O mateřskou, otcovskou a další dávky půjde zažádat online

10. 5. 2024 13:43 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

O dávky nemocenského pojištění půjde zažádat online. Koho všeho se tato změna dotkne a co všechno se ještě změní?

V úterý byla na zasedání vlády schválena novela zákona o nemocenském pojištění, která zavede elektronickou komunikaci dalších dávek.

Elektronické žádosti budou jednodušší než ty papírové a celý proces se významně urychlí nejen pro pojištěnce, ale i pro územní sociálky. Doposud byla přitom plně elektrizovaná žádost pouze o klasické nemocenské.

Dozvíte se:

O jaké dávky půjde požádat elektronicky?

Elektronizace dávek se bude týkat peněžité pomoci v mateřství, ošetřovného, dlouhodobého ošetřovného, otcovské a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství.

Dobré je navíc vědět, že tato novela zákona ještě navíc současně navrhuje i zavedení nároku na ošetřovné u nemocensky pojištěných OSVČ.

Elektronické žádosti o dávky nemocenského pojištění

Zdroj: Depositphotos

Koho se dotkne elektronizace žádostí o nemocenské dávky?

Změny se dotknou nejen zaměstnanců, kteří vykonávají zaměstnání prostřednictvím klasické pracovní smlouvy, ale i osob pracujících na dohodu o pracovní činnosti a o provedení práce. To ale není všechno.

Podle ministra práce a sociálních věcí, Mariána Jurečky, se změna dále dotkne samozřejmě i zaměstnavatelů, ale i ošetřujících lékařů, školských zařízení, orgánů ochrany veřejného zdraví a orgánů nemocenského pojištění.

Na závěr ještě dodává, že zaměstnanci díky novele získají zároveň i přehled o stavu vyřizování všech zmíněných dávek.

Čtete také: Přiznání k dani z příjmů lze elektronicky podat bez postihu ještě dnes

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY