Finanční úřady znásobí výjezdy do obcí, s daněmi poradí také infolinky

27. 2. 2024 13:57 | , Finance.cz
DANĚ

Ačkoli loni byly dvě třetiny přiznání k dani z příjmů podány elektronicky, stále zůstává dost poplatníků, kteří dávají přednost papírové formě. A ještě se rádi při vyplňování poradí s finančními úředníky. Těm všem mohou pomoci výjezdy pracovníků finančních úřadů do obcí i telefonní infolinky. 

Jak připomnělo Generální finanční ředitelství v tiskové zprávě, na podání přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě je letos čas do úterý 2. dubna, na elektronické podání do 2. května. Ti, kterým přiznání podává daňový poradce, a také povinně auditované firmy mají čas až do 1. července. 

Tip: Spočítejte a odevzdejte daňové přiznání s našimi interaktivními formuláři 

Zejména první, "papírové skupině", poslouží při vyplňování konzultace s pracovníky finančních úřadů ve větších obcích nebo menších městech. 

"Výjezdy našich pracovníků do obcí mají dlouholetou tradici, pomoc s daňovým přiznáním oceňují především starší generace preferující osobní kontakt s úřadem nebo občané, pro které se vyplnění formuláře nestalo rutinní aktivitou. Přijdou, společně s naším pracovníkem přiznání vyplní, odevzdají a mají na rok vystaráno," konstatovala generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová. 

Kdy a kam pracovníci finančních úřadů přijedou, se dozvíte zde. Tamtéž najdete čísla na telefonické linky pro jednotlivá pracoviště v krajích. 

Telefonní infolinky budou v průběhu března občanům k dispozici ve všední dny od 8:00 do 17:00 hodin, v pátek do 14:00 hodin. 

Každoročně podává nejvíce lidí papírové přiznání k dani z příjmů fyzických osob až poslední týden v březnu, proto finanční správa prodlouží úřední hodiny podatelen na všech finančních úřadech od pondělí 25. března do úterý 2. dubna až do 17:00 hodin. 

„Přes všechny tyto posílené služby vůči veřejnosti pracovníky v první linii očekáváme i letos další nárůst podílu přiznání podaných elektronicky. Značný podíl na tom má loňské zřízení datových schránek ze zákona rozšířenému okruhu osob, na které váže povinnost povinného elektronického podání. Rozhodně v této věci doporučujeme využít portál MOJE daně, který má už 590 tisíc uživatelů," připomněla Simona Hornochová.

V loňském roce bylo podáno rekordních 2 888 941 přiznání, z toho 66 % elektronicky. Letos bylo k 26. únoru podáno zhruba 260 tisíc přiznání, z toho 70 % elektronicky. 


Čtěte také:

Zdroj: Shutterstock

Články ze sekce: DANĚ