Krátce o autorovi Petr Gola

Petr Gola Petr Gola píše pro Finance.cz články srovnávající daňové, sociální i obecně vzato ekonomické podmínky ve státech OECD a EU. Působil jako účetní-ekonom a finanční controler, v současnosti se věnuje publikační činnosti. Vydal mimo jiné matematickou knihu "Cvičíme s matikou".

Články uživatele Petr Gola

Čekáte nízký zisk? Takové podnikání se vyplatí pouze při vedlejší činnosti

4. 7. 2025

Při nižším zisku se výkon hlavní samostatné výdělečné činnosti nevyplatí. Důvodem je nutnost platby sociálního a zdravotního pojištění alespoň z minimálního vyměřovacího základu, který se každoročně zvyšuje. Řešením je v takovém případě podnikání třeba při zkráceném úvazku.

Invalidní důchody prvního stupně se liší poměrně málo. Kdo prodělá nejvíc?

3. 7. 2025

V Česku jsou vypláceny tři druhy invalidního důchodu, přičemž zejména invalidní důchod prvního stupně je poměrně nízký a navíc se částka invalidního důchodu prvního stupně v závislosti na výši příjmu liší nejméně. Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně je velmi složité.

Zvýšit výdělek, nebo pracovat déle? Jaké cesty vedou k průměrnému důchodu

2. 7. 2025

Průměrný starobní důchod v prosinci loňského roku činil 20 680 Kč. Po lednové valorizaci tento průměrný důchod stoupl na 21 038 Kč. K průměrnému důchodu vedou různé cesty. Výši důchodu totiž ovlivňují nejenom příjmy, ale i doba pojištění. Při jakých důchodových variantách lze mít starobní důchod v této výši? Podívejme se na praktické příklady.

Kolik platí zaměstnanci na zdravotním pojištění? Někteří víc než jiní

1. 7. 2025

Sazba zdravotního pojištění placeného zaměstnancem je sice pouze jedna, přesto se v praxi výpočet zdravotního pojištění liší. Kdy zaměstnanci zdravotní pojištění neplatí a kdy mají efektivní sazbu vyšší než 4,5 %? Podívejme se na praktické příklady.

Máte peníze na nečekané výdaje? Češi si v EU stojí dobře

30. 6. 2025

V členských zemích Evropské unie stoupá počet domácností, které nemají peníze na případné vyšší neočekávané výdaje. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou však značné. Jak si stojíme v Česku? Ve kterých zemích má nejvíce lidé problémy finančně vyjít?

Každý sedmý zaměstnanec v EU má nízkou mzdu. Podle čeho se určuje?

27. 6. 2025

Mzda nedosahující ani dvou třetin mediánu mzdy v národní ekonomice se považuje za nízkou mzdu. V členských zemích Evropské unie pracuje za nízkou mzdu každý sedmý zaměstnanec. Nejvíce zaměstnanců pracuje za nízkou mzdu v Bulharsku, nejméně v Portugalsku.

Pozor na pojištění i důchod. Co si musejí ohlídat investoři s pasivními příjmy?

26. 6. 2025

Lidé s příjmy pouze z kapitálového majetku, z nájmu nebo ostatních zdanitelných příjmů nemají příjem, který by zakládal účast na sociálním pojištění. Co to v praxi znamená? Jaké daně musí investoři platit a jaké odvody se jim vyplatí platit dobrovolně?

Příjmové rozdíly mezi muži a ženami v soukromém sektoru jsou nejvyšší v Lotyšsku. A co Česko?

25. 6. 2025

V roce 2023 vydělávaly ženy v soukromém sektoru v osmi členských zemích Evropské unie, mezi které patří i Česko, méně o 15 a více procent než muži. Ve kterých zemích jsou příjmové rozdíly mezi muži a ženami nejnižší?

Padne hranice 50 tisíc? Jak během let stoupal maximální důchod

24. 6. 2025

Od roku 2015 se při výpočtu starobního důchodu uplatňují dvě redukční hranice a k částce osobního vyměřovacího základu nad druhou redukční hranici se nepřihlíží. Nepřímo je tak stanovena i maximální částka starobního důchodu. Jak stoupal maximální důchod v letech 2015 až 2025?

Kolik si připlatí bohatí? Zdanění vysokých příjmů v posledních letech stouplo

23. 6. 2025

Přestože jsou daňové podmínky pro lidi s vysokými příjmy v Česku při mezinárodním srovnání příznivé, tak v posledních letech došlo k několika změnám, které na ně mají negativní vliv. Podívejme se na ně.

Platili málo, ale dlouho. Kdo má důchod o tisícovku vyšší než mzdu?

20. 6. 2025

Odchodem do starobního důchodu naprosté většině občanů klesá životní úroveň. Někteří lidé si však odchodem do řádného starobního důchodu finančně dokonce polepší. Základní podmínkou je získání vysoké doby pojištění. Podívejme se na praktické výpočty.

Předdůchod je pro OSVČ důležitější než pro zaměstnance. Na předčasnou penzi dosáhnou stěží

19. 6. 2025

Živnostníci a podnikatelé mají většinou měsíční důchod výrazně nižší než zaměstnanci. Odchod do předčasného důchodu si proto zpravidla nemohou vůbec dovolit. Možnost čerpání předdůchodu je tak pro OSVČ důležitější než pro zaměstnance.

Pracující důchodci výrazně ušetří na zdravotním pojištění. Kdy nemusejí platit vůbec?

18. 6. 2025

Řada starobních penzistů má kromě státního důchodu ještě další pravidelný příjem. Kdy odvádí z tohoto dalšího příjmu zdravotní pojištění? Jaké odlišnosti platí pro starobní důchodce? Podívejme se na praktické příklady.

Vyšší platby vám k lepší péči nepomohou. Deset nepravd o zdravotním pojištění

17. 6. 2025

Zdravotní pojištění stojí trochu neprávem ve stínu daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění, přitom každý občan musí mít vyřešen svůj pojistný vztah u své zdravotní pojišťovny. Podívejme se na vybrané omyly ohledně zdravotního pojištění.

Mladý může dostat víc než starší. Zajímavosti o výpočtu invalidního důchodu

16. 6. 2025

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky a přiznaná částka invalidního důchodu odpovídá konkrétnímu průběhu pojištění. Co je dobré vědět o výpočtu invalidního důchodu?  

Nejen trvalé krácení. Co všechno ovlivní přiznání předčasného důchodu?

13. 6. 2025

Při odchodu do předčasného důchodu je přiznaný měsíční důchod pochopitelně nižší, krácení závisí na termínu předčasnosti. To však není vše. Jaká další úskalí přináší volba předčasného důchodu oproti odchodu do řádného důchodu?

Pouze každá desátá žena vydělává v Německu více než její partner. Proč?

12. 6. 2025

Do rozpočtu německých domácností přispívají zpravidla více muži než ženy. Německo patří mezi členské země Evropské unie s nejvýraznějšími mzdovými rozdíly mezi muži a ženami. Současně však v Německu většina žen s dětmi pracuje na zkrácený úvazek.

Kdy musejí penzisté platit daň z příjmu a proč se týká jen někoho

11. 6. 2025

Většina starobních důchodců nemá žádné daňové starosti. Kdy však musí starobní důchodci platit daň z příjmu? Jak se vypočítává daň z příjmů z přivýdělku ve starobním důchodu? Proč vysoké platby na dani z příjmu nejsou překážkou pobírání předčasného důchodu?

Na plné uznání zapomeňte. Jak se počítá evidence na Úřadu práce pro důchod?

10. 6. 2025

Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Čím vyšší rozhodné příjmy a čím vyšší získaná doba pojištění, tím je měsíční částka starobního důchodu vyšší. Jaký vliv na výši důchodu má evidence na úřadu práce?

Poprali jste se a způsobili někomu zranění? Kdo musí platit zdravotní pojišťovně regresní náhrady

9. 6. 2025

Zdravotní pojišťovny mají právo na úhradu nákladů spojených s čerpáním zdravotní péče, pokud dojde k jejich vynaložení v důsledku protiprávního jednání. Lékařská péče není rozhodně levná, rvačka se může pěkně prodražit.

Všichni platí státu stejně? Ale kdepak. Od jaké mzdy začíná zdanění práce klesat

6. 6. 2025

Celkové zdanění práce zaměstnanců s velmi vysokou roční hrubou mzdou je v Česku nižší než zaměstnanců „pouze“ s nadprůměrnou mzdou. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.

Nejlépe s minimální mzdou vyžijí zaměstnanci v Lucembursku. Jak si stojí Češi?

5. 6. 2025

Minimální mzda je legislativou zavedena nejenom ve většině členských zemí Evropské unie, ale i např. v USA, v Kanadě, v Japonsku, v Austrálii nebo v Brazílii. Ve kterých zemích se žije při zohlednění rozdílných cen zboží a služeb za minimální mzdu nejlépe?

Líp už bylo? Deset důchodových změn k horšímu z posledních let

4. 6. 2025

Podmínky pro výpočet řádného i předčasného důchodu se během posledních let změnily. Podívejme se na vybrané negativní změny, které zpřísňují podmínky pro přiznání důchodu nebo zhoršují jeho výpočet.

O kolik vám zkrátí důchod každý další interval předčasnosti? Počítejte s námi

3. 6. 2025

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením penze právě z důvodu dřívějšího odchodu. Krácení za přitom provádí za každých započatých 90 kalendářních dní. Jak se měsíční důchod snižuje kvůli dalšímu intervalu předčasnosti? Jak se liší finanční ztráta v závislosti na dosahovaném příjmu? Podívejme se na praktické příklady.

Tohle může vážně ohrozit váš důchod. Proč jsou mezery v pojištění problém?

2. 6. 2025

Každé sociálně nepojištěné období má negativní důchodové následky. V nejhorším případě není starobní důchod vůbec přiznán, v lepším případě je důchod zbytečně nízký. S ohledem na důchodové nároky je vhodné mít vždy vyřešeno pojistné období, i třeba za cenu minimální mzdy.

K práci ještě vedlejšák a do důchodu o to dříve? Takhle to nefunguje

30. 5. 2025

Někteří zaměstnanci si přivydělávají výkonem samostatné výdělečné činnosti. Mají tedy současně dva příjmy. Jeden ze zaměstnání a druhý z podnikání. Jak však příjem z podnikání ovlivní výši státního důchodu?

Krácený stejný jako řádný? O kolik musíte mít vyšší příjmy kvůli předčasnému důchodu

29. 5. 2025

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvale nižším důchodem. Někteří lidé mají předčasný důchod i přes krácení stejně vysoký jako jiní žadatelé o důchod řádný starobní důchod, musí však mít značně vyšší příjmy v produktivním věku. O kolik, to si spočítáme v praktických příkladech.

Pamatujte na nemoc. Kdy ani s vysokým příjmem nedostanete nemocenskou?

28. 5. 2025

Pouze při splnění zákonných podmínek lze dostávat na účet nemocenskou. Podívejme se několik vybraných příkladů, kdy ani vysoké příjmy nestačí k přiznání nemocenské během nemoci.

Podnikáte při zaměstnání? Pozor na pokutu za pozdní podání přehledu o příjmech

27. 5. 2025

Za neodevzdání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně v zákonném termínu hrozí poměrně vysoká pokuta. Co je dobré vědět a jak se postihu vyhnout?

Prací ne, změnou zdravotního stavu ano. Kdy se změní částka invalidního důchodu?

26. 5. 2025

V Česku se vyplácejí tři druhy invalidních důchodů: prvního, druhého a třetího stupně. Během pobírání invalidního důchodu může dojít ke změně jeho výše. Kdy a za jakých podmínek? Podívejme se na praktické výpočty.

V pěti zemích EU je minimální hodinová mzda přes 12 eur. Jak si stojí Česko?

23. 5. 2025

Ve většině členských zemích Evropské unie je legislativou zavedena minimální mzda. V Lucembursku, v Nizozemí, v Irsku, v Německu a v Belgii je v roce 2025 hodinová minimální mzda vyšší než 12 eur. Jak si stojí při v mezinárodním srovnání Česko? Ve kterých zemích je hodinová minimální mzda nejnižší?

Zkrácený úvazek vám pomůže s důchodem, ale možná si připlatíte. Co ještě potřebujete vědět?

22. 5. 2025

Pro některé zaměstnance je práce na zkrácený úvazek možností, jak skloubit kariéru s osobním životem. Jak je to však se zdaněním zkráceného úvazku? Jak ovlivňuje zkrácený úvazek výpočet nemocenských dávek nebo státního důchodu?

Může se předdůchodce stát předčasným důchodcem? Deset výhod předdůchodu

22. 5. 2025

Jednou z možností, jak přestat dříve pracovat, a přitom se vyhnout odchodu do trvale kráceného předčasného důchodu, je čerpání předdůchodu. Jaké má výhody? A jaké jsou naopak nevýhody odchodu do předddůchodu?

Pracující důchodci i podnikaví studenti. Pro koho je zdravotní pojištění nejvyšší daní?

21. 5. 2025

Většina pracujících platí nejvíce na dani z příjmu nebo sociálním pojištění. Zdravotní pojištění stojí mnohdy stranou, přesto je pro některé občany nejvyšší daňovou položkou. Podívejme se na pět vybraných příkladů, kdy je zdravotní pojištění nejvyšší z přímých daní.

Jak zamává s vaším důchodem milion k platu na rozloučenou? Budete se divit

20. 5. 2025

Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Jak ji ovlivní mimořádný milionový příjem v posledním roce před odchodem do penze? Myslíte, že to bude alespoň o 3 000 Kč? Tak to si myslíte špatně. Podívejme se na praktické výpočty.

Nízká mzda v Německu? Méně než 13,79 eura za hodinu

19. 5. 2025

Nízkou mzdu v Německu pobírají zaměstnanci, jejichž hrubá hodinová mzda nedosahuje dvou třetin mediánu mzdy. Během posledních deseti let přitom poklesl počet zaměstnanců pracujících za nízkou mzdu o 1,3 milionu. Jedním z důvodů bylo i poměrně značné zvyšování minimální mzdy v posledních letech.

V těchto zemích OECD rostly od roku 2015 mzdy nejrychleji. Patří mezi ně i Česko?

16. 5. 2025

Za celý rok 2023 dosahovala průměrná roční hrubá mzda hned v devatenácti členských zemích OECD více než milionu korun, nižší roční mzda než v Česku byla v devíti členských zemích OECD. Česko patří mezi desítku členských zemí OECD, kde se průměrná mzda od roku 2015 v nominální hodnotě zvýšila nejvíce. Jak vysoké jsou mzdy v členských zemích OECD?

Zdanění nízkých a vysokých mezd se ve světě výrazně liší. Jak si vede ČR?

14. 5. 2025

Celkové zdanění práce v Česku se u podprůměrné a nadprůměrné mzdy příliš neliší. U podprůměrné mzdy dosahuje 38 % a u nadprůměrné mzdy 42 %. Jak vysoké je zdanění práce v ostatních členských zemích OECD?

Ještě nedávno stačilo 25 let práce. Co byste měli vědět o době pojištění na důchod?

13. 5. 2025

Bez získání minimální doby pojištění nemůže být přiznán starobní ani invalidní důchod. Každý rok pojištění následně významně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Doba pojištění je tedy velmi důležitý důchodový ukazatel.

Kdy vzniká samoplátcům dluh na zdravotním pojištění? Pozor na maličkosti

13. 5. 2025

Osoby samostatně výdělečně činné i osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění. Podívejme se na deset vybraných příkladů, kdy vzniká samoplátcům dluh na zdravotním pojištění.

Další kratší úvazek, nebo radši sám na sebe? Jak se liší zdanění z přivýdělku k hlavnímu zaměstnání

12. 5. 2025

Druhý vlastní příjem je pro některé zaměstnance nutností, pro jiné šancí na zvýšení životní úrovně nebo nastartování zajímavější kariéry. Výhodou drobného přivýdělku je nižší zdanění. V některých případech je však zdanění naopak vyšší. Podívejme se na praktické příklady.

Nechcete platit sociální pojištění? Tady jsou ideální příjmy, ale pozor na důchod

9. 5. 2025

Hodně zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných odvádí nejvíce ze všech přímých daní na sociálním pojištění. Přesto jsou však příjmy, ze kterých se sociální pojištění vůbec neplatí. Podívejme se na ně.

S kvalitou života jsou v EU nejvíce spokojení Finové, jak si stojíme v Česku?

7. 5. 2025

Spokojenost občanů s kvalitou života ovlivňuje několik faktorů, zejména však finanční a rodinná situace či dosažené vzdělání. Podle studie Eurostatu se spokojenost občanů Evropské unie s kvalitou života na stupnici 0 až 10 pohybuje od 5,9 v Bulharsku po 7,8 ve Finsku. Ve kterých zemích EU je kvalita života nižší než v Česku?

Díky slevám ušetří tisíce. Jak vysoké daně platí podnikající starobní důchodci?

6. 5. 2025

Za rok 2025 zaplatí podnikající starobní důchodci nižší daně než za rok 2024. I podnikající starobní důchodci mají totiž nárok na slevu na sociálním pojištění. Jak vysoké daně platí podnikající starobní důchodci?

Proč lidem s průměrnými příjmy zvýšila v minulosti tisícovka navíc důchod víc než dnes?

5. 5. 2025

Měsíční částka starobního důchodu závisí na průměrné důchodové mzdě a získané době pojištění. Vypočítejme si v praktických příkladech, jak stoupne starobní důchod, když je průměrná důchodová mzda vyšší o tisícikorunu. Proč lidem s průměrnými příjmy zvýšila v minulosti tisícovka navíc důchod více, než je tomu v současnosti?

Co mají společného dohodář, důchodce a topmanažer? Výjimky při výpočtu sociálního pojištění

2. 5. 2025

Hodně zaměstnanců a podnikatelů platí nejvíce z přímých daní na sociálním pojištění. Ve většině případů je výpočet pojistného stejný. V některých případech je však výpočet zvýhodněn a platby na sociálním pojištění jsou nižší. Podívejme se na vybrané příklady.

Dohody do limitu, ale i dary. Deset příjmů, které mohou mít předčasní důchodci

30. 4. 2025

Výdělečná činnost předčasných důchodců je až do dosažení řádného důchodového věku omezena. Navíc nemohou předčasní důchodci pobírat ani nemocenskou, invalidní důchod nebo podporu v nezaměstnanosti. Jaké příjmy mohou tedy předčasní důchodci mít? Podívejme se na vybraných deset příkladů.

Už se vidíte v penzi? Sedm důvodů, proč si dobře rozmyslet předčasný důchod

29. 4. 2025

Načasování odchodu do starobního důchodu je velmi individuální záležitostí. Pro každého žadatele o starobní důchod může být nejlepším řešením jiný termín. Do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve tři roky před dosažením řádného důchodového věku. Ve kterých případech je vhodné odchod do případného předčasného důchodu obzvláště pečlivě zvážit?

Přesluhování v důchodovém věku se příliš nevyplatilo, sleva na pojistném to zlepšila

28. 4. 2025

Důchodová reforma zavedla příznivou daňovou novinku pro pracující důchodce, kteří mají nárok na slevu na důchodovém pojištění ve výši 6,5 %. Vyšší sleva na pojistném je finančně mnohem atraktivnější, než bylo dřívější přesluhování a "práce na procenta".

Příjmy nejsou všechno. Kdy budete mít nižší důchod i s vysokým výdělkem?

25. 4. 2025

Při výpočtu všech státních důchodů hrají dosahované příjmy velmi důležitou roli. Měsíční částka důchodů však závisí i na jiných parametrech. V praxi je tak možné mít i při vyšších příjmech nižší důchod než žadatelé o důchod s nižšími příjmy, podívejme se na praktické výpočty.