Kalkulačka náhrady mzdy v roce 2019

V případě pracovní neschopnosti zaměstnanec obdrží v prvních 14 dnech náhradu mzdy. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel až od čtvrtého dne pracovní neschopnosti zaměstnanci, a to pouze za dny, které jsou jeho pracovními dny. Od 15. dne náleží zaměstnanci nemocenská.

Náhrada mzdy závisí na dosaženém průměrném výdělku zaměstnance v předcházejícím čtvrtletí na jednu odpracovanou hodinu. Průměrný výdělek se počítá stejně jako pro výpočet náhrady za dovolenou a bývá uveden na výplatní pásce. Náhrada mzdy přísluší ve výši 60 % průměrného výdělku. Pro účely stanovení náhrady mzdy nebo platu se zjištěný průměrný výdělek upraví obdobným způsobem jako pro výpočet nemocenského, s tím rozdílem, že redukční hranice pro účely nemocenského se vynásobí koeficientem 0,175 a poté zaokrouhlí na haléře směrem nahoru.


Upravené redukční hranice nemocenského pro výpočet náhrady mzdy jsou pro rok 2019 stanoveny následovně:
  • I. redukční hranice je 190,75 Kč (započítává se z 90 %)
  • II. redukční hranice je 286,13 Kč (od 190,75 Kč do 286,13 Kč se započítává z 60 %)
  • III. redukční hranice je 572,25 Kč (od 286,13 Kč do 572,25 Kč se započítává ze 30 %).
Kalkulačka náhrady mzdy vám při zadání průměrné hodinové mzdy vypočítá výši náhrady mzdy.

Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 dnů nemoci, ale pouze za pracovní dny a placené svátky při dočasné pracovní neschopnosti a náleží až od 4. pracovního dne, nejdéle od 25. neodpracované hodiny. U karantény se udává počet hodin bez karenční doby, tj. od prvního dne.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 8 krát


Související články:Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.