Krátce o autorovi Petr Gola

Petr Gola Petr Gola píše pro Finance.cz články srovnávající daňové, sociální i obecně vzato ekonomické podmínky ve státech OECD a EU. Působil jako účetní-ekonom a finanční controler, v současnosti se věnuje publikační činnosti. Vydal mimo jiné matematickou knihu "Cvičíme s matikou".

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Petr Gola

Přehled o příjmech a zálohy na sociálním pojištění za rok 2023

19. 3. 2024

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2023 je nutné vyplnit a odevzdat přehled o příjmech a výdajích pro okresní správu sociálního zabezpečení.

Spolupráce může manželům ušetřit na daních až 36 tisíc korun

18. 3. 2024

V případě, že jeden z manželů pomáhá druhému ve výkonu samostatné výdělečné činností, stane se pro daňové účely spolupracující osobou. Institut spolupracující osoby může přinést zajímavou daňovou úsporu. Podívejme se v praktických příkladech, kolik lze ušetřit na sociálním pojištění a dani z příjmů fyzických osob.

Na které dani zaplatí OSVČ za rok 2023 nejvíce?

15. 3. 2024

Sazby daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění se liší a záleží také na dalších okolnostech, takže v praxi odvede každý živnostník a podnikatel nejvyšší sumu na jiné z těchto tří daní. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

Kdy můžete vyplnit zjednodušené dvoustránkové daňové přiznání za rok 2023?

14. 3. 2024

Vyplnění dvoustránkového daňového přiznání je poměrně jednoduché, většina daňových poplatníků to zvládne sama. Daňoví poplatníci vyplňující dvoustránkové daňové přiznání navíc nevyplňují přehledy. Kteří občané mohou tedy splnit své daňové povinnosti za rok 2023 vyplněním zjednodušeného dvoustránkového daňového přiznání?

OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2023

13. 3. 2024

Na výpočet sociálního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti má vliv částka dosaženého hrubého zisku a jestli je vykonávána hlavní, nebo vedlejší samostatná výdělečná činnost. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může sociální pojištění za rok 2023 lišit.

Vliv nemoci na výpočet zdravotního pojištění OSVČ za rok 2023

12. 3. 2024

Delší pracovní neschopnost má v některých případech vliv na výpočet zdravotního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti za celý kalendářní rok. Podívejme se v praktických příkladech, které OSVČ zaplatí na zdravotní pojištěním nižší částku a kteří živnostníci a podnikatelé zaplatí stejnou částku jako v případě, že by nemocní nebyli.

Proč se může vdovský důchod lišit i o 15 tisíc? Záleží na životní situaci

11. 3. 2024

Měsíční částka vdovského důchodu závisí výhradně na průběhu pojištění zemřelého manžela. Kdy však náleží vdovský důchod pouze v poloviční výši? Proč se v praxi vdovské důchody výrazně liší? Podívejme se na praktické příklady.

Jedenáct důležitých daňových čísel za rok 2023

8. 3. 2024

Daňové přiznání za rok 2023 vyplňují nejenom osoby samostatně výdělečně činné, ale i někteří zaměstnanci, penzisté nebo studenti. Podívejme se na daňové povinnosti za rok 2023 optikou vybraných hlavních daňových čísel.

Který přivýdělek je pro zaměstnance daňově nejvýhodnější?

7. 3. 2024

Hodně zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání ještě přivydělává, ať už třeba na dohodu o provedení práce, zkrácený úvazek, nebo samostatnou výdělečnou činností. Porovnejme si zdanění jednotlivých druhů přivýdělku při měsíčním příjmu 10 000 Kč.

Příklady, kdy se změní částka přiznaného invalidního důchodu

7. 3. 2024

Přiznaná částka invalidního důchodu se může změnit – zvýšit i snížit. Podívejme se v praktických příkladech na přepočítání invalidního důchodu v jednotlivých situacích.

Devět mýtů o invalidních důchodech

6. 3. 2024

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Na čem závisí měsíční částka invalidního důchodu? Jaká pravidla platí pro pracující invalidní důchodce? Podívejme se na vybraných devět nepravd o invalidních důchodech.

Nečekané daňové přeplatky za rok 2023 v příkladech

5. 3. 2024

Nárok na daňový přeplatek může v praxi vzniknout i zaměstnancům, kteří během roku 2023 nezaplatili žádnou daň z příjmů, nebo zaměstnancům s nadstandardními příjmy či podnikajícím zaměstnancům. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.

Příklady, proč dobře placení víc tratí při odchodu do předčasného důchodu

4. 3. 2024

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením. Přestože se procento krácení neliší, někteří lidé si pohorší odchodem do předčasného důchodu více a jiní méně. Podívejme se na praktické příklady.

Pět důvodů, proč se evidovat u Úřadu práce i kvůli jednomu měsíci

1. 3. 2024

Skončili jste v zaměstnání a do nové práce máte nastupovat až za měsíc či dva? I v takových případech je vhodné se registrovat na Úřadu práce. V roce 2024 je to výrazně výhodnější zejména pro lidi, kteří obdrželi od zaměstnavatele odstupné.

Minimální zdravotní pojištění pro zaměstnance v roce 2024

29. 2. 2024

Zaměstnancům s nízkými mzdami se platba zdravotního pojištění v roce 2024 prodraží, neboť se zvyšuje minimální vyměřovací základ. Podívejme se v praktických příkladech, na koho se minimální vyměřovací základ vztahuje a jak se v takovém případě vypočítává zdravotní pojištění.

Devět nepravd o invalidních důchodech

29. 2. 2024

V Česku se vyplácejí invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Ohledně nároku na tyto dávky panují nejasnosti, podívejme se na vybraných devět z nich.

Jak se změní zdanění dohody o provedení práce od července 2024?

28. 2. 2024

Pracovat současně na více dohod o provedení práce bude od července 2024 méně výhodné, neboť v rámci konsolidačního balíčku došlo ke změně limitů pro odvod pojistného z dohod o provedení práce. Jaké tedy bude zdanění ve druhé polovině roku?

Jak zvyšuje důchod průměrná mzda vyšší o tisíc korun

28. 2. 2024

Při výpočtu starobního důchodu hrají roli rozhodné příjmy a získaná doba pojištění. Jak se liší starobní důchod, když je průměrná mzda za odpracované roky vyšší o 1000 Kč? Podívejme se na praktické výpočty.

Kdo neplatí daň z příjmů během roku, a přitom má nárok na daňový přeplatek

27. 2. 2024

Někteří zaměstnanci během roku 2023 nezaplatili nic na dani z příjmů fyzických osob, dokonce ještě v jednotlivých výplatách dostávali daňový bonus, a přitom po provedení ročního zúčtování daně obdrží daňový přeplatek. Jak je to možné? Podívejme se na praktický příklad.

Jak se zvýšilo zdravotní pojištění pro samoplátce v roce 2024

26. 2. 2024

Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí každý měsíc samy platit zdravotní pojištění. Měsíční platba pro rok 2024 se jim přitom zvyšuje.

Jak vypadá zdanění práce v roce 2024 podle výše mzdy

23. 2. 2024

Celkové zdanění práce odvedené v ČR je vyšší, než si většina zaměstnanců myslí, neboť do celkové daňové kvóty je nutné zahrnout i povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak se v roce 2024 liší mzdové náklady a čistá mzda u jednotlivých mezd?

Jak moc ovlivňuje přiznaný stupeň invalidity výši invalidního důchodu

22. 2. 2024

Měsíční částka invalidního důchodu prvního a druhého stupně je citelně nižší než invalidního důchodu třetího stupně. Vypočítejme si v praktických příkladech, jak moc ovlivňuje přiznaný stupeň invalidity výši invalidního důchodu.

Při vyšším důchodovém věku zvolí řada lidí předčasnou penzi. Proč budou tratit?

22. 2. 2024

Důchodový věk v Česku se postupně prodlužuje na 65 let a další zvýšení důchodového věku lze očekávat. Zvýšení řádného důchodového věku přitom reálně dovede řadu lidí k nižšímu měsíčnímu důchodu.

Vláda zvažuje omezení výchovného za děti. Jak by se to odrazilo v důchodech?

21. 2. 2024

V roce 2024 činí výchovné ke starobnímu důchodu na každé dítě 500 Kč. Materiály MPSV však počítají s omezením výchovného na první dvě děti. Z důvodu snížení výchovného bude nutné mít vyšší příjmy, aby byl důchod stejně vysoký. Vypočítejme si praktické finanční dopady.

Je výdělek na důchod bez omezení? Osm nepravd o důchodových příjmech

19. 2. 2024

Měsíční částka starobního důchodu závisí z velké části na dosahovaných příjmech před odchodem do důchodu. Ohledně důchodových příjmů však panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybraných osm omylů ohledně příjmů ovlivňujících výši starobního důchodu.

Odchod do předčasného důchodu v roce 2023 a vratka daně

16. 2. 2024

Od října 2023 jsou podmínky pro předčasné důchody značně přísnější, proto ještě před účinností změn odešlo hodně lidí do předčasného důchodu během letních prázdnin a září. Kteří předčasní důchodci obdrží daňovou vratku za rok 2023? Jak v takových případech postupovat? Podívejme se na praktické příklady.

Kdy potřebujete získat od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech?

15. 2. 2024

Důležitým daňovým tiskopisem je „Potvrzení o zdanitelných příjmech“, přičemž tento daňový doklad vystavují zaměstnavatelé svým zaměstnancům. K čemu tento doklad slouží? Jaké důležité údaje na tomto tiskopisu najdeme?

Jak vypořádat přeplatek a nedoplatek na zdravotním pojištění za rok 2023

14. 2. 2024

Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. Daň z příjmů může být za rok 2023 nulová, zdravotní pojištění nikoliv. Vždyť i za penzisty či studenty platí zdravotní pojištění stát. Jak je to s přeplatkem a nedoplatkem zdravotního pojištění za rok 2023?

O kolik zvýší váš starobní důchod mimořádný milionový příjem v jednom roce?

12. 2. 2024

Výše starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, tedy za velmi dlouhou dobu. Co se však stane s částkou starobního důchodu, pokud měl žadatel o důchod po celý život přibližně průměrnou mzdu a v posledním roce před odchodem do důchodu obdrží mimořádný milionový příjem? Podívejme se na praktické výpočty.

Daňové přiznání a sleva na studenta za rok 2023

9. 2. 2024

V daňovém přiznání za rok 2023 bude možné ještě uplatnit slevu na studenta, ke zrušení této daňové slevy dochází až pro kalendářní rok 2024. Kdy budou podávat daňové přiznání i studenti, kteří měli pouze příjmy ze zaměstnání?

Praktické příklady, kteří zaměstnanci obdrží daňový přeplatek

9. 2. 2024

Zaměstnanci, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání, požádají svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy zaměstnanec obdrží daňovou vratku za rok 2023 ve výši alespoň 7000 Kč.

Sleva na manželku nebo manžela pětkrát jinak

8. 2. 2024

Za kalendářní rok 2023 je možné v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku či manžela, pokud měli vlastní rozhodné příjmy do limitu. Daňový dopad však může být odlišný podle konkrétní životní situace, podívejme se na praktické příklady.

Za minimální mzdu se v roce 2023 nejlépe žilo v Německu

8. 2. 2024

Ve většině členských zemích Evropské unie je minimální mzda stanovena na národní úrovni legislativou. Rozdíly v hodinové minimální mzdě mezi jednotlivými zeměmi jsou značné, vždyť v Lucembursku je téměř šestinásobně vyšší než v Bulharsku. Při zohlednění cen zboží a služeb v jednotlivých zemích jsou však rozdíly výrazně nižší. Ve kterých evropských zemích se žije za minimální mzdu nejlépe?

Úprk do penze o den dřív může mít ve výpočtu důchodu hodnotu pětistovky

7. 2. 2024

Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Každý den je důležitý, vždyť odchod do penze byť o jeden den dříve může znamenat výrazně nižší řádný starobní i předčasný důchod. Podívejme se na praktické příklady.

Kdy si musí zaměstnanci sami vyplnit daňové přiznání za rok 2023?

5. 2. 2024

Vyplnění daňového přiznání není pouze povinností osob samostatně výdělečně činných, v praxi často podávají daňové přiznání i zaměstnanci. Podívejme se ve vybraných příkladech, kteří zaměstnanci budou muset vyplnit daňové přiznání za rok 2023.

Doba pojištění a důchod v 7 příkladech

5. 2. 2024

Důchodové nároky významným způsobem ovlivňuje získaná doba pojištění. Bez minimální doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán a každý ukončený rok pojištění zvyšuje měsíční důchod. Podívejme se v praktických příkladech na dobu pojištění důchodovou optikou.

Kdy vzniká penzistům nárok na daňový přeplatek v praktických příkladech

2. 2. 2024

Mnoho starobních důchodců má mimo státní důchod i další příjmy, ať už ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti, nebo z pasivních příjmů. Podívejme se v praktických příkladech, kdy jim vzniká nárok na daňový přeplatek za rok 2023.

Devět důvodů, pro které obdrží zaměstnanci daňovou vratku za rok 2023

2. 2. 2024

Během roku 2023 platili zaměstnanci zálohovou daň z příjmu, která však může být mnohdy značně vyšší než celková roční daňová povinnost. Následně vznikne nárok na daňový přeplatek. Podívejme se na devět vybraných příkladů, kdy mají zaměstnanci nárok na daňový přeplatek za rok 2023.

Devět nepravd o nemocenské

1. 2. 2024

Ohledně nároku na nemocenskou, která náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti, panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na devět vybraných omylů ohledně nemocenské.

Co vědět o ročním daňovém bonusu za rok 2023 a kolik můžete dostat

1. 2. 2024

Někteří zaměstnanci mají za celý rok 2023 nárok na vyšší daňový bonus, než kolik vyčerpali během roku formou měsíčních daňových bonusů. Jak vysoký daňový přeplatek je v těchto případech možné očekávat? Jaká pravidla platí pro čerpání ročního daňového bonusu?

Dělali jste v práci hodně přesčas? Podívejte se, jak se to projeví v důchodu

31. 1. 2024

Někteří lidé pracují v letech před odchodem do důchodu často přesčas. Mnohdy desítky hodin měsíčně. Jaký vliv má přesčasová práce na výši přiznaného důchodu?

Kdy je vdovský důchod vyšší než 20 tisíc korun?

29. 1. 2024

Měsíční částku vdovského důchodu neovlivňuje majetková ani příjmová situace vdovy, roli nehraje ani počet vychovávaných dětí, záleží pouze na průběhu pojištění zemřelého manžela. Podívejme se v praktických příkladech, kdy může být vdovský důchod 20 tisíc korun.

Na koho překvapivě čeká nízký důchod?

29. 1. 2024

Výše státního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, přičemž někteří občané se mylně domnívají, že budou mít alespoň průměrný důchod, ale pak je překvapí opak. Podívejme se na některé důvody.

Stát zvažuje prodloužení lhůty pro obnovu vdovských důchodů. Co to znamená?

26. 1. 2024

Podmínky pro výplatu vdovských a vdoveckých důchodů se během let zpřísňovaly. Ministerstvo práce a sociálních věcí však počítá v budoucnu s legislativní úpravou, která by prodloužila lhůtu pro obnovu vdovského důchodu. Co by to znamenalo?

Osm důvodů, proč bude nižší nabídka práce na DPP

25. 1. 2024

U dohod o provedení práce došlo od října 2023 k řadě změn, další vstoupí v účinnost od ledna, či července roku 2024. Zejména pro menší zaměstnavatele je nabízení práce na dohodu o provedení práce výrazně méně atraktivní, než tomu bylo v minulosti. Podívejme se na hlavní důvody.

Jak funguje a fungovalo zastropování důchodu v Česku?

24. 1. 2024

Měsíční částku starobního důchodu v Česku v roce 2024, stejně jako v předcházejících letech, ovlivňují příjmy pouze do limitu. Velmi nadstandardní příjmy již důchod nezvyšují. V minulosti tomu tak však nebylo.

O kolik musíte zvýšit příjmy, když chcete dostat předčasný důchod ve výši řádného

24. 1. 2024

Předčasný důchod je po zhoršení výpočtu od října 2023 značně nižší než řádný starobní důchod. V praktických příkladech si vypočítáme, o kolik musí být vyšší rozhodné příjmy, aby se předčasný důchod vyrovnal řádnému důchodu.

Bude mít někdo nárok na výhodnější výpočet předčasného důchodu?

22. 1. 2024

I po zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu od října 2023 počítají materiály Ministerstva práce a sociálních věcí s výhodnějším výpočtem předčasného důchodu pro některé žadatele. Jaké podmínky bude nutné splnit?

Jak ovlivní částku důchodu plánovaná vyšší redukce výdělku z aktivních let

19. 1. 2024

Základním příjmovým údajem pro výpočet starobního důchodu je osobní vyměřovací základ neboli průměrná mzda za odpracované roky. Při výpočtu starobního důchodu se však osobní vyměřovací základ nezapočítává plně, ale redukuje se. Plánované změny podle návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) však počítají s ještě vyšší redukcí. Jak moc by se snížil důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

Jak stoupá důchodový věk v zemích EU?

18. 1. 2024

Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) počítá s pozdějším odchodem do důchodu, než je aktuálně uvedeno v zákoně o důchodovém pojištění. Změny by se měly dotknout lidí narozených v roce 1966 a později. Kdy odcházejí do důchodu Evropané?