Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

22. 5. 2023 11:25 | , Finance.cz
BYDLENÍ

Připravovaná novela zákona o ochraně ovzduší obsahuje kromě řady dalších návrhů také zákaz uvádět na trh nové spalovací zdroje na pevná fosilní paliva od 1.1. 2025.

Novela by se v praxi měla dotknout všech kotlů, kamen nebo sporáků dodávaných do českých obchodů, pokud jsou určeny ke spalování pevných fosilních paliv. Jedná se o stacionární zdroje na uhlí, které se podle prodejců málo kupují a tudíž i málo vyrábí.

Zákaz se netýká zdrojů, které jsou již v současnosti provozovány, dokonce se nevztahuje ani na doprodej uhelných zdrojů tepla po roce 2025, které již budou na trhu před 1.1.2025 umístěny (tedy těch, které jsou například ve skladech distributorů a prodejců).

Navržený zákaz je součástí novely zákona o ochraně ovzduší, která v této chvíli prochází meziresortním připomínkovým řízením.

Co se má změnit u vytápění uhlím?

Od roku 2025 již nebude možné, aby výrobce dodal na český trh kotle a kamna na pevná fosilní paliva (uhlí). Bude tedy i nadále možné spalování uhlí a uhelných paliv ve stávajících zdrojích, pokud odpovídají zákonným požadavkům (tedy např. budou splňovat alespoň 3. emisní třídu).

Zákaz umisťování spalovacích zdrojů na pevná fosilní paliva na trh by měl nabýt účinnosti od 1. 1. 2025.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí


Čtěte také:

Ceny plynu v Evropě jsou nejníže od června 2021

Hledáte práci? Úřad práce nabírá nové zaměstnance, podívejte se na volná místa

Ještě nemáte vyúčtování za služby? Pronajímatel by vám možná měl platit pokutu

Zdroj: Pixabay

Štítky:

Články ze sekce: BYDLENÍ