dle ČSÚ průměrná cena 1 litru motorové nafty klesla na 34,40 Kč. Oproti účinnosti poslední vyhlášky šlo o snížení o 22 %, byla tedy naplněna litera zákona.

Kdy dojde ke změně cestovních náhrad?

Ke snížení cestovních náhrad by mohlo dojít již od 1. července 2023, protože účinnost změn se navrhuje první den kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení.

Nyní je návrh vyhlášky v připomínkovém řízení. 

Cestovní náhrady na další pohonné hmoty zůstávají stejné

Zbylé cestovní náhrady, u benzinu a elektřiny, zůstávají zatím beze změn:

  • 41,20 Kč u benzinu automobilového 95 oktanů
  • 45,20 Kč u benzinu automobilového 98 oktanů
  • 8,20 Kč za 1 kilowatthodinu elektřiny

Nicméně i ceny benzinu výrazně klesly a nadále klesají a mohly by překonat hranici 20% poklesu, na což by MPSV mohlo reagovat další úpravou vyhlášky.

Naposledy ke změně cestovních náhrad došlo v dubnu 2023, kdy se od 1. dubna 2023 tuzemské cestovní náhrady za využití elektromobilu zvýšily ze 6 Kč za 1 kilowatthodinu elektřiny na 8,20 Kč.

Tip: Kalkulačka cestovních náhrad

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY