Krátce o autorovi Petr Gola

Petr Gola Petr Gola píše pro Finance.cz články srovnávající daňové, sociální i obecně vzato ekonomické podmínky ve státech OECD a EU. Působil jako účetní-ekonom a finanční controler, v současnosti se věnuje publikační činnosti. Vydal mimo jiné matematickou knihu "Cvičíme s matikou".

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Petr Gola

OBZP a zdravotní pojištění v 7 bodech

1. 12. 2021

Někteří občané jsou v registru své zdravotní pojišťovny vedeni jako OBZP. Co by měly OBZP vědět o platbě zdravotního pojištění? Kdo je nejčastěji osobou bez zdanitelných příjmů? Jak vysoké zdravotní pojištění budou platit v roce 2022?

Kdo by ušetřil na společném zdanění manželů?

30. 11. 2021

Za roky 2005, 2006 a 2007 bylo možné v Česku podat společné zdanění manželů. Jak se v takovém případě vypočítávala daň z příjmu fyzických osob? Podívejme se v praktických příkladech, komu by společné zdanění přineslo daňovou úsporu za rok 2021?

Kdo zaplatí v roce 2022 více na zdravotním pojištění v příkladech

29. 11. 2021

Sazby zdravotního pojištění se pro příští rok nemění, přesto někteří občané zaplatí na zdravotním pojištění každý měsíc více. Podívejme se na praktické příklady.

7 daňových čísel pro výdělečné penzisty

25. 11. 2021

Mnozí penzisté mají ke svému důchodu další příjmy. V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy ze zaměstnání či podnikání. Podívejme se na vybraných 7 důležitých daňově čísel.

Co dělat, než odejdete do předčasného důchodu?

24. 11. 2021

Volba předčasného důchodu by neměla být unáhleným rozhodnutím, ale naopak promyšleným krokem. Podívejme se na vybrané otázky, na které by si měl každý žadatel o předčasný důchod odpovědět.

Samoplátci a zdravotní pojištění v roce 2021 a 2022

23. 11. 2021

Za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění zaměstnavatel, za státní pojištěnce ho platí stát. Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si však musí zdravotní pojištění platit měsíčně samy. Kdo bude platit příští rok více na zdravotním pojištění?

Kdo zaplatí příští rok více na sociálním pojištění?

22. 11. 2021

Pro rok 2022 se nemění sazby sociálního pojištění, přesto zaplatí někteří živnostníci i zaměstnanci více na sociálním pojištění. Kdo sáhne při platbě sociálního pojištění hlouběji do kapsy?

Co je dobré vědět o základní daňové slevě?

19. 11. 2021

Základní daňová sleva na poplatníka činí 27 840 Kč, měsíčně tedy 2 320 Kč. Kdo má na tuto daňovou slevu nárok? Jak snižuje daňovou povinnost?

Zaměstnání v důchodu v příkladech

18. 11. 2021

Ohledně zaměstnání v penzi panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybrané příklady, za jakých legislativních a daňových podmínek je možné v důchodu pracovat.

Miliónové příjmy a minimální zdravotní pojištění

18. 11. 2021

Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, ostatní pojištěnci odvádí každý měsíc zdravotní pojištění. Kdo platí vzhledem ke svým příjmům nejméně na zdravotním pojištění?

Důchodové chyby v praktických příkladech

16. 11. 2021

Dodržováním několika pravidel maximalizují žadatelé o státní důchod měsíční penzi, stejně tak příjem pobíraný během důchodu. Na co si dát pozor? Podívejme se na praktické příklady.

Práce od roku 1991 za minimální mzdu a vliv na výši důchodu

16. 11. 2021

Minimální mzda je legislativou stanovena od roku 1991. Jak vysoký důchod by měl v roce 2022 občan pracující po celou dobu za minimální mzdu? Ve kterém roce byla kupní síla minimální mzdy nejvyšší? 

Mýty ohledně invalidních důchodů

15. 11. 2021

Ohledně výpočtu invalidního důchodu nebo práce invalidních důchodců panují v praxi nejasnosti a omyly. Za jakých podmínek může invalidní důchodce pracovat? Kdy může být invalidní důchod odebrán?

Výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti v příkladech

11. 11. 2021

Zaměstnanci, penzisté nebo studenti přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Jaký to má vliv na výpočet daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění?

Důchodový věk v příkladech

11. 11. 2021

Dosažení určitého věku hraje v české důchodové legislativě důležitou roli. Za jakých podmínek je možné pokračovat v práci při dosažení důchodového věku? Kdy lze odejít do předčasného důchodu? Jak se liší výpočet invalidního důchodu dle věku?

OECD: Nejvyšší daně jsou ve Francii a Belgii

10. 11. 2021

Míra zdanění v členských zemích OECD se značně liší. V evropských zemích je výrazně vyšší než v mimoevropských, hlavním důvodem je vysoké pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak vysoké je souhrnné zdanění v zemích OECD?

10 důležitých „důchodových“ čísel pro rok 2021

9. 11. 2021

Výpočet důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Co je dobré vědět o výpočtu důchodu v roce 2021 či přivýdělku v penzi? Podívejme se na vybraných 10 důležitých čísel ovlivňujících výši státního důchodu a pracovní podmínky penzistů.

S čím počítat při odchodu do důchodu v prosinci?

9. 11. 2021

Dle jakých pravidel se bude počítat starobní důchod při odchodu do penze v prosinci letošního roku? Podívejme se na osm hlavních bodů takového rozhodnutí.

Výpočet důchodu v roce 2022 v 7 bodech

5. 11. 2021

Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Za jakých podmínek se bude příští rok odcházet do důchodu? Kdo nemá na starobní důchod nárok?

Daně: Kdo platí nejvíce na zdravotním pojištění v příkladech

4. 11. 2021

Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění, přesto někteří občané zaplatí nejvíce během roku právě na zdravotním pojištění. Podívejme se na několik vybraných příkladů.

Kdo zaplatí v roce 2022 více na sociálním pojištění?

1. 11. 2021

V příštím roce zaplatí někteří občané na sociálním pojištění více než v letošním roce. Komu se platba sociálního pojištění prodraží? Podívejme se na praktické příklady. 

Nezapomínejte si plnit oznamovací povinnost u zdravotní pojišťovny

29. 10. 2021

Každý pojištěnec má právo na výběr zdravotní pojišťovny, ale současně si musí plnit i své oznamovací povinnosti. Jaké skutečnosti je nutné zdravotní pojišťovně řádně a včas oznamovat?

Odchod do důchodu během roku a daně

26. 10. 2021

Většině starobních důchodců, kteří odešli v průběhu roku 2021 do starobního důchodu, vznikne nárok na daňovou vratku. V jaké výši? Kdy naopak na daňovou vratku nárok nevznikne? Podívejme se na praktické příklady.

Odchod do důchodu v roce 2022 při nízkých příjmech, kdo si polepší?

26. 10. 2021

Výpočtová formule důchodu je pro lidi s podprůměrnými příjmy výhodná. Někteří žadatelé o důchod mají státní penzi vyšší než předchozí mzdu. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2022.   

Jak se žije v zemích EU za minimální mzdu?

22. 10. 2021

Minimální mzda je zavedena ve většině členských zemí EU. Jaká je životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu? Kde si za minimální mzdu koupí nejvíce zboží a služeb?

Sedm nespravedlností u starobního důchodu

19. 10. 2021

V důchodové legislativě ve většině vyspělých zemí světa je určitým způsobem zastoupen prvek solidarity a zákonné změny reflektují na ekonomický a demografický vývoj. Podívejme se na vybrané důchodové nespravedlnosti v Česku.

Miliónové příjmy a podprůměrný důchod

15. 10. 2021

V praxi dochází k situacím, že občané s velmi vysokými příjmy mají podprůměrný státní důchod. V některých případech jim není vůbec přiznán. Jak je to možné?

Odchodem do důchodu si lze finančně polepšit

15. 10. 2021

Pro lidi s nízkými příjmy je výpočet starobního důchodu v Česku výhodný a v praxi nejsou výjimkou případy, kdy životní úroveň odchodem do důchodu stoupne. Podívejme se na praktické výpočty.

Předčasný důchod v roce 2022

12. 10. 2021

Mnoho občanů z různých důvodů uvažuje o odchodu do předčasného důchodu. V takovém případě je nutné počítat s trvale nižším důchodem. Jak se bude předčasný důchod počítat v roce 2022? Jak bude vysoký v závislosti na dosahovaném příjmu?

Osm výhod podnikání při zaměstnání

7. 10. 2021

Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?

10 nepravd o zdravotním pojištění

6. 10. 2021

Kromě státních pojištěnců se platbě zdravotního pojištění nelze vyhnout, přitom panují ohledně zdravotního pojištění v praxi různé nesrovnalosti. Podívejme se na deset vybraných.   

Jaký je výpočet důchodu v roce 2021?

6. 10. 2021

Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Podívejme se v praktických příkladech, jak vysoký státní důchod je v roce 2021 přiznán v závislosti na výši mzdy a získané době pojištění.

Maximální příjmy pro důchod

4. 10. 2021

Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy, i zaměstnancům s příjmy pouze ze závislé činnosti se nemusí počítat veškerá dosažená roční hrubá mzda. Které příjmy ovlivňují důchod? Jaké jsou důchodové limity?

Samoplátci zdravotního pojištění v příkladech

1. 10. 2021

Zaměstnanci pracující pouze na pracovní smlouvu nemají s platbou zdravotního pojištění žádné starosti. Samoplátci si však musí zdravotní pojištění hradit sami. Podívejme se ve vybraných příkladech, kdo je v praxi nejčastěji samoplátcem.

O kolik zvyšuje rok pojištění důchod?

30. 9. 2021

Měsíční částka starobního důchodu nezávisí pouze na výši rozhodných příjmů, ale i na získané době pojištění. O kolik je možné mít nižší rozhodnou průměrnou mzdu při získání roku pojištění navíc?

Co vědět o invalidním důchodu v příkladech

24. 9. 2021

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Jaké v praxi panují ohledně pobírání invalidních důchodů omyly? Podívejme se na praktické příklady.

Výpočet důchodu v roce 2022

22. 9. 2021

Výpočtová formule důchodu bude příští rok opět odlišná. Jak se bude státní důchod příští rok počítat? Jaký lze očekávat důchod dle získané doby pojištění a výši rozhodných příjmů?   

Jak průměrná mzda, medián mzdy a doba pojištění ovlivňuje výši důchodu

20. 9. 2021

S jakou částkou starobního důchodu mohou počítat lidé pracující za průměrnou mzdu nebo medián mzdy? Jak výši důchodu v takových případech ovlivňuje získaná doba pojištění?

Jak řešit dluhy u zdravotní pojišťovny?

20. 9. 2021

Samoplátci zdravotního pojištění mohou mít v praxi problémy s placením zdravotního pojištění. Jak v takových případech postupovat? Na co si dát pozor? 

Průměrná čistá mzda stoupla téměř o 5 tisíc

17. 9. 2021

Od letošního roku odvádí zaměstnanci méně na dani z příjmu fyzických osob a současně meziročně stoupla průměrná hrubá mzda. O kolik obdrží na účet více zaměstnanec s průměrnou mzdou?

Kdy Vám může být důchod „odebrán“?

17. 9. 2021

Řádné starobní důchody jsou vypláceny trvale, u ostatních státních penzí tomu tak však není. Podívejme se na šest vybraných příkladů, kdy již nenáleží výplata státního důchodu.

Kdy platíte zdravotní pojištění, i když nepracujete?

14. 9. 2021

Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, ostatní občané si platí zdravotní pojištění sami nebo prostřednictvím zaměstnavatele. Jak platí zdravotní pojištění OBZP? 

Odvody na sociálním pojištění a důchod v příkladech

9. 9. 2021

Mnohem vyšší odvody na sociálním pojištění v produktivním životě mohou znamenat jenom nepatrně vyšší důchod, než při značně nižších odvodech. V praktickém výpočtu si ukážeme jeden z příkladu důchodové „rovnosti“.

Špatné naplánování předčasného důchodu

8. 9. 2021

Na praktickém příkladu si vypočítáme, že není jedno, kdy se do předčasného důchodu odejde. Kdy může týden práce navíc znamenat vyšší důchod o téměř 700 Kč?

Nepříjemná důchodová překvapení

7. 9. 2021

Odchod do starobního důchodu není rozhodně jednoduchou záležitostí, navíc důchodové nároky ovlivňuje celý průběh pojištění, proto jsou někteří občané při vyřizování důchodu nemile překvapeni. Podívejme se na praktické příklady.

Důchodové rovnostářství v příkladech

2. 9. 2021

V českém důchodovém systému hraje princip solidarity významnou úlohu, což je pro některé žadatele o důchod pozitivní, ale pro jiné nikoliv.

Důchod versus mzda: Jak vychází jejich porovnání?

30. 8. 2021

Z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Z průměrného důchodu se žádné daně neplatí. Výši důchodu je vhodné porovnávat s čistou mzdou. Jak je tedy aktuálně průměrný důchod vysoký v porovnání s průměrnou mzdou?

Zajímavosti o výpočtu zdravotního pojištění

26. 8. 2021

Někteří občané platí více na zdravotním pojištění než na dani z příjmu fyzických osob, přičemž se nelze platbě zdravotního pojištění vyhnout. S čím je vhodné při výpočtu zdravotního pojištění počítat jako zaměstnanec, OSVČ nebo osoba bez zdanitelných příjmů?

Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2021 a daňové přiznání

24. 8. 2021

Někteří zaměstnanci pracovali během roku 2021 pro více zaměstnavatelů. Daňové povinnosti zaměstnance se přitom liší v závislosti na konkrétní situaci. Podívejme se na praktické příklady.

EU: Nejdéle na stát pracují Rakušané a Francouzi

23. 8. 2021

Z daňového hlediska můžeme kalendářní rok rozdělit na dvě části, přičemž v první pracují daňoví poplatníci pro stát a ve druhé pro sebe. Jak vysoké je daňové zatížení v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?