Je libo kostru T-Rexe? Máte možnost, draží ji 18. dubna ve Švýcarsku

18. 3. 2023 09:02 | , Finance.cz
Spotřebitel

Ve Švýcarsku 18. dubna proběhne první dražba kostry nejslavnějšího dinosaura, Tyrannosaura rexe. Na kolik se zvedne cena této fosilie? Co na to říkají vědci?

Zkamenělá kostra Tyrannosaura rexe, která nese název Trinity, je dlouhá 11,6 metru a vysoká 3,9 metru. Jedná se o složeninu z kostí tří různých jedinců (Trinity v překladu znamená „trojice"), což může cenu snížit (hlavně z vědeckého hlediska). Přibližně polovina kostí je skutečně zkamenělých, druhá polovina je vytvořena pomocí replik.

Zdroj: Shutterstock

Nicméně se podle expertů jedná o velmi dobře zachované fosilie, které byly pečlivě restaurovány. Zkamenělé kosti tří tyrannosaurů se našly mezi lety 2008 a 2013 v amerických státech Montana a Wyoming.

Táto, kup mi dinosaura! Asi za 200 milionů korun

Osudem Trinity se nejspíše stane soukromá sbírka, protože i ta nejbohatší evropská muzea budou mít problém se zakoupením kostry. Její hodnota se odhaduje na 5 až 8 milionů švýcarských franků (122 až 195 milionů korun)

Navíc řada vědců napadá to, že se jedná o složeninu kostí více jedinců, navíc ze dvou odlišných nalezišť a doplněných replikou. Nicméně každá kost tyrannosaura je velmi důležitá, a proto by měly být podrobeny vědeckému zkoumání.

Pro The Times uvedl doktor Thomas Carr z Carthage College ve Wisconsinu: „Aukce Trinity je jen špičkou velmi ošklivého a rozlehlého ledovce, kde prohrává každý, kdo se zajímá o svět přírody, od školáků po vědce."

Tip: Čeští dinosauři dobývají Evropu. Kde české dinoparky expandují?

Kdysi byli nad krby tygři, nyní tyranosauři

Podle doktora Carra je nyní v soukromých sbírkách 74 koster druhu Tyrannosaurus rex, zatímco muzea jich uchovávají 59. Pouze instituce garantují, že ke kostem budou mít přístup odborníci i veřejnost.

Navíc dražby dinosauřích koster se těší zvyšující se oblibě na kterém vydělávají hledači fosilií i aukční domy. Mezi kupci se najdou sportovci, celebrity i movití podnikatelé.

Největší zájem je o nejznámější dinosaury, jimž vévodí právě Tyrannosaurus rex. V roce 2022 se prodala lebka nalezená v Jižní Dakotě za 6,1 milionu dolarů (tehdy 141 milionů Kč), jedna z největších a nejúplnějších koster druhu T. rexe s názvem Stan se v New Yorku vydražila za 31,8 milionu dolarů (tehdy 733 milionů Kč) v roce 2020.

Loni byla ovšem jedna aukce zrušena, když se v Hong Kongu měla dražit kostra Tyrannosaura rexe s názvem Shen. Nicméně jeden z největších znalců teropodních dinosaurů doktor Peter Larson uvedl, že fosilie vypadá jako jeden z nejznámějších T. rexů, Stan. Majitelé skutečně uznali, že doplnili fosilní kosti replikami kostí Stana a komentovali, že stejně tak je většina fosilních koster v aukcích je doplněna replikami. Aukce byla i přesto odložena, přičemž odhadovaná prodejní cena Shena byla mezi 15 a 25 miliony dolarů (335 až 560 milionů korun).

Štítky: