Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?

13.03.2019 | , Finance.cz
DANĚ


Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské? Podívejte se s námi, kdy budete mít nárok na náhradu mzdy a na nemocenské dávky.

Nárok na nemocenskou vzniká, pokud jste účastníkem nemocenského pojištění. Účastníkem se stanete jako zaměstnanci, ale při převýšení limitu i jako brigádnici. Nemocenské pojištění je pak součástí pojištění sociálního, přesněji z něj tvoří 2,3 %. Mezi dávky nemocenského pojištění kromě klasické nemocenské patří peněžitá pomoc v mateřství, otcovská a dlouhodobé ošetřovné.

Nárok na nemocenskou u DPČ

Dohoda o pracovní činnosti je v podstatě zaměstnání malého rozsahu, které musí mít stejně jako DPP písemnou dohodu. DPČ lze mít i u více než jednoho zaměstnavatele, ale podmínkou je, že pracovní doba nesmí přesáhnout 20 hodin týdně. Předčasně ukončit tento typ brigády je možné z obou stran, a to bez udání důvodu. Výpovědní doba bude pouze 15 dní.

Hraniční částka v minulém roce činila 2 500 Kč. V roce 2019 došlo u DPČ ke zvýšení limitu pro odvody daně z příjmu a sociálního a zdravotního pojištění na 3000 Kč. Pokud si tedy za měsíc vyděláte více než 2999 Kč, zaměstnavatel z vašeho příjmu začne odvádět zálohovou/srážkovou daň a sociální a zdravotní pojištění. V této chvíli budete i nemocensky pojištěni.

Kdy je u DPČ a DPP nárok na nemocenské dávky

Zdroj: Shutterstock

Nemocenské dávky a zálohová a srážková daň u DPP

Podložena písemnou dohodou, předčasná výpověď bez udání důvodu z obou stran, výpovědní lhůta trvající 15 dnů – to vše je stejné jako u DPČ. Rozdíl ale začíná v tom, kolik toho lze maximálně odpracovat. U jedné DPP je to 300 hodin ročně. Oproti DPČ je zde také jiná hranice pro odvod pojistného a daně. Ta končí na 10 000 Kč. Pokud tedy vyděláte 10 001 Kč a více, podléháte odvodům.

V případě DPP i DPČ také platí, že růžový formulář Prohlášení poplatníka pro slevu na dani můžete podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele anebo u jedné pracovní smlouvy. Se slevou na poplatníka vám bude ze mzdy strhávána zálohová daň, kterou si můžete v daňovém přiznání anebo ročním zúčtování daně snížit ještě dalšími odpočty. U smluv, kde nedošlo k podepsání prohlášení poplatníka, vám bude strhnuta daň srážková.

Jak na nemocenskou: náhrada mzdy a výše dávky

Když vás lékař shledá dočasně práceneschopným, obdržíte od něj tyto dokumenty:

  • Průkaz práceneschopného – tím se bude daná osoba prokazovat při dalších vyšetřeních, ale i při kontrole z OSSZ.
  • Hlášení zaměstnavateli o vzniku dočasné pracovní neschopnosti – to musíte odevzdat v zaměstnání pro uplatnění nároku na náhradu mzdy.
  • Žádost o nemocenské – zaměstnanec jej obdrží a předá zaměstnavateli, pokud bude neschopenka trvat déle než 14 dní. Zaměstnavatel jej společně s potvrzením o tom, že dočasná pracovní neschopnost (DPN) stále trvá, doručí příslušné OSSZ.

Jakmile lékař rozhodne o ukončení DPN, dostanete navíc ještě dokument Rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti, který opět dodáte zaměstnavateli.

Za první tři dny na neschopence nedostanete nic. Od 4. do 14. dne budete pobírat náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku. Od 15. dne začínáte čerpat nemocenské dávky. Redukovaný denní vyměřovací základ se liší podle toho, jak dlouho jste na DPN:

  • 15. – 30. den budete mít 60 %,
  • 31. – 60. den budete mít 66 %,
  • a od 61. dne budete mít 72 %.

Výše nemocenské se navíc ještě odvíjí od redukčních hranic. Ty vypadají takto:

I. redukční hranice

1 090 Kč

započítává se z 90 %

II. redukční hranice

1 090 – 1 635 Kč

započítává se z 60 %

III. redukční hranice

1 635 – 3 270 Kč

započítává se z 30 %

 

Má OSVČ nárok na nemocenskou?

I když je OSVČ plátcem sociálního pojištění, nárok na nemocenské dávky nemá. Sociální pojištění totiž v tomto případě neobsahuje i odvod na nemocenské. Ti podnikatelé, kteří nechtějí být nemocní zadarmo, si budou muset nemocenské platit zvlášť. Minimální platba pro rok 2019 činí 138 Kč měsíčně. Dále byl také měsíční vyměřovací základ stanoven na 6 000 Kč.


Čtěte také:Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 14 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.